۹ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۲۲:۳۶
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 84278652
۰ نفر

برچسب‌ها

روسیه: آمریکا به سرقت نفت و گندم سوریه ادامه می دهد

مسکو - ایرنا- سرگئی ورشینین معاون وزیر خارجه روسیه گفت: آمریکا به سرقت و قاچاق نفت و گندم سوریه ادامه می دهد.

به گزارش ایرنا، ورشینین روز دوشنبه در نشستی وبیناری شورای امنیت که به بررسی وضعیت سوریه اختصاص داشت، خاطرنشان کرد: کاروان های نظامی آمریکا هر روز به قاچاق نفت و گندم تولید شده در سوریه به عراق می پردازند. 

وی افزود: قاچاق گسترده نفت و گندم سوریه در حالی توسط آمریکا صورت می گیرد که مردم سوریه به شدت از کمبود مواد غذایی اساسی رنج می برند. 

معاون وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه قاچاق نفت و گندم سوریه توسط نظامیان آمریکایی بطور روزمره انجام می گیرد، اظهار کرد: فقط روز ۲۳ ماه مارس بر اساس اطلاعات به دست آمده حدود ۳۰۰ تانکر نفتکش نفت و بیش از ۲۰۰ کامیون، گندم از سوریه قاچاق شد. 

روز گذشته نیز نیروهای اشغالگر آمریکایی ۳۸ کامیون حامل گندم سوریه را از سیلوهای «تل علو» در حومه شمال شرقی «الحسکه» سرقت کردند و به شمال عراق انتقال دادند.

به گزارش ایرنا، رسانه های سوریه دیروز به نقل از منابع محلی گزارش دادند که نیروهای اشغالگر آمریکا ۳۸ کامیون گندم را از سیلوهای روستای تل علو در منطقه «الیعربیه» بارگیری کردند و از طریق گذرگاه غیرقانونی « الولید » به شمال عراق انتقال دادند.

بر اساس این گزارش، نیروهای اشغالگر آمریکایی روز شنبه نیز مقادیری گندم متعلق به دولت سوریه را به سرقت بردند و این محموله را با ۱۸ کامیون از طریق گذرگاه مرزی «سیمالکا» به خاک عراق منتقل کردند.

وضعیت انسانی در مناطق خارج از کنترل دولت سوریه در شرایط بحرانی است

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: بدترین وضعیت انسانی در سوریه در مناطق خارج از کنترل دولت این کشور حاکم است و مسئولیت این مناطق برعهده نیروهای اشغالگر خارجی است.

وی در این رابطه به مناطق شمال غرب و شمال و شمال شرق سوریه اشاره کرد که در خارج از کنترل دولت این کشور قرار دارد و افزود: در واقع نیروهایی که این مناطق را اشغال کرده و دولت محلی این مناطق مسوول بروز وضعیت نابسامان انسانی هستند. 

ورشینین گفت: روسیه در کل ارزیابی های انسانی و اجتماعی-اقتصادی نگران کننده در سوریه را که مقامهای سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی اعلام می کنند، می پذیرد. 

مارک لوکوک معاون امور انسانی دبیر کل سازمان ملل پیشتر گفته بود که ۱۳.۴ میلیون نفر در سوریه نیازمند کمک های انسانی هستند. 

ورشینین در ادامه سخنان خود در نشست وبیناری شورای امنیت گفت: تروریست ها در منطقه امن ادلب، مانع از دسترسی ساکنان محلی به کمک های انسانی می شوند. 

وی به عنوان مثال به موردی اشاره کرد که روز ضض ماه مارس در منطقه رمی در ادلب رخ داد و در هنگام توزیع کمک های انسانی، تروریست ها بسته های مواد غذایی را از ساکنان محلی گرفتند که بر اثر زدو خورد حدود ۱۰ نفر قربانی شدند. 

غرب مساله کمک های انسانی را سیاسی می کند

ورشینین گفت که کشورهای غربی در مورد ساکنان مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی در سوریه تبعیض قائل می شوند و از کمک های انسانی به ساکنان این مناطق خودداری می کنند. 

وی افزود: کاملا واضح است که مسائل مربوط به کمک های انسانی به مناطق تحت کنترل دولت سوریه، از طرف غرب سیاسی شده است.

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: این رویکرد موجب تاسف شده و آن را که مغایر با مفاد قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل است، محکوم می کنیم. 

 وی همچنین گفت که تلاش های برای تبرئه تروریست ها در سوریه و معارضان مسلح خواندن آنها را غیرقابل قبول می دانیم. 

ورشینین این را  نیز گفت که نمایندگان آمریکا و سایر کشورهای غربی در سخنرانی های خود در نشست شورای امنیت، به تاثیرات مخرب تحریم های یکجانبه غرب بر مردم سوریه هیچ اشاره نمی کنند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =