تیراندازی نیروهای امنیتی میانمار به مراسم تشیع جنازه معترضان

تهران- ایرنا- در ادامه اعتراضات مردم میانمار به کودتای نظامی در این کشور، نیروهای امنیتی این کشور صبح یکشنبه به شماری از افراد حاضر در مراسم تشییع جنازه معترضان در شهر باگو تیراندازی کردند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، شاهدان عینی گفتند پس از کشته شدن ۱۱۴ تن در جدیدترین ناآرامی‌ها در میانمار در روز گذشته، مردم در مراسم تشییع جنازه این افراد شرکت کرده بودند که نیروهای امنیتی به سوی آنها تیراندازی کردند.

بر اساس این گزارش، شرکت کنندگان در مراسم تشییع جنازه در حال خواندن شعرهای انقلابی بودند که نیروهای امنیتی به سوی آنها تیراندازی کردند.

تاکنون گزارشی در خصوص شمار کشته شدگان و زخمی های حاضر در این مراسم منتشر نشده است.

گفتنی است دیروز (یکشنبه) دست‌کم ۱۱۴ تن در  ادامه اعتراضات مردم میانمار به کودتای نظامی در این کشور کشته شدند.

مقامات سازمان ملل همچنین حملات گسترده، مرگبار فزاینده و سیستماتیک ارتش میانمار به معترضان صلح طلب و همچنین سایر موارد جدی نقض حقوق بشر از زمان به قدرت رسیدن نظامیان در ۱ فوریه (۱۳ بهمن) ۲۰۲۱ را به شدت محکوم کردند.

طبق آخرین آمار انجمن کمک‌های غیر انتفاعی زندانیان سیاسی، از زمان کودتای نظامی در اول فوریه، حداقل ۴۲۳ نفر در میانمار کشته شده‌اند.

میانمار از زمان کودتای ۱۳ بهمن در شرایط فوق العاده سراسری بوده و رهبران ارتش مسئولیت تمام امور دولتی را در دست دارند، اما اعلام حکومت نظامی گسترده در شهر یانگون نشانه ای از عزم رهبران نظامی برای اداره گسترده تر امور امنیتی با سربازان ارتش بجای نیروهای پلیس است.

شبکه تلویزیونی دولتی میانمار اواخر اسفند ماه سال گذشته اعلام کرد که حاکمان نظامی در بخش‌های زیادی از شهر یانگون بزرگترین شهر این کشور حکومت نظامی اعلام کرده‌اند.

ارتش میانمار از ۶۰ سال گذشته حاکم بر این کشور بوده است اما در یک دهه گذشته تا حدی قدرت را به غیرنظامیان داده بود، همواره با گروه‌های قومی در نبرد بوده و در سال ۲۰۱۷ کارزار پاکسازی قومی را علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در غرب کشور اجرا کرد و هزاران تن را به قتل رساند و ۷۰۰ هزار نفر را مجبور به مهاجرت به بنگلادش کرد که در شرایط دشواری به سر می‌برند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =