مسوولان جهاد کشاورزی موانع را سر راه تولید کنندگان بردارند

یزد - ایرنا - امام جمعه شهر ابرکوه با اشاره به اهمیت جهش تولید در بخش کشاورزی با استفاده از شیوه های نوین آبیاری گفت: مسوولان جهاد کشاورزی شهرستان موانع سر راه تولید کنندگان را بردارند و با حمایت از تلاشگران عرصه تولید، تلاش برای خودکفایی را افزایش دهند.

به گزارش ایرنا ، حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی عصر روز یکشنبه در دیدار سرپرست و جمعی از مسوولان اداره جهاد کشاورزی ابرکوه افزود: این شهرستان گرچه از ۲ دهه گذشته با مشکل کم آبی و بی آبی روبروست و کشاورزان با مشکلات زیادی دسته وپنجه نرم می کنند ، بیشتر کم آبی به دلیل برداشت بی رویه آب در شمال استان فارس است که سبب تضییع حقوق کشاورزان ابرکوه شد .

حوزه آبریز ابرکوه در شمال فارس قرار دارد. 

رییس شورای فرهنگ عمومی ابرکوه با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۰ به عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» از سوی مقام معظم رهبری اظهارکرد: باید مسوولان از ظرفیت های خوبی که در بخش کشاورزی شهرستان برای افزایش تولید وجود دارد، آنها را کمک کنند،  مردم به ویژه کشاورزان شهرستان برای صرفه جویی و همچنین استفاده نکردن از آبیاری غرقابی در بخش کشاورزی تلاش کنند.

حسینی اضافه کرد: همکاری بین بخشی کشاورزان با مسوولان جهاد کشاورزی و شورای حفاظت منابع آب در اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب های زیرزمینی که مورد عنایت مقام معظم رهبری نیز است، از جمله ضرورت هاست .

کشاورزان اجرای طرح های آبیاری نوین و تغییر الگوی کشت را افزایش دهند

امام جمعه ابرکوه اظهارکرد: کشاورزان و بهره برداران می توانند با اجرای طرح های آبیاری نوین و تغییر الگوی کشت علاوه برتولید و درآمد بیشتر، بهره وری آب را افزایش دهند.

وی با اشاره به تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی و کم آبی در شهرستان به عنوان یکی از قطب های مهم کشاورزی استان یزد ادامه داد: کشاورزان برای توسعه و کاشت محصول های کم آبخواه نظیر پسته ، زعفران ، گیاهان گلخانه ای و  دارویی که ارزش افزوده خوبی هم دارد و در بهره وری راندمان آبیاری هم تاثیرگذار است، برنامه ریزی و تلاش کنند.

رییس شورای فرهنگ عمومی ابرکوه اضافه کرد: دولت با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و کمک های بلاعوض ، کشاورزان را در اجرای طرح های توسعه محصول کم آبخواه و همچنین آبیاری نوین در این شهرستان حمایت می کند.

همچنین سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی ابرکوه دراین دیدار با قدردانی از حمایت های امام جمعه از بخش کشاورزی گفت: این شهرستان یکی از قطب های مهم تولید یزد است و با تلاش  هشت هزار و ۵۰۰ خانوار بهره بردار سالانه افزون بر ۲۰۰ هزار تن محصول به ارزش ۲۰ هزار میلیارد ریال تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود.

علی محمد هوشمند ، افزود: تلاش برای رفع موانع و پشتیبانی  و حمایت از سرمایه گذاران بخش کشاورزی برای افزایش تولید ادامه دارد .

وی اظهار کرد: کشاورزان توانستند با اجرای طرح های آبیاری نوین و کشت محصولات کم آبخواه در تولید محصولات زردآلو ، گندم ، پسته ، گیاهان دارویی ، فرآوردهای دامی و اجرای طرح های آبیاری نوین مقام نخست تا سوم استان  را به خود اختصاص بدهند.

اجرای ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار طرح های آبیاری نوین در هفت سال گذشته 

سرپرست مدیریت جهادکشاورزی ابرکوه در ادامه با اشاره به لزوم استفاده بهینه از آب در تولید محصول باغی و زراعی گفت: تاکنون پنج هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی زراعی و باغی شهرستان به آبیاری نوین تجهیز شده است که ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار آن مربوط به هفت سال گذشته است.

اراضی قابل کشاورزی ابرکوه به علت کاهش بارندگی، کم آبی و تداوم خشکسالی از ۲۰ هزار هکتار به ۱۵ هزار هکتار در سال های اخیر کاهش یافت و ۴۰ درصد اشتغال مردم وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است.

هشت هزار و ۵۰۰ خانوار، ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز حوزه کشاورزی را از ۶۶۲ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۱۳ رشته قنات برداشت می کنند و بخشی از محصول کشاورزی و دامی در بازار استان‌های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس عرضه می‌شود .

در این شهرستان با توجه به شرایط اقلیمی ۵۰ گونه محصولات کشاورزی با کیفیت مناطق گرمسیری و سردسیری به ارزش ۲۰ هزار میلیارد ریال در سال تولید می شود.

ابرکوه ۲۰۰ سال قبل ۱۲۰ رشته قنات داشت که به دلیل کاهش بارندگی در این مدت و ۴۰ سال گذشته این تعداد به ۹۱ رشته کاهش یافت و هم اکنون از این تعداد ۱۳ رشته دایر است.

مرکز این شهرستان ۵۵ هزار نفری در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =