مشارکت حداکثری زمینه‌ساز حل مشکلات کشور است

تهران - ایرنا - دبیرکل انجمن معلمان ایران مشارکت حداکثری را زمینه‌ساز رفع موانع و مشکلات کشور در مسائل داخلی و بین المللی ارزیابی کرد و گفت: نظام همواره نسبت به مشارکت به صورت جدی نگاه کرده و نگاه بسیار مثبتی داشته و دنیا هم روی این موضوع حساب ویژه‌ای باز می‌کند.

داود محمدی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: انتخابات‌های متعددی در چهار دهه اخیر در کشور برگزار شده و عموما مردم شرکت کردند و حضور آنان موثر بوده است.

 وی با بیان اینکه مردم با حضور در انتخابات نظر خود را بیان می‌کنند، گفت: اینکه ما به این مشارکت چگونه نگاه می‌کنیم، مسئله مهمی است. نظام همواره نسبت به مشارکت نگاه جدی و بسیار مثبتی داشته و دنیا هم روی این موضوع حساب ویژه‌ای باز می‌کند.

این فعال اصلاح طلب عنوان کرد: طبیعی است اگر مردم در اداره کشور دخالت داشته باشند، دنیا هم حساب خاصی برای کشور باز می‌کند و مشکلات ناشی از تحریم حل می‌شود. در واقع مهمترین راه برای برون رفت از مشکلات شرکت مردم در انتخابات است. این مشارکت اثر خود را هم در مسائل داخلی و هم مناسبات بین المللی می‌گذارد.

محمدی تصریح کرد: بنابراین اگر حاکمیت با تمهیداتی که به عمل می‌آورد بتواند زمینه این مشارکت حداکثری را فراهم کند، قطعا موفق می‌شویم. نگرانی که الان وجود دارد با توجه به شرایط اقتصادی و بیماری کرونا و تحریم ها است. مردم ما از فهم بالایی برخوردارند و تشخیص می‌دهند که این مشکلات ناشی از کجاست و برای رفع آن مردم باید چه کاری انجام دهند.

دبیرکل انجمن معلمان ایران خاطرنشان کرد: در واقع مردم باید به درجه‌ای از حقیقت برسند که قبلا هم رسیدند که اگر قرار است مشکلات ما با دنیا حل شود، باید در انتخابات شرکت کنند و امیدواریم در انتخابات ۱۴۰۰ این مشارکت را ببینیم. اگر هم در مسائلی نیاز به بازنگری هست باید انجام شود تا مردم به‌ آینده امیدوار شوند.

وی با بیان اینکه مردم از نهادها و افرادی که انتخاب می‌کنند توقع اثرگذاری دارند، گفت: اینکه بگوییم دولت ناکارآمد بوده نیازمند یک بررسی دقیق و کارشناسی است در واقع باید ارزیابی کنیم که در شرایط فعلی و با توجه به قانون اساسی و سیاست های کشور و حوزه های اجرایی، دولت تا چه حد توانمندی لازم را در کارها به خرج داده یا نداده است و اگر در برخی حوزه‌ها ناکارآمد بوده به چه قسمت‌هایی مربوط می شود.

 این فعال اصلاح طلب اضافه کرد: مردم در انتخابات شرکت و تجربه کسب می کنند. علاوه بر این مشارکت به دموکراسی مطلوب کمک می‌کند و باید این امر را به عنوان یک اصل در نظر بگیریم.

محمدی خاطرنشان کرد: وقتی مردم در صحنه های مختلف حضور می یابند با قدرت بیشتری در سیاست خارجی حضور می‌یابیم و به خواسته‌های خود دست خواهیم یافت. اینکه اصولگرایان ناکارآمدی را در مقابل مشارکت قرار دادند حرکت خطرناکی است و آنها اگر به دنبال تقویت نظام و کشور و ساختار آن هستند، باید دست از این رفتارها بردارند.

وی اظهار کرد: نهادهای حاکمیتی که موثر در انتخاب مردم هستند باید برنامه ریزی کنند و زمینه های انتخاب آزاد مردم را فراهم کنند. زمینه‌های منفی را از بین ببرند. دولت هم باید نهایت سعی خود را بکند تا مشکلات مردم برطرف شود. در کنار آن نهادهای تاثیگذار چون احزاب، جمعیت‌ها و رسانه‌ها وظیفه دارند تا زمینه حضور مردم را فراهم کنند.

دبیرکل انجمن معلمان ایران فعالیت حزبی و مشارکت را لازم و ملزوم خواند و گفت: احزاب باید بتوانند مردم را ساماندهی کرده و نامزدهای خود را مطرح کنند طبعا این حمایت و حضور باعث تقویت مشارکت مردم خواهد شد.

محمدی خاطرنشان کرد: چیزی که در کشور مورد غفلت واقع شده این است که حزب باید دیدگاه‌های خود را مطرح کند. به هر حال مردم از رییس جمهوری که انتخاب می‌کنند، توقع دارند و این رییس جمهور و حزبی که وی را معرفی می کند،   باید این دیدگاه ها را بیان کند و معلوم شود فردی که نامزد می شود چه دیدگاهی دارد و احزاب باید در این حوزه فعال شوند.

 این فعال اصلاح طلب تصریح کرد: باید گفتمان و فضایی در کشور ایجاد شود تا مردم در انتخابات حضور یابند. اگر زمینه مشارکت ایجاد شود، فضای دوقطبی هم بوجود می‌آید. مشارکت در رقابت دوقطبی تحقق می یابد.

وی گفت: تاکنون تعدادی از شخصیت‌ها نامزدی خود را اعلام کرده اند اما اصولگرایان و اصلاح طلبان باید سعی کنند در نهایت به یک نفر برسند تا تکلیف برای مردم مشخص شود و اگر تعداد نامزدها زیاد شود، مشکلاتی بوجود می‌آید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =