مایه‌کوبی ۲۰۰ هزار راس دام سبک در مهاباد علیه تب‌برفکی آغاز شد

مهاباد- ایرنا- مدیر شبکه دامپزشکی مهاباد گفت: مایه‌کوبی حدود ۲۰۰ هزار راس دام سبک علیه بیماری تب‌برفکی در این شهرستان آغاز شد.

عباس آغاز روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در قالب این طرح تمامی دام های سبک شامل گوسفند، بز، بزغاله و بره در دامداری های سنتی و صنعتی این شهرستان علیه این بیماری مایه‌کوبی خواهند شد.

وی اضافه کرد: مایه کوبی تب برفکی دام های سبک در این شهرستان به طور کامل رایگان بوده و با استفاده از ۶ اکیپ بخش خصوصی در قالب خرید خدمت انجام خواهد شد و یک اکیپ نظارتی شبکه دامپزشکی نیز در اجرای این طرح حضور خواهد داشت.

مدیر شبکه دامپزشکی مهاباد با بیان اینکه این طرح تا ۲۵ فروردین ماه در این شهرستان ادامه خواهد داشت از دامداران خواست تا با گروه‌های مایه‌کوبی برای اجرای موفق این طرح همکاری و از ورود دام‌های جدید به دامداری خود قبل از مایه‌کوبی خودداری کنند.

آغاز، همچنین از دامداران خواست از هرگونه جابجایی دام بدون اخذ مجوز بهداشتی و قرنطینه‌ای و ورود افراد متفرقه به محوطه دامداری خودداری کنند و در صورت مشاهده هرگونه بیماری دامی با شماره تلفن‌های ۴۲۴۴۲۲۲۸ و ۴۲۴۴۲۲۲۹ شبکه دامپزشکی مهاباد تماس بگیرند.

بیماری تب برفکی یک بیماری مخصوص دام بوده که احتمال سرایت آن به انسان بسیار کم است؛ ایجاد تب شدید، آبریزش از چشم، وجود کف در دهان، زخم شدن دهان و سم و لنگش حیوان از علایم بیماری تب برفکی است.

کاهش شیر در دام‌ها، کاهش تولید فرآورده‌های گوشتی، کاهش باروری و بروز تلفات در دام‌های جوان از جمله خسارت‌های اقتصادی ناشی از بیماری تب برفکی است.

واکسیناسیون تب برفکی اهمیت زیادی در تغذیه و سیستم ایمنی بدن دام‌ها دارد و تب برفکی یک بیماری عفونی و به شدت واگیردار دامی است که باید از شیوع و بروز آن در بین دام‌ها به وسیله مایه‌کوبی جلوگیری کرد.

شهرستان مهاباد دارای بیش از ۲۵۰ هزار راس دام است که از این تعداد ۲۳۰ هزار راس دام سبک و ۲۳ هزار راس دام سنگین است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =