پایگاه ملی دست‌کند کنزق سرعین برای بازدید عمومی گشوده می‌شود

اردبیل - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل از بازگشایی پایگاه ملی دست‌کند کنزق سرعین برای بازدید گردشگران و شهروندان این استان خبرداد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا،  نادر فلاحی در جلسه بررسی ساماندهی روستای تاریخی کنزق،  با اشاره به ۲ فصل کاوش و حفاری انجام شده در منطقه تاریخی کنزق افزود: فعالیت‌های انجام شده در راستای برای معرفی هرچه بهتر اندوخته‌های تاریخی شهرستان سرعین و تکمیل پازل گردشگری منطقه است.

به گفته وی، ثبت به عنوان پایگاه ملی، راه‌سازی، محوطه‌سازی و آماده‌سازی کاوش‌ها برای بازدید گردشگران بخشی از پروسه سنگین ساماندهی منطقه تاریخی کنزق بود که بخش از عملیات مربوط به آن انجام شده و بخشی نیز در حال انجام است.

او  بیان کرد: نورپردازی‌های خاص، ایجاد آلاچیق و کافی‌شاپ‌هایی در عیار جهانی نیز مدنظر می‌باشد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل پیش‌تر از برنامه‌ریزی برای تبدیل غارهای محوطه باستانی روستای کنزق شهرستان سرعین به موزه، مجموعه پذیرایی و اقامتی خبر داده بود.

روستای کنزق در سه کیلومتری شهر سرعین واقع شده‌ است. ای  روستا دارای غارهایی با معماری بی‌نظیر و قدمت تاریخی ۲ هزار و ۵۰۰ سال مربوط به دوره اشکانیان است که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده ‌است.

غارهای کنزق از جمله معماری‌های دستکند حوزه کوه سبلان است، این محوطه با دارا بودن بیش از ۴۵ فضای معماری دستکند یک روستای زیرزمینی با قدمت طولانی در بازه زمانی هزاره اول قبل از میلاد تا دوره ایلخانی است.

این روستا از دوره قاجار دوباره مسکونی شده و خانه‌های خشتی و کاه‌گلی با پوشش چوبی و سقف مسطح با الگو گرفتن از معماری و بافت روستایی مناطق کوهستانی آذربایجان بر روی روستای زیرزمینی ساخته می‌شود، در نهایت در زلزله سال ۱۳۷۵ روستا متروکه شده و کنزق جدید در جوار روستای قدیمی شکل گرفته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =