شمار مبتلایان انسانی تب مالت در فراهان ۴۵ درصد کاهش یافت

اراک - ایرنا - رئیس اداره دامپزشکی شهرستان فراهان گفت: شمار مبتلایان انسانی به بیماری مشترک تب مالت در شهرستان فراهان از توابع استان مرکزی پارسال در مقایسه با مدت مشابه قبل آن ۴۵ درصد کاهش یافت.

«جواد مهرعلی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ۱۲ هزار راس دام سبک و ۲ هزار و ۲۵۰ راس دام سنگین این شهرستان سال گذشته  در راستای طرح هدفمند مبارزه با این بیماری ایمن‌سازی شدند و آموزش دامداران نیز برای مشارکت در مقابله با بیماری اهمیت زیادی داشته است.

وی ادامه داد: واکسیناسیون دام‌ها علیه بیماری برسلوز تاثیر مستقیم بر کاهش شمار مبتلایان انسانی تب مالت داشته به‌طوری که در پی آن شمار مبتلایان تب مالت در فراهان از ۵۸ بیمار در سال ۹۸ به ۳۱ بیمار در سال گذشته رسید.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان فراهان خاطرنشان کرد: ۳۴۴ مورد تست سرمی برسلوز نیز سال گذشته در راستای مقابله با بیماری تب مالت در فراهانانجام شد که  موردی از بیماری مشاهده نشده‌ است.

مهرعلی گفت: ۳۸۴ مورد تست سل و  یک هزار و ۷۷۷ مورد تست لمپی اسکین نیز سال گذشته در شهرستان فراهان انجام شد.

وی یادآور شد: یک میلیون و ۴۵۰ هزار قطعه بچه ماهی قزل آلا و یک‌هزار قطعه ماهیان خاویاری برای نخستین بار سال گذشته به مراکز پرورش ماهی شهرستان فراهان وارد شد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان فراهان افزود: ۳۳ مورد پایش و مراقبت آبزی پروری نیز سال گذشته برای تشخیص بیماری‌های ویروسی در سطح استخرهای پرورس ماهی این شهرستان انجام شد.

مهرعلی گفت: یک‌هزار و ۲۱ مورد بازرسی دام سبک و ۲۶۳ مورد بازسی دام سنگین سال گذشته در راستای نظارت بر بهداشت مواد غذایی و فرآورده‌های خام دامی از سوی  اداره دامپزشکی شهرستان فراهان در کشتارگاه‌های این شهرستان انجام گرفته است.

شهرستان فراهان با جمعیت ۳۰ هزار نفری سه شهر و ۶۷ روستا از جمله شهرستان‌های استان مرکزی است که دارای آب و هوای نیمه بیابانی بوده و میزان بارندگی سالانه در این شهرستان ۲۷۰ میلیمتر و اقتصاد شهرستان بر پای کشاورزی و دامپروری گذاشته شده‌ است.

۲۱ هزار راس دام سنگین، ۱۲۰ هزار راس دام سبک، ۱۷ واحد ماکیان گوشتی، ۶ واحد ماکیان تخمگذار، ۲ واحد پرورش بوقلمون گوشتی، ۴۷ استخر پرورش ماهیان سرد آبی، یک واحد ترخیص پرورش ماهی، ۴۴ واحد زنبورستان، یک واحد پرورش شتر مرغ و یک استخر ماهیان گرم آبی در شهرستان فراهان فعال است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =