۲۵ میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در مهاباد هزینه شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: در سال گذشته ۲۵ میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در ۲ زیرحوضه آبریز "دهبکر" و "میرسه" این شهرستان هزینه شد.

مجید پاتو روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح‌های آبخیزداری این شهرستان شامل عملیات ساخت سازە های سدبند آبخیزداری و سازە های گابیونی و ملاتی، ترمیم و بازسازی دستک‌ها، دیوارهای ساحلی، حوضچه و پیشبند سدهاست.

وی با اشاره اهمیت طرح‌های آبخیزداری در جلوگیری از فرسایش خاک و انباشت آب در حفره‌های زیرزمینی اضافه کرد: طرح های آبخیزداری زیرحوزه "دهبکر" به بهره برداری رسیده و طرح های زیرحوزه "میرسه" نیز در حال اجراست.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری با هدف کنترل سیل و رسوب، تغذیه سفره‌های زیرزمینی، افزایش پوشش گیاهی در پایین دست، بهبود وضعیت معیشتی حوضه نشینان و تعادل دام و مرتع اجرا می‌شود.

وی اظهار داشت: عملیات آبخیزداری مکمل فعالیت‌های حفاظت از اراضی ملی و بخش‌های جنگل و مرتع است که این فعالیت‌ها به صورت عملیات بیولوژیکی، مکانیکی، بیومکانیکی و مدیریتی، مهمترین راه حفاظت خاک و کاهش خسارت ناشی از فرسایش و تخریب خاک بوده و می‌تواند عامل مهمی در توسعه زیر ساخت‌های بخش کشاورزی نیز باشد.

پاتو گفت: برنامه‌ریزی منسجمی به منظور توسعه عملیات آبخیزداری در این شهرستان در راستای کمک به پیشگیری از خطرات بروز سیل، جلوگیری از رسوب در پشت سدهای پایین دست و تقویت مراتع انجام شده و این برنامه امسال نیز با اعتبار بیشتری دنبال می‌شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد با بیان اینکه ۹۹ درصد از اراضی ملی در این شهرستان امسال با تهیه نقشه "کاداستر" حدنگاری شده است افزود: این طرح تاکنون از مجموع ۱۹۷ هزار هکتار از اراضی ملی این شهرستان در سطح ۱۹۶ هزار هکتار اجرا و ضمن تثبیت مالکیت نقشه کاداستر برای آن تهیه شده است.

وی اضافه کرد: شهرستان مهاباد با این سطح از اجرای طرح حدنگاری در اراضی ملی پیشتاز اجرای این طرح در آذربایجان غربی است.

به گزارش ایرنا، در مهاباد بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مراتع روستایی و ییلاقی وجود دارد که ۵۰ هزار هکتار آن مراتع درجه یک، ۷۰ هزار هکتار آن مراتع درجه ۲ و بقیه را مراتع درجه سه تشکیل می‌دهد؛ با اجرای هر هکتار آبخیزداری می‌توان ۵۰۰ مترمکعب آب جدید تولید کرد ضمن آنکه اجرای هر هکتار عملیات آبخیزداری از ۶.۵ تن فرسایش خاکی و رسوب جلوگیری می‌کند.

بیش از چهار هزار و ۵۰۰ بهره بردار در مراتع این شهرستان مشغول فعالیت هستند که سالانه بیش از ۸۰ هزار تن علوفه را برداشت می‌کنند.

شهرستان مهاباد با ۲۳۷ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =