بزرگداشت هفتمین سالگرد تاسیس الحشدالشعبی در کاظمین عراق برگزار شد
حرم امامین کاظمین در شب میلاد امام زمان که مراسم بزرگداشت تاسیس الحشد الشعبی در آن برگزار شد

بغداد - ایرنا - به مناسبت هفتمین سالگرد صدور فتوای تاریخی حضرت آیت الله سید علی سیستانی مبنی بر وجوب کفایی جهاد علیه داعش که به تاسیس الحشد الشعبی منجر شد، یکشنبه شب مراسم متمرکز بزرگداشتی با حضور شخصیت های مذهبی و نظامی عراق در صحن مطهر حرمین امامین کاظمین برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا از بغداد، ۱۴ شعبان هفت سال پیش مصادف با ۲۳ خرداد ۱۳۹۳که نماینده آیت الله سیستانی در خطبه های نماز جمعه شهر مقدس کربلا ، فتوای معظم له مبنی بر وجوب کفایی جهاد را قرائت کرد، در مدت کمی بیش از ۲ میلیون نفر از سراسر عراق برای حضور در جبهه های نبرد با داعش داوطلب شده و به دعوت پدر معنوی خود لبیک گفتند.

این فتوا مبنا و موسس معنوی الحشد الشعبی به عنوان بسیج مردمی عراق شد که اکنون بخشی از نیروهای مسلح و قوای رسمی این کشور است.

در بخشی از متن فتوای آیت الله سیستانی آمده بود: "خطراتی که در حال حاضر عراق و ملت عراق را تهدید می‌کند، دفاع از این سرزمین و جان و ناموس مردم آن را می‌طلبد. این دفاع بر همه شهروندان واجب کفایی است. بر این اساس بر شهروندانی که توانایی حمل سلاح و مبارزه با تروریست‌ها و دفاع از کشور و ملت و مقدسات خود را دارند، لازم است برای پیوستن به نیروهای نظامی داوطلب شوند".

به گزارش ایرنا به همین مناسبت امشب مراسمی در صحن مطهر دو بارگاه مطهر امام کاظم و امام جواد سلام الله علیهما برگزار و بزرگداشت سالروز تاسیس سازمان مردمی الحشد الشعبی انجام شد.

تصاویری از مراسم امشب

این روز که در عراق با عنوان "روز جهاد کفایی" بین مردم شناخته می شود مصادف با شب میلاد صاحب الزمان است که شیعیان در شهرهایی مقدس به خصوص در کربلا به جشن و سرور می پردازند.

به همین مناسبت در تلویزیون های بزرگ شهری در کربلا از عصر امروز تصاویر شهید ابومهدی المهندس نایب رییس الحشدالشعبی پخش می شود.

گفتنی است شهید "جمال جعفر محمدعلی" معروف به "ابومهدی المهندس" از اولین کسانی بود که با ارسال نامه ای به حضرت آیت الله سیستانی به فتوای جهاد ایشان لبیک گفت.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha