هشدار تغییر وضعیت کرونایی منطقه کاشان جدی است

کاشان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: هشدار تغییر وضعیت رنگ‌بندی کرونایی این منطقه از زرد به نارنجی و قرمز در صورت رعایت‌ نکردن اقدام‌های خود مراقبتی، شیوه‌نامه‌های بهداشتی، مسافرت‌های غیرضروری و مهمانی‌های دسته‌جمعی جدی است.

به گزارش ایرنا، سید علیرضا مروجی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه افرادی با پنهان کردن بیماری خود در مکان‌های مختلفی حضور دارند، افزود: استفاده همگان و اجبار اطرافیان به استفاده از ماسک و غفلت نکردن از شستن پیاپی دست‌ها برای جلوگیری از گسترش انتقال به دیگران ضروری است.

به گفته وی، رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی کمترین اقدام برای سلامت تمامی اشخاص، ادای دین به کادر درمان، کسب رضایت الهی در حق‌الناس و نجات جان خود و همنوعان است.

وی با بیان اینکه مردم ایران در یکسال اخیر درگیر بیماری خانمان‌سوز کووید ۱۹ یا ویروس کرونا هستند، اضافه کرد: این بیماری به عنوان چالش بزرگ قرن اخیر پابه‌پای تلاش‌های شبانه‌روزی کادر بهداشت و درمان همچنان در حال تاختن است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان با یادآوری کمترین رعایت الزام‌های بهداشتی از سوی گروهی از شهروندان کاشانی با شرکت در مهمانی‌های دسته‌جمعی، مکان‌های عمومی بدون ماسک، خارج شدن از قرنطینه، پنهان‌سازی بیماری، برپاکردن آیین جشن و عزاداری و بسیاری رفتارهای مخاطره‌آمیز از طریق گزارش‌های همکاران در نظارت‌های مستمر خود، ادامه داد:  گروهی از همشهریان در هفته‌های کنونی باوجود اعمال محدودیت‌ها، رعایت را به کمترین حد ممکن رساندند و افزون بر به خطرانداختن جانشان، عزیزان خود و انسان‌های بی‌گناه دیگر منطقه و تشکیلات شهری را با دردسر بزرگ دیگری مواجه کردند.

کاهش آمار مرگ و میر نشانه بازگشت به زندگی عادی نیست

وی با یادآوری کاهش قابل ملاحظه آمار مرگ و میر و حتی به صفر رسیدن در چند هفته به همت گروه‌های رهگیری و پیگیری مستمر بیماران، اعمال محدودیت‌ها، تلاش شبانه‌روزی کادر درمان و متخصصان، در کنار رعایت الزام‌های بهداشتی و مسوولیت‌پذیری شهروندان در هفته‌های منتهی به اسفند ۱۳۹۹ گفت: این آمار و ارقام عامل تصور اشتباه جمعی از همشهریان در رسیدن به سطحی از ایمنی و برگشت به زندگی عادی شد که به صراحت باید گفت به هیچ وجه چنین چیزی نیست.

به گفته وی، اگر الزام‌های بهداشتی رعایت نشود به ناچار باید منتظر هجوم مجدد بیماری، شاید گونه‌های جدید و نوپدید و همچنان مرگ عزیزان و خاکسپاری‌های غریبانه آنان باشیم؛ چنانکه در روزهای اخیر با آغاز سال جدید و رفت و آمدهای زیاد مردم شاهد افزایش معنی‌دار میزان ابتلا به بیماری و پیامد قطعی آن در افزایش بستری شدیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان با تاکید بر هزینه روزانه بیش از ۱۰۰ میلیون تومانی بخش بهداشت برای انجام آزمایش‌های پی سی آر، راپید و رهگیری بیماری و نظارت و پایش افزون بر هزینه‌ صدها میلیون تومانی بیمارستانی و درمانی اضافه کرد: با رعایت‌نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی روزانه مقدار زیادی انرژی و به کارگیری نیروها در بخش‌های مختلف نظارتی و بهداشتی و درمانی حتی در روزهای تعطیل گرفته می‌شود که همگی می‌توانست در راستای رشد و تعالی و رفاه حال شهروندان باشد.

مروجی گفت: بر هیچ کس پوشیده نیست که پدیده شوم کرونا به‌عنوان  چالش بزرگ قرن اخیر و به احتمالی قرن آینده به همین راحتی مگر با درایت و همت دست‌اندرکاران و ملت عزیز قصد تسلیم و عقب نشینی و تاختن در کشتار دسته جمعی ندارد.

به گزارش ایرنا، شمار آزمایش مثبت کرونا در منطقه کاشان تا چندی پیش به طور میانگین روزانه افزون بر ۶۰ مورد بود که در چند روز اخیر به افزون بر ۷۰ مورد رسید و امروز با افزایش قابل توجه، ۹۸ مورد ثبت شد که حاکی از روند رو به رشد شیوع این ویروس در منطقه است.

جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل، زیر پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارد.

وضعیت کرونایی کاشان و آران و بیدگل زرد است.

ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» کشور چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام کرد.

ویروس کرونا ۲۰۱۹ (COVID-۱۹) در نهایت به همه کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی توصیه‌ شده است.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان و شهرستان آران و بیدگل با بیش از ۱۰۳ هزار نفر جمعیت در حدود ۲۱۵ کیلومتری اصفهان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =