۸ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۲۱:۲۵
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 84276984
۰ نفر

برچسب‌ها

موافقت دولت سودان برای رسیدن به توافق با شورشیان شمال

تهران – ایرنا- دولت سودان روز یکشنبه سندی را امضا کرد که به گفته مقامات این کشور، راه‌ برای آزادی مذهبی برای همه گروه‌ها، جدایی دین از سیاست و توافق صلح نهایی با گروه‌های شورشی را هموار می‌کند.

به گزارش ایرنا از رویترز، مقام‌های شورای حاکمیتی سودان مدعی هستند که امضای این سند گام مهمی برای رسیدن به توافق با گروه‌های شورشی در سراسر این کشور و پایان دادن به نزاع های چندین ساله است که تاکنون هزاران کشته برجای گذاشته و ملیون نفر دیگر را آواره کرده است.

این گروه شورشی از سودان خواسته بود که اجرای شریعت در سیاست خود را کنار بگذارد و به گفته این گروه به یک کشور سکولار و دمکرات تبدیل شود.

با امضای این قرارداد به نظر می رسد که توافق نهایی میان دولت خارطوم و این گروهک شورشی که امضای "اعلامیه اصول" که امروز در جوبا؛ پایتخت سودان جنوبی میان دولت خارطوم و این گروه شورشی امضا شد، به این معنی است که گفت و گوها برای رسیدن به توافق نهایی اکنون می تواند آغاز شود.

سودان سال گذشته نیز توافق صلحی با گروه‌های زیادی از جمله شورشیان در استان دارفور؛ در غرب این کشور امضا کرد اما یک گروه اصلی شورشی موسوم به "جنبش آزادیبخش خلق سودان – معروف به شورشیان شمال به رهبری عبدالعزیز الحلو، به این توافق صلح نپیوست.

براساس بیانیه روز یکشنبه شورای حاکمیتی سودان، "توت قلواق" مشاور رییس جمهوری سودان جنوبی و رییس کمیته میانجی‌گری جنوب گفت که در دیدار رییس شورای حاکمیتی و رییس جنبش شمال، گام‌های رو به جلویی در چارچوب توافقات مشترک در خصوص اعلام اصول برداشته شده است.

از سوی دیگر "الهادی ادریس" عضو شورای حاکمیتی انتقالی در سودان دیشب در دیدار با مدیریت داخلی و نیروهای آزادی و تغییر در شهر "شندی" سودان، توافق جوبا برای برقراری صلح در کشورش را یک "توافق ملی دانست که "حاشیه نشینی و عقب ماندگی" را حل و فصل می‌کند.

مقامات سودان تیرماه سال گذشته نیز در چارچوب تغییرات در قانون اساسی این کشور، برخی قوانین در مورد زنان و اقلیت های مذهبی در این کشور را تغییر دادند و این اقدام را در راستای تحقق اهداف دوره انتقالی توصیف کردند.

تحلیلگران مسائل سودان بر این باورند که امضای چنین قراردادی که به معنای جدایی دین از سیاست به بهانه رسیدن به توافق با گروه‌های شورشی تنها بهانه‌ای بیش نیست و چنین شائبه ای وجود دارد که اینگونه تغییرات یا اصلاحات تحت تاثیر عوامل خارجی و یا با هدف منحرف کردن مطالبات مردمی در دستور کار قرار گرفته است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =