مرور دفتر مهمترین رویدادهای هرمزگان در سال ۹۹

بندرعباس- ایرنا- دفتر رویدادهای هرمزگان درسال ۹۹ پراز اتفافات بسیاراست که تلخ و شیرینی های آن برای بسیاری شاید تا آخرین روزهای زندگیشان ماندگار باشد.

تلخی هایی که بیش از همه ویروس کرونا به کام مردم هرمزگان چشاند و شیرینی که دولتمردان با تلاش برای بهبود شاخص های عمرانی، فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی و امنیتی برای مردم این استان رقم زدند.

اگرچه که کرونا و تحریم های ظالمانه دشمنان در سال گذشته، توسعه اقتصادی را با موانع و مشکلاتی مواجه کرد، اما با وجود همه این مشکلات استان هرمزگان پارسال شاهد بهره برداری از ابرپروژه های بسیاری با تاثیر بر اقتصاد ملی و توسعه صادرات بود که به طور یقین حاصل تلاش برنامه ریزان نظام و دولتمردان در سطح ملی و استانی است.

سال گذشته به موازات توسعه اقتصادی هرمزگان، رشد شاخص های بهداشت و درمان نیز که نقش مهمی در روند توسعه پایدار دارد، در این استان جهش قابل توجهی داشت و بخشی از مشکلات دیرینه هرمزگان در این بخش برطرف شد.

حوزه قضایی، انتظامی، دفاعی و فرهنگی هرمزگان نیز پارسال شاهد رشد و تحولات مثبت بسیاری بود که در این گزارش برخی از مهمترین رخدادهای استان در سال گذشته را با توجه به تاثیرگذاری ملی و استانی آنها مرور می کنیم.

اقتصادی ؛از آغاز عملیات خط انتقال نفت گوره جاسک تا افتتاح طرحهای بزرگ وماندگار

انتقال نفت خام گوره به جاسک و پایانه صادراتی در منطقه مکران راهبردی‌ترین طرح ملی دولت تدبیر و امید در سال "جهش تولید" بود که در شرایطی که کشورمان زیر سنگین‌ترین تحریم آمریکایی و اروپایی قرار داشت، با دستور رییس جمهوری در نخستین روزهای تابستان ۹۹ آغاز بکار کرد و حیرت همه جهانیان را برانگیخت..

در عظمت این طرح راهبردی و تمام‌ایرانی، همین بس که رییس جمهوری در آغاز این طرح به طور مفصل درباره اهمیت آن و اینکه به‌رغم  تحریم های شکننده و بدعهدی شرکت‌های اروپایی برای تولید لوله سخن گفت و وزیر نفت نیز به طور کامل موفقیت شرکت‌های ایرانی در اجرای این طرح را ستود.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در بخشی از صحبتهای خود در مراسم آغاز به کار این پروژه اظهار داشت: این طرح را خدمت رهبر معظم انقلاب توضیح دادم که فرمودند این استراتژیک‌ترین طرح دولت شماست، این طرح مهم‌ترین طرح، نه تنها از لحاظ  اقتصادی بلکه از لحاظ امنیت ملی و انرژی است.

هدف این طرح راهبردی و ملی انتقال نفت خام از گوره به جاسک، ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌سازی آن و توسعه پایدار و اشتغالزایی در سواحل مکران است.

شهرستان جاسک در شرق استان هرمزگان بواسطه دسترسی مستقیم به دریای عمان و آب‌های آزاد دارای اهمیت فراوانی بوده که امروز به کانون توسعه ای مکران تبدیل شده است.

یکی از مهمترین بنادر کشور و استان هرمزگان، بندر مهم و راهبردی شهید رجایی می باشد که در ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس مرکز استان هرمزگان و در شمال جزیره قشم و تنگه هرمز واقع شده است که با داشتن روابط دریایی و مبادله کالا با ۸۰ بندر شاخص بین المللی به عنوان بزرگترین بندرتجاری و کانتینری و همچنین دروازه طلایی اقتصاد ایران مطرح است و سهم ۵۰ درصدی از تجارت ایران را به خود اختصاص داده است.

این بندر مهم و راهبردی در طول سالهای اخیر با اجرای پروژه های مهم ، توسعه چشمگیری داشته و سال گذشته نیز با حضور مسوولان عالی رتبه کشوری، روند اجرا و بهره برداری از این پروژه ها ادامه داشت که به طور یقین تاثیر آن در اقتصاد ملی و توسعه روابط با دیگر کشورهای منطقه بسیار چشمگیر است.

همزمان با هفته دولت پارسال ۲۱ طرح دریایی و بندری با ارزش ۷۲۱ میلیارد و ۱۴۱ میلیون ریال به بهره برداری رسید و اسفندماه پارسال نیز با حضور وزیر راه و شهرسازی ۲۰ طرح بزرگ دریایی و بندری به ارزش ۳ هزار و ۳۵۶ میلیارد ریال شامل پروژه دیسپاچینگ برق مجتمع بندری شهید رجایی، پایانه کالای خطرناک، مخازن نگهداری فرآورده های نفتی ، پایانه ترانزیتی و صادراتی در این بندر بزرگ به بهره برداری رسید که در مجموع با اجرای این طرح ها  برای یک هزار و ۷۰۰ نفر اشتغالزایی شد.

شرکت نفت ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان هم اکنون جایگاهی راهبردی در توازن انرژی کشور و منطقه دارد و روند توسعه ای آن و کمک در جهت تسریع در اجرای پروژه های آن همیشه مورد توجه و پیگیری مسوولان است و در همین راستا نیز آبان ماه پارسال سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی به همراه مالک شریعتی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس و آشوری و مرادی نمایندگان مردم بندرعباس در مجلس از این پالایشگاه بازدید و حمایت مجلس از اجرای پروژه های آن را اعلام کردند.

پارسال در ادامه  پویش تدبیر و امید برای جهش تولید، بهره برداری از طرح مهم ملی شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب در استان هرمزگان با حضور رییس جمهورری به صورت ویدیو کنفرانسی آغاز شد.

طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب به عنوان یکی از بزرگترین طرح‌های کشور در راستای سیاست‌های دولت تدبیر و امید، با هدف بهره برداری بهینه از منابع آبی و توسعه کشاورزی در زمین های ویژه کشت محصولات کشاورزی همچون بادمجان، پیاز، فلفل و هندوانه، گندم، کلزا و آفتابگردان اجرا شده است.

این طرح با هزینه ای افزون بر ۷۴۰میلیارد ریال در مساحت سه هزار و ۷۵۰ هکتار است که با تکمیل آن برای ۷۵۰ نفر اشتغالزایی صورت گرفته است.

مهرماه پارسال اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری به منظور افتتاح چند طرح عمرانی ، شرکت درنشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان هرمزگان به استان سفر کرد که در این سفر سرپرست وزارت صنعت ومعدن و تجارت، وزیران جهادکشاورزی و راه و شهرسازی، رییس کل بانک مرکزی، رییس کل گمرک ایران و رییس بنیاد مستضعفان جهانگیری را همراهی کردند.

مرحله دوم فولاد سازی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش ۳۱۱ میلیون یورو از سوی بنیاد مستضعفان در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در بندرعباس سرمایه گذاری شده که با بهره برداری از مرحله دوم این مجموعه، ۱.۲ میلیون تن به ظرفیت تولید شمش در کشور و شرکت فولاد کاوه جنوب کیش اضافه شد و ظرفیت تولید در این شرکت به سالانه ۲.۴ میلیون تن شمش فولادی رسید.

سفر  معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه وبودجه در دیماه پارسال به شهرستان جاسک و آغاز عملیات اجرایی ۳۰۰ واحد مسکونی روستایی به نمایندگی از سه هزار مسکن در مناطق محروم شرق استان هرمزگان از جمله رخدادهای مهم استان در سال گذشته است.

محمد باقر نوبخت و هیات همراه در این سفر از مناطق سیل زده سدیج جاسک نیز بازدید و بر تخصیص اعتبارات لازم برای تکمیل پروژه های این منطقه ازجمله واحدهای مسکونی آسیب دیده ازسیل ۹۸ تاکید کرد.

سعید اوحدی معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز زمستان پارسال سفری به استان هرمزگان داشت و در این سفر تفاهم‌نامه تامین زمین احداث یک‌هزار و ۲۰۰ مسکن و ساماندهی اشتغال و کارآفرینی خانواده‌های شاهد و ایثارگر به امضا رسید.

یکی از مشکلات دیرینه هرمزگان، خشکسالی و کم آبی است که این مشکل در دولت تدبیر و امید و با تخصیص اعتبارات ویژه برای احداث آب شیرین کن و اجرای پروژه های آبرسانی تا حدودی برطرف شد و تا حد مطلوبی ثبات و پایداری را به منابع آبی استان هرمزگان برگرداند.

میزان آب تولیدی توسط آب شیرین‌کن‌ها در استان هرمزگان تا سال ۹۲ حدود ۱۵ میلیون مترمکعب بوده که این میزان در سال ۹۹ به ۹۰ میلیون مترمکعب در سال رسید.

ابرپروژه ملی آب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی بندرعباس، با استفاده از ظرفیت داخلی و باور به توانمندی مهندسان و جوانان کشورمان اجرایی شده است.

پروژه آب‌شیرین کن یک میلیون مترمکعبی بندرعباس یکی از ابرپروژه های کشور در بخش شیرین سازی آب بوده که سال گذشته مرحله اول آن با دستور رییس جمهوری مورد بهره برداری قرار گرفت و مرحله دوم آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی آن نیز زمستان پارسال وارد مدار تولید شد.

سال گذشته همزمان با دهه مبارک فجر ۲۹ طرح شامل (۲۶ طرح در بخش آب و سه طرح دربخش فاضلاب) استان با اعتباری افزون بر یکهزار و ۶۴۳ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

عملیات احداث سه آب شیرین کن در رمچاه و با سعیدو جزیره قشم و یک آب شیرین کن در سرخون بندرعباس نیز اسفندماه پارسال آغاز شد که این آب شیرین کن ها در مدت زمان یک سال احداث و تحول بزرگی در حوزه آبرسانی رقم خواهد زد.

تعداد ۱۱ طرح مهم آبرسانی روستایی در مجموع با اعتبار پنج هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال سال گذشته در هرمزگان به بهره برداری رسید.

اسکله شماره پنج بندر منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان در غرب هرمزگان در آخرین هفته بهمن ماه سال گذشته به صورت ویدئوکنفرانسی با دستور رییس جمهوری و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز شد.

این اسکله با سرمایه گذاری ارزی ۶۰ میلیون یورو و ریالی ۱۶هزار و ۵۰۰ میلیون ریال احداث شده است.

مرحله نخست شرکت گندله سازی مادکوش در بندرعباس نیز با ظرفیت تولید ۲.۵ میلیون تن گندله آهن در سال پنجشنبه گذشته با دستور رییس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت از طریق ویدیو کنفرانس به بهره‌برداری رسید.

اسفندماه پارسال میدان جدید میوه وتره باره بندرعباس به همراه ۳۷پروژه شهری در شهرهای مختلف هرمزگان به صورت هم زمان و با دستور و حضور ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سال گذشته دوبار به استان هرمزگان سفر کرد که سفر دومش در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۱۹ و ۲۰ اسفندماه به شرق و مرکز هرمزگان بود تا شاهد روند تکمیلی فرآیند طرح‌های ارتباطی در این استان باشد.

آذری جهرمی در این سفر اعلام کرد: تمام درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار هرمزگان تا پایان دولت به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پر سرعت متصل می شوند.

به گفته وی با راه‌اندازی دکل مخابراتی نسل پنج اپراتور دوم تلفن همراه کشور در کیش اینترنت نسل پنجم تلفن همراه به هرمزگان رسید و بزودی این خدمات در بندرعباس و قشم توسط اپراتور اول تلفن همراه داده خواهد شد.

عملیات احداث ۱۹ طرح گردشگری با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیارد ریال سال گذشته همزمان با هفته گردشگری در استان هرمزگان آغاز شد.

وزیر راه و شهرسازی سال گذشته سه بار به استان هرمزگان سفر کرد که هر بار این سفرها با دستاورهایی درحوزه بزرگراهی، مسکن ، بندری و دریایی در این استان همراه بود.

آخرین سفر وزیر در نیمه‌های اسفند و در ماه پایانی سال صورت گرفت که ضمن بهره‌برداری از طرح‌های بزرگ از جمله ۵۰ کیلومتر بزرگراه در مناطق مختلف استان، ۲۰طرح دریایی و بندری در مجتمع بندری شهید رجایی، استخر سرپوشیده در بندرلنگه و عملیات اجرایی ۱۶۰واحد مسکونی آغاز شد.

 ۳۳.۵ کیلومتر از کریدور بزرگراهی نوارساحلی کشور در محدوده غرب استان، ۱۱.۵کیلومتر از محور کهورستان-لار-جهرم به عنوان مهم‌ترین مسیر اتصالی استان هرمزگان به فارس از قطعه اول باند دوم محور مذکور و پنج کیلومتر از بزرگراه گهکم -فورک همزمان با سومین سفر وزیر راه و شهرسازی به هرمزگان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

سید رحمت‌الله اکرمی خزانه دار کل کشور بهمن ماه پارسال سفری به استان هرمزگان داشت و در این سفر در نشستی با مدیران دستگاه های تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: حجم گمرک و تجارت خارجی در هرمزگان نشان دهنده اهمیت موضوع گمرکات در این استان دارد که با توجه به نقش آن در کشور نیازمند نگاه ویژه مرکز به استان هرمزگان است.

بهمن ماه سال گذشته عملیات اجرایی پنجمین پالایشگاه روغن کشور در بندرعباس همزمان با روز اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی در منطقه اقتصادی ویژه خلیج فارس در فاصله حدود ۲۵کیلومتری غرب بندرعباس با حضور استاندار هرمزگان، برخی مدیران اجرایی، رییس کل دادگستری و دادستان مرکز استان آغاز شد.

پارسال شرکت پالایش نفت بندرعباس رتبه نخست فروش شرکت‌های گروه نفتی و رتبه دوم شاخص فروش و عنوان شرکت پیشرو بیست و سومین همایش ملی شرکت های برتر اقتصاد ایران موسوم به IMI-۱۰۰ را کسب کرد.

دفاعی، انتظامی، نظامی ، قضایی/  پیوست ۳۴۰فروند شناور به رزم سپاه

پارسال به مناسبت دهه مبارک فجر ٣۴٠ فروند شناور رزمی و پشتیبانی رزم در کلاس‌های مختلف با حضور سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پیوست و خردادماه سال گذشته نیز بیش از ۱۰۰ فروند شناور در کلاس‌های مختلف به ناوگان این نیرو در بندرعباس الحاق شد.

دراین مراسم وزیر دفاع، سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه،سرتیپ پاسدار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه ،استاندار هرمزگان ، نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و جمعی دیگر از مسئولان کشوری و لشکری در بندرعباس شرکت داشتند.

همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر پارسال چهار فروند شناور کلاس خلیج فارس به ناوگان دریایی استان هرمزگان در پایگاه دریابانی بندرعباس به صورت ویدئوکنفرانسی با حضور فرمانده ناجا الحاق شد.

سردار گودرزی فرمانده مرزبانی ناجا بهمن ماه پارسال طی بازدید هوایی از مرزهای هرمزگان، یک پاسگاه شناوری را نیز در منطقه جاسک افتتاح کرد.

این پاسگاه شناوری با نام شهید صفرزاده در نوار مرزی جاسک در آبهای دریای عمان قرار دارد.

آبان ماه پارسال با تلاش ماموران مرزبانی استان هرمزگان و با انجام کارهای اطلاعاتی یکی از بزرگترین سرباندهای قاچاق کالا و ارز در استان شناسایی و متلاشی شد.

دیماه پارسال نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی و با حکم دادستانی استان هرمزگان، یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیامی» را به دلیل نقض پروتکل‌های زیست‌محیطی در آبهای خلیج فارس توقیف کرد.

پلیس استان هرمزگان درسال ۱۳۹۹، بااشراف کامل اطلاعاتی بر جاده ها  و اجرای طرح های پاکسازی نقاط آلوده ، ۵ هزار و ۱۷۷ دستگاه خودرو سبک و سنگین و ۷۲ فروند شناور حامل کالای قاچاق را شناسایی و توقیف کردند.

هفت هزارو ۹۶۴ پرونده در زمینه قاچاق در سال گذشته تشکیل شد که ۵۳ درصد افزایش داشت و۴۱ باند کلان قاچاق کالا منهدم و تعداد ۶هزار و ۹۲۰ نفر در این زمینه دستگیر شدند.

در این مدت حدود ۸۸ تن انواع مواد مخدر کشف شد  و هزار و ۶۳ دستگاه خودرو که در حمل و قاچاق مواد افیونی استفاده می شدند،  توقیف شد.

خردادماه پارسال نیز بزرگترین محموله قیر قاچاق به میزان یک میلیون و ۲۷۰ هزار لیتر در هرمزگان کشف شد.

حجت الاسلام والمسلمین سیداحمد مرتضوی مقدم رییس دیوان عالی کشور بهمن ماه پارسال به منظور بازرسی از شعب و مراجع قضایی و نظارت بر پرونده‌ها سفری به استان هرمزگان داشت.

پارسال ۲۰۶ نفر از زندانیان دیه و جرایم غیرعمد با مجموع بدهی بیش از ۱۲۲ میلیارد تومان از محل مشارکت‌های مردمی، کمک‌های خیران، بیمه، صندوق خسارت‌های بدنی و پرداخت تسهیلات قرض الحسنه از زندان های هرمزگان آزاد شدند.

سال گذشته سه نفر از نیروهای مرزبانی هرمزگان در درگیری با قاچاقچیان به مقام رفیع شهادت رسیدند.

سیاسی؛ انتصاب معاون سیاسی تا آغاز نام نویسی شوراهای اسلامی شهرها

دیماه پارسال سعید ناجی معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان به دلیل مسائل و مشکلات خانوادگی استعفا داد و فریدون همتی استاندار ضمن قبول استعفای ناجی، با صدور حکمی علی رئوفی را به عنوان سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان منصوب کرد.

وزیر کشور اسفندماه پارسال با صدور حکمی، علی رئوفی را به سمت معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان منصوب کرد.

علی رئوفی پیش از این سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان بود و سابقه مختلف مدیریتی از جمله معاون توسعه مدیریت و منابع و هماهنگی امور اقتصادی استانداری هرمزگان و مشاور استاندار هرمزگان را نیز در کارنامه دارد.

به دنبال درگذشت حجت الاسلام صفایی حائری امام جمعه میناب به دلیل ابتلا به کرونا در مردادماه پارسال، حجت الاسلام محسن ابراهیمی آبان ماه سال گذشته به عنوان امام جدید این شهرستان منصوب شد.

طبق اعلام ستاد انتخابات هرمزگان ۸۷۶ داوطلب اسفندماه پارسال برای حضور در انتخابات شورای اسلامی شهرهای استان نام نویسی کردند.

اجتماعی؛ بهره برداری از بیمارستانهای تخصصی

بهداشت و درمان از مهمترین شاخص‌های توسعه یک جامعه محسوب می شود که این شاخص در استان هرمزگان در طول فعالیت دولت تدبیر و امید به ویژه در سال آخر فعالیت این دولت جهش قابل توجهی یافته و در مسیر رشد بیشتر و شتابان تر قرار دارد.

بیمارستان ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس، بیمارستان شریعتی، توسعه و نوسازی بیمارستان کودکان از جمله مهمترین زیرساخت های درمانی است که سال گذشته و در آخرین سال فعالیت دولت تدبیر و امید وارد چرخه بهداشت و درمان هرمزگان شده و این روند تا پایان دولت همچنان ادامه دارد.

بیمارستان ۱۳۰ تختخوابی فوق تخصصی زنان و زایمان دکتر علی شریعتی بندرعباس به عنوان یکی از طرح‌های مهم بهداشت و درمان در استان هرمزگان مهرماه سال گذشته با حضور معاون اول رییس جمهوری و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بهره برداری رسید.

کلینیک تخصصی و فوق تخصصی زنان و اطفال و نوزادان بیمارستان شریعتی بندرعباس از مردادماه پارسال فعالیت خود را آغاز کرده بود و به دلیل نیاز مبرم به تخت بیمارستانی ویژه زنان از اول مهرماه سایر بخش‌های این مرکز کار خود را آغاز و به تدریج وارد چرخه ارائه خدمات درمان شد.

همزمان با دوم بهمن ماه پارسال و با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی ۳۰ طرح مهم بهداشتی و درمانی با اعتباری افزون بر ۲ هزاز و ۳۷۲ میلیارد و ۶۹۸ ریال در هرمزگان به بهره برداری رسید..

این طرح‌ها به صورت همزمان در شهرستان‌های بندرعباس، میناب، بشاگرد، قشم، سیریک و جاسک به بهره‌برداری رسید.

در حال حاضر با حمایت های دولت طرح های خوبی در بخش بهداشت و درمان هرمزگان در حال اجرا است که از جمله آنها می توان به بیمارستان ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس ، بیمارستان ستاره خلیج فارس، بیمارستان دوم میناب و پروژه توسعه بیمارستان کودکان اشاره کرد.

با تکمیل این طرح ها تا پایان دولت دوازدهم، استان هرمزگان به لحاظ شاخص امکانات بیمارستانی و درمانی به سطح مطلوبی می‌رسد.

در کنار اخبار خوب و شیرین حوزه بهداشت و درمان، جولان کرونای جهش یافته در اواخر سال گذشته در استان هرمزگان و تداوم آن در سالجاری ، کام بسیاری را تلخ کرد.

سال گذشته ۲۷۰ نفر مبتلا به کرونای جهش یافته در هرمزگان شدند و روند صعودی این ابتلا همچنان ادامه دارد و آمار مبتلایان دو برابر شده است و متاسفانه یک هزار و ۴۵ نفر پارسال بر اثر ابتلا به کرونا در این استان جان خود را از دست دادند و پارسال شش نفر از مدافعان سلامت نیز در هرمزگان به دلیل ابتلا به کرونا به شهادت رسیدند.

همزمان با چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، واکسیناسیون کرونا با استفاده از واکسن «اسپوتنیک وی» روسی در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس آغاز و شماری از پزشکان، پرستاران و نیروهای خدماتی بخش مراقبت های ویژه کووید ۱۹ این بیمارستان، واکسن را دریافت کردند.

هشتمین دوره آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی در هرمزگان همزمان با سراسر کشور دیماه پارسال با شرکت بیش از ۱۵ هزار نفر در این استان برگزار شد.

پارسال به مناسبت هفته ثبت احوال نخستین شناسنامه در راستای اجرای قانون‌ تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی و مردان اتباع خارجی در هرمزگان صادر و به این خانواده تحویل داده شد.

بهمن ماه سال گذشته وزیر آموزش و پرورش به اتفاق جمعی دیگر از مسوولان به منظور افتتاح و کلنگ زنی چند طرح آموزشی و نشست با منتخبان فرهنگی هرمزگان به این استان سفر کرد.

آذرماه پارسال ایرج بیت اللهی مدیرکل جدید آموزش و پرورش هرمزگان شد و از تلاش موسی دادی زاده مدیرکل سابق تقدیر به عمل آمد.

بیت اللهی که پیش از این به عنوان معاونت آموزش ابتدایی اداره کل آموزش وپرورش هرمزگان بود، طی حکمی ازسوی وزیر آموزش وپرورش بعنوان مدیر کل جدیدآموزش وپرورش هرمزگان منصوب شد.

آذرماه پارسال دو نهنگ بر اثر تهدیدات آلودگی نفتی، صید و صیادی یا عوامل دیگر در سواحل کیش جان خود را از دست دادند.

فرهنگی؛ راه اندازی جشنواره وپلاتوی بخش خصوصی

اسفندماه پارسال همزمان با دومین جشنواره مستقل پانتومیم هرمزگان، اولین پلاتوی بخش خصوصی، در مرکز جامعه معلولین استان به بهره‌برداری رسید.

سال گذشته ۱۱میلیارد و۵۸۰ ریال شامل کمک هزینه خسارت های ناشی از کرونا و همچنین عیدی به ۳۸۶نفر ازاصحاب فرهنگ و هنر دارای هنر کارت در استان هرمزگان پرداخت شد.

پارسال همچنین به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر و در یازدهمین مرحله از رزمایش همدلی و کمک مومنانه، ۵۰۰ سری جهیزیه به زوج‌های جوان نیازمند اهدا شد.

همچنین در این رزمایش  تعداد ۱۵هزار بسته بهداشتی و ۱۰۰هزار ماسک نیز بین نیازمندان هرمزگان توزیع شد.

ورزشی؛انتخابات هیات های ورزشی و موفقیت های ورزشی

پارسال کرونا به ویژه در نیمه اول سال حوزه ورزش هرمزگان را نیز همچون دیگر حوزه ها تا حدود بسیار زیادی تحت تاثیر خود قرار دارد و بسیاری از برنامه ها و رقابتهای ورزشی به منظور حفظ سلامت ورزشکاران و پیشگیری از شیوع این ویروس لغو و مراکز ورزشی تعطیل شد که از جمله برنامه های مهم لغو شده رقابتهای بدنسازی و پرورش اندام قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی در هرمزگان بود.

مجمع انتخاباتی ریاست هیات فوتبال هرمزگان پارسال با حضور حیدر بهاروند سرپرست فدراسیون فوتبال برگزار و در این مراسم قاسم رنجبریان با کسب ۱۹ رأی به عنوان رییس این هیات برای مدت چهار سال انتخاب شد.

آرش احمدی طیفکانی ورزشکار هرمزگانی پارسال رکورد جهانی روپایی مسافت با توپ را شکست.

این رکورد پیش از این به یک فرد انگلیسی با ثبت روپایی مسافت با توپ به طول ۲۰ کیلومتر تعلق داشت که احمدی طیفکانی با ثبت ۲۱ کیلومتر و ۲۰۰ متر، این رکورد را به نام خودش ثبت کرد.

چهارمین دوره رقابتهای هندبال ساحلی بانوان اسفندماه پارسال به میزبانی بندرعباس برگزار شد که در پایان اصفهان به عنوان قهرمانی دست یافت.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =