پشتیبانی و مانع‌زدایی از منطقه آزاد چابهار در اولویت است

چابهار - ایرنا - دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: پشتیبانی از تولید و مانع‌زدایی از منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار در اولویت است.

به گزارش ایرنا، حمیدرضا مومنی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بررسی موانع و چگونگی رفع آن‌ها یکی از اهداف اصلی سفر ۲ روزه ما به منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار است.

وی افزود: در منطقه آزاد چابهار ۲ هدف کلی در بحث تولید را پیگیری می‌کنیم و برای اینکه تولید مستمر با رویکرد صادرات داشته باشیم باید برای تامین منابع واحدهای تولید کمک کنیم و پشتیبانی‌های لازم را در دستور کار قرار دهیم تا موانع بخش خصوصی برطرف شود.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور ادامه داد: به لحاظ امکانات پشتیبانی، تامین زمین و سایر زیرساخت‌ها نیز باید اقداماتی را انجام دهیم که این مهم نیز در دستور کار قرار دارد.

وی تصریح کرد: بحث مانع‌زدایی‌ها را در دستورالعمل‌ها و روش‌ها پیش‌بینی می‌کنیم و موضوع اصلاح برخی قوانین و مقررات را پیگیری خواهیم کرد.

مومنی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم طی یک ماه آینده چارچوب پشتیبانی‌ها و موانع‌زدایی‌ها را ساماندهی و با تدوین برنامه‌هایی عملیاتی به سمتی حرکت کنیم که مشکلات مرتفع شود.

وی با بیان اینکه طی ۲ روز گذشته دیدیم که در منطقه آزاد چابهار کارهای زیرساختی بسیار موثری انجام شده است اظهار داشت: بسیاری از موانع زیرساختی در این منطقه مرتفع و مسیر برای آینده هموار شده تا سایر طرح‌های اجرایی و زیرساختی، تکمیل شود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه‌های مختلفی کارهای خوبی انجام شده است بیان داشت: یکی از این کارها، طرح هاب و شبکه پتروشیمی است که در زمینی به مساحت هزار و ۲۰۰ هکتار، تولید هشت میلیون تن محصول را به دنبال خواهد داشت و قرار است ۱۸ واحد بزرگ را در خود جای دهد. در حوزه صنایع پایین دستی پتروشیمی هم ۶ واحد تولیدی جانمایی شده است که ۲ واحد آن‌ها تا ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و در بازدید دیروز قول دادند تا اواسط سال ۱۴۰۱ به مرحله تولید برسند.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور اضافه کرد: مواد اولیه تامین شده و هیچ مشکلی برای آغاز تولید در حوزه پتروشیمی وجود ندارد.

وی به طرح تولید فولاد اسفنجی چابهار با تولید ۱.۸ دهم میلیون تن ظرفیت اشاره کرد و گفت: تاکنون حدود ۱۲۱ میلیون دلار اعتبار از محل صندوق ذخیره ارزی تامین شده است و این پروژه هم حدود ۴۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. این طرح می‌تواند برای توسعه منطقه آزاد چابهار اثرگذار باشد و با اجرای آن، زنجیره تولید منطقه تکمیل شود.

مومنی به موضوع توسعه گردشگری منطقه آزاد چابهار هم اشاره کرد و افزود: با توجه به افزایش زمین‌هایی که در طرح توسعه منطقه آزاد پیش‌بینی شده است به نظر می‌رسد چابهار بتواند به یکی از قطب‌های جذاب گردشگری جنوب کشور تبدیل شود.

وی ادامه داد: با توجه به زیرساخت‌هایی همچون ساخت هتل و ایجاد امکانات گردشگری برای استفاده از دریا و وجود سواحل زیبا، مردم سفر به چابهار را بیشتر در برنامه‌های خود قرار خواهند داد.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با بیان اینکه منطقه آزاد چابهار در بحث سرمایه‌گذاری بیش از ۱۲ درصد نسبت به یک سال گذشته با افزایش مواجه بوده است تصریح کرد: گزارش عملکرد هشت ساله مناطق آزاد کشور در دست تدوین است و احتمالا تا نیمه دوم اردیبهشت‌ماه به مردم اعلام خواهیم کرد.

مومنی بیان داشت: در برنامه هفتم توسعه، پیش‌بینی‌هایی برای اصلاح برخی مقررات انجام شده تا مناطق آزاد کشور بتوانند با اختیارات بیشتری فعالیت کنند.

به گزارش ایرنا، حمیدرضا مومنی دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، (یکشنبه) در نخستین روز از سفر خود به منطقه آزاد چابهار از طرح‌های متعددی همچون شهر فرودگاهی، مجموعه ورزشی چهار هزار نفری کریکت و ۱۲ هزار نفری فوتبال در دهکده المپیک، طرح آبرسانی به روستای ۱۰ هزار نفری تیس، مجتمع فولاد مکُران، عملیات اجرایی بزرگراه چابهار - کنارک، طرح احداث هتل هفت طبقه گیلان، کارخانه توربافی و طرح آماده‌سازی زمین‌های مسکونی منطقه آزاد چابهار بازدید و با حضور در گلزار شهدای گمنام، به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.

دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور امروز نیز از بنادر چابهار و طرح توسعه اسکله‌ شهید بهشتی دیدن کرد. آخرین برنامه کاری مومنی در منطقه آزاد چابهار، نشست با فعالان اقتصادی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها