۸ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۳۳
کد خبرنگار: 1423
کد خبر: 84276902
۳ نفر

برچسب‌ها

مبارزه با ملخ های صحرایی در ایلام آغاز شد

ایلام‌ - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: مبارزه با ملخ های صحرایی از امروز در مناطقی از جنوب استان آغاز شد.

محمدعلی اقدسی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس گزارش های دریافتی طی روزهای جمعه و شنبه سال جاری توده ای از ملخ های صحرایی در حدفاصل دشت عباس از توابع شهرستان دهلران و مورموری از توابع شهرستان آبدانان در جنوب استان ایلام مشاهده شد.

وی افزود: با شناسایی دقیق محل تجمع این ملخ ها از امروز عملیات سم پاشی توسط یک فروند هواپیمای سم پاش شروع شده است و برای مهار این ملخ ها اداوات مناسب سم پاشی و گروه های سم پاش در منطقه حضور دارند.

اقدسی یادآور شد: این ملخ ها ۳۰۰ هکتار از اراضی مرتعی و تپه ماهور این مناطق را آلوده کرده و پیش بینی می شود تا پایان هفته جاری عملیات سم پاشی با نابودی کامل این توده به اتمام برسد.

وی تاکید کرد: باتوجه به اینکه آلودگی ها از اراضی زراعی و کشاورزی کشاورزان منطقه دور است، بنابراین سم پاشی مناطق آلوده هیچ آسیبی به مزارع کشاورزان وارد نمی کند.

اقدسی گفت: این ملخ ها هم اکنون در مرحله باروری و زایشی هستند که در صورت تعلل در مبارزه و سم پاشی موجب تخم ریزی و زاد و ولد ملخ ها شده و تعداد آنها ازدیاد پیدا می کند و در آن صورت مبارزه و مهار انها سخت خواهد بود.

وی افزود: منشا ورود این توده به استان ایلام مناطق جنوبی کشور است که عمدتا از سوی کشورهای منطقه چون عراق و عربستان وارد کشور  می شوند.

وی یادآور شد: با پایان یافتن عملیات سم پاشی علیه این توده، روند پایش و رصد ملخ های صحرایی کماکان ادامه خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، تابستان ۹۸ برای اولین بار گونه هایی از ملخ های صحرایی در مناطق جنوبی استان ایلام مشاهده شد که ۱۵ هزار هکتار از اراضی دهلران و آبدانان آلوده به آفت ملخ صحرایی شد که مبارزه با این ملخ ها سه هفته طول کشید.

ملخ ها  ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی مرزی شهرستان دهلران و سه هزار و ۵۰۰ هکتار از منطقه آبدانان را آلوده کردند و همچنین حضور این ملخ ها در ۱۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی گزارش شد که قبل از خسارت دهی عملیات نابودی آنها انجام گرفت.

در آن زمان ۱۰ میلیارد ریال برای مهار ملخ های صحرایی هزینه و  ۱۵ هزار و ۵۰۰ لیتر سم خالص توسط ۲ فروند هواپیمای سم پاش و تعداد زیادی سم پاش زمینی و نیز عملیات کانون کوبی برای نابودی ملخ های صحرایی استفاده شد.

ملخ‌های صحرایی یا دریایی یک نوع گونه است و طول بدن این ملخ در نرها ۴۵ تا ۵۵ میلیمتر و در ماده‌ها ۵۷ میلیمتر و دارای جثه‌ای بزرگ‌تر از سایر ملخ‌های بومی است.

این ملخ‌ها دارای آرواره‌هایی قدرتمند هستند که در کمترین زمان ممکن مزارع، باغات، مراتع، جنگل‌ها و بوستان‌ها را از بین می‌برند و سیری ناپذیر هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =