پیشنهاد مادورو برای معاوضه نفت در برابر واکسن کرونا

تهران- ایرنا- «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا روز دوشنبه اعلام کرد این کشور آمادگی دارد در ازای دریافت واکسن برای مقابله با بیماری مهلک کرونا، نفت بدهد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، مادورو به جزئیات بیشتر در خصوص سازوکار این مبادله اشاره ای نکرده است.

بر اساس این گزارش، به دنبال تحریم های اعمال شده آمریکا بر صنعت نفت ونزوئلا، میزان تولید نفت در این کشور به رغم در اختیار داشتن بزرگترین ذخایر نفتی در جهان به کمترین میزان خود تقلیل یافته است.

مادورو تصریح کرد: ونزوئلا تصمیم دارد در ازای خرید واکسن کرونا از طرح جهانی کوواکس که سازمان جهانی بهداشت هدایت آن را برعهده دارد، نفت بدهد یا از پول های تعلیق شده این کشور استفاده کند.
بر اساس طرح کوواکس، سازمان جهانی بهداشت چند واکسن ضد کرونایی شرکت‌های بین المللی را به‌منظور توزیع سریع واکسن‌ها در کشورهای فقیر مورد تائید قرار داده است. گفتنی است سازمان جهانی بهداشت این طرح را به منظور تقسیم عادلانه واکسن در بین همه کشورها تدوین کرده و به اجرا گذاشته است.

مادورو در یک سخنرانی برای تلویزیون دولتی ونزوئلا اعلام کرد: «این کشور مشتریانی دارد که حاضرند نفتش را خریداری کنند.»

وی تصریح کرد: «ما آمادگی داریم تا در ازای خرید واکسن نفت بدهیم، اما به هیچ کس التماس نمی کنیم.»

پیشتر مادورو اعلام کرده بود که از ماه ژوئیه (مرداد)، طرح واکسیناسیون گسترده علیه ویروس کرونا را با واکسن کوبایی «عبدالا» آغاز می‌کند و امیدوار است کشور با آن به مصونیت کامل برسد.

به گزارش خبرگزاری «اروپاپرس»، مادورو گفته است: در ماه ژوئیه (مرداد) و با آزمایشات بالینی از قبل انجام گرفته در ماه آوریل (فروردین) به واکسیناسیون گسترده با واکسن عبدالا و سوبرانا ۰۲ که هر دوی آنها کوبایی هستند، خواهیم پرداخت.

ونزوئلا که چند روز پیش اعلام کرد به دلیل مشکلاتی که واکسن آسترازنکا در برخی‌ کشورها ایجاد کرده، اجازه استفاده از آن در کشور را نمی‌ دهد، تاکنون از واکسن روسی «اسپوتنیک وی» که رئیس جمهوری شخصا خود را با آن ایمن سازی کرده، استفاده می‌کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha