۹ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۰۷
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 84278248
۰ نفر

برچسب‌ها

آیا نشست قلب آسیا شاهد گشایش روابط پاکستان و هند خواهد بود؟

اسلام‌آباد - ایرنا - نهمین کنفرانس «قلب آسیا - روند استانبول» به میزبانی دولت تاجیکستان در شهر دوشنبه برگزار می‌شود؛ جایی که وزیران خارجه پاکستان و هند برای اولین بار پس از برقراری توافق آتش بس مرزی قرار است حضور داشته باشند اما باید دید آیا دو کشور اراده‌ای برای تنش‌زدایی خواهند داشت؟

به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستان، «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه این کشور روز دوشنبه برای انجام سفر رسمی ۳ روزه و جهت شرکت در نشست قلب آسیا پیرامون وضعیت افغانستان به دوشنبه پایتخت تاجیکستان سفر کرد.

حضور هیات‌های پاکستان و هند در کنفرانس قلب آسیا درحالی خواهد بود که هفته‌های اخیر شنیده‌ها از خیز رقبای سنتی شبه قاره برای تداوم تنش‌زدایی و حتی برنامه دیدار وزیران خارجه دو کشور در شهر دوشنبه حکایت دارد.

پس از توافق ارتش‌های پاکستان و هند بر سر آتش بس در امتداد خط کنترل مرز کشمیر در ماه فوریه که یک تحول چشمگیر میان دو کشور محسوب می‌شود، انتظار می‌رود گشایشی دیگر در روابط پرتنش و شکننده اسلام‌آباد و دهلی‌نو مشاهده شود.

در عین حال رسانه‌های پاکستانی امروز به نقل از منابع دیپلماتیک اعلام کردند: قریشی ریاست هیات این کشور در کنفرانس قلب آسیا را برعهده خواهد داشت و احتمال هرگونه تحول غیرمنتظره در بحث تنش‌زدایی با هند نیز وجود دارد.

پایگاه خبری روزنامه پاکستانی «داون» به نقل از وزیر امور خارجه این کشور نوشت: تاکنون هیچ برنامه‌ای برای دیدار با وزیر امور خارجه هند تنظیم نشده است اما وی در حاشیه کنفرانس قلب آسیا رایزنی‌های مهمی با شرکای اصلی منطقه‌ای و بین المللی خواهد داشت که بستر مهمی برای همکاری‌های منطقه ای در مورد افغانستان خواهد بود.

آخرین دیدار وزیران امور خارجه پاکستان و هند مربوط به خردادماه ۱۳۹۸ (ماه می ۲۰۱۹) در بیشکک و در حاشیه نشست سازمان همکاری شانگهای است. از آن زمان به بعد دو کشور فاقد سفیر در پایتخت‌های یکدیگر هستند و سفارتخانه‌های دو کشور نیز با کاهش سطح دیپلمات‌ها کار می کنند.

در ۱۶ مرداد ۹۸ (۷ آگوست ۲۰۱۹) دو روز پس از لغو ماده ۳۷۰ در منطقه جامو و کشمیر توسط دولت هند، پاکستان تصمیم گرفت روابط دیپلماتیک خود را با هند کاهش دهد. متعاقباً، سفیر هند از اسلام‌آباد اخراج شد. پاکستان همچنین همه روابط تجاری خود را همزمان با هند متوقف کرد.

منابع خبری هفته گذشته گزارش دادند: پاکستان و هند ممکن است در مورد چگونگی پیشبرد دور بعدی اجلاس اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای جنوب آسیا -سارک- که از سال ۲۰۱۶ به دنبال تنش بین دو کشور معلق مانده است، و گفته می‌شود که اجلاس سران آن قرار است در اواخر سال جاری در به میزبانی اسلام‌آباد برگزار شود، بحث کنند.

گفته می‌شود، اگر دیدار وزیران خارجه پاکستان و هند در دوشنبه اتفاق بیفتد، احتمال زیادی وجود دارد که نخست وزیر هند برای حضور در اجلاس سارک از اسلام‌آباد دیدار کند.

روزنامه «اکسپرس تریبیون» پاکستان روز دوشنبه با اشاره به رایزنی‌های تلفنی وزیر امور خارجه این کشور با همتایان سعودی و اماراتی خود پیش از سفر به تاجیکستان و تلاش پشت پرده برخی از کشورها برای کمک به تنش‌زدایی میان دو قدرت اتمی جنوب آسیا، نوشت: منابع آگاه دیپلماتیک تاکید دارند که برگزاری دیدار وزیران خارجه پاکستان و هند در حاشیه کنفرانس قلب آسیا را نمی‌توان منتفی دانست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =