۶ هزار و ۳۰۰ همیار طبیعت در همدان فعال هستند

همدان- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان اظهار داشت: ۶ هزار و ۳۰۰ همیار طبیعت برای حفاظت و حراست از این منبع و ثروت خدادادی با منابع طبیعی این استان همکاری دارند.

اسفندیار خزائی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه مردمداری باید هنر منابع طبیعی باشد اضافه کرد: مردم در حفظ و حراست از منابع طبیعی نقش بسیار مهم و کلیدی بر عهده دارند.

وی افزود: منابع طبیعی متعلق به عموم مردم بوده بنابراین باید مشکلات مردم با این مجموعه به حداقل ممکن برسد و در این راستا باید با تکریم شهروندان و پذیرش محترمانه آنها، بدون شتاب زدگی مشکلات و اختلافات را رفع کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان گفت: حفظ منابع طبیعی تنها با برخورد قهری، برخورداری از تجهیزات، تشدید قُرق بانی و تشکیل پرونده تخلف یا لوایح حقوقی امکان پذیر نیست بلکه باید توجه داشت که مهمترین نقش در حفظ منابع ارزشمند طبیعی، مردم و بهره برداران محلی هستند.

خزائی افزود: به دلیل امکانات محدود دولت در این عرصه ها، جلب مشارکت، دوستی، همدلی و همراهی مردم و تشکل های زیست محیطی برای حفظ انفال و میراث گذشتگان یک مقوله اجتناب ناپذیر است و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان از این همراهی استقبال می کند.

وی با بیان نقش موثر مردم در حفاظت هدفمند از طبیعت، اظهار داشت: با ساز وکارهای سازنده و مفید می‌توان برای ترغیب و تشویق مردم که پیشگامان عرصه حفاظت از منابع طبیعی هستند، نسبت به حفاظت از این منابع ارزشمند بیش از گذشته امیدوار بود.

خزائی ادامه داد: نیروهای منابع طبیعی این استان با کمترین امکانات و تجهیزات، همواره با جان و دل حفاظت از میراث گرانبها و ارزشمند طبیعی را سر لوحه کار خود می دانند و بدون هیچ چشم داشتی از این منابع حیاتی مراقبت می کنند.

استان همدان دارای ۹۰۵ هزار هکتار اراضی ملی است که ۸۲۲ هزار هکتار آن را مراتع تشکیل می‌دهد، این استان همچنین دارای ۴۴ هزار و ۷۳۷ هکتار جنگل طبیعی، دست کاشت، پارک و ذخیرگاه جنگلی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =