۱۷۶ فرد مبتلا به کرونا شبانه روز گذشته در یزد شناسایی شد

یزد- ایرنا- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: در شبانه‌روز گذشته بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۷۶ فرد مبتلا به ویروس کرونا در استان شناسایی شد و برای چندمین بار رکورد افراد مبتلا فروردین ماه سال ۱۴۰۰ هجری شمسی شکسته شد.

به گزارش شامگاه دوشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یزد، دکتر ابراهیم سلمانی افزود: از این تعداد ۱۹ نفر در بیمارستان های استان بستری و ۱۵۷ نفر در منزل دوره نقاهت را طی می‌کنند.

وی ادامه داد: تاکنون ۴۵ سرخوشه مبتلا به کرونای جهش یافته در شهرستان های یزد، اردکان، میبد، ابرکوه، خاتم، تفت، مهریز و اشکذر شناسایی و به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در ۲۴ ساعت گذشته فوت بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان به ثبت نرسید، اظهار  کرد: همچنین در این مدت ۳۲ فرد مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان پذیرش شدند.

به گفته سلمانی در حال حاضر در مجموع ۱۶۴ فرد مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد ۳۰ نفر در بخش مراقبت های ویژه خدمات درمانی دریافت می کنند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد در ادامه گفت: کرونای جهش یافته انگلیسی  آرام و بی صدا در گوشه و کنار یزد رو به افزایش است و برخی مسافران  آن را به عنوان سوغات به شهرشان می‌برند.

وی با اشاره به فرارسیدن تعطیلات آخر هفته تاکید کرد: کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، دورهمی ها، برپایی مراسم‌های عروسی و ترحیم و دید وبازدیدهای نوروزی سبب شد تا هشت شهر یزد درگیر ویروس  جهش یافته انگلیسی باشد و با این وضعیت، همچنان رخ یزد زرد و آبی است.

دکتر سلمانی  تصریح کرد: تعداد موارد شناسایی مبتلایان روزانه در استان در روزهای اخیر به بالاترین میزان خود در سال جاری  رسید که این موضوع می‌تواند به عنوان زنگ خطری جدی برای مردم و سیاست‌گذاران ما قلمداد شود.

هر سال با آغاز بهار طبیعت، ایرانیان با برپایی آداب و رسوم و تکریم شعایر دینی و اخلاقی به استقبال نوروز می رفتند،اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و مخاطره آن بر سلامت شهروندان، این رویداد زیبا و بزرگ با چالش جدی مواجه شد. 

کارشناسان همچنان توصیه می کنند، مردم اصول سه گانه « شفا» یعنی  شست و شوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی، اجتناب از ترددها و استفاده از ماسک را باید بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند

شایع ترین علایم بیماری کووید ۱۹ تب، خستگی و سرفه خشک است، سایر علایم آن با شیوع کمتر شامل احساس درد، گرفتگی بینی، سردرد، التهاب ملتحمه، گلودرد، اسهال، از دست دادن حس چشایی یا بویایی، ظهور لکه‌های پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پاست، این نشانه ها معمولاً خفیف بوده و به تدریج شروع می‌شود، در حالی که برخی از افراد بدون احساس علایم بسیار خفیف به عفونت آلوده می‌شوند.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، اما از هر پنج نفر مبتلا به کووید ۱۹ علایم یک نفر شدت می‌گیرد که دچار مشکلات تنفسی می‌شود و خطر ایجاد عوارض شدید بین افراد مسن و افرادی که سایر مشکلات بهداشتی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و ریوی، دیابت یا سرطان دارند، افزایش می‌یابد.

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =