مشکل زمین برای محرومیت‌زدایی صنعتی مازندران باید حل شود

ساری - ایرنا - معاون پارلمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت مازندران را دچار محرومیت و فقر صنایع بزرگ و قدرتمند دانست و گفت: ریشه اصلی این مشکل در محدودیت زمین است که باید با مدیریت درست برطرف شود.

"محمد دامادی" روز یکشنبه در حاشیه بازدید از فازهای مختلف شهرک صنعتی بهشهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: شهرهای بهشهر، نکا و گلوگاه در شرق مازندران با توجه به نزدیکی با بندر امیرآباد می تواند ظرفیت خوبی برای صنعت و ایجاد صنایع مختلف در استان باشد.

وی افزود: زمانی مصوب شد تا یکهزار هکتار از اراضی بانک زمین برای احداث شهرک صنعتی در اختیار بهشهر و گلوگاه قرار گیرد که برنامه ریزی های انجام شده و زمین در اختیار شهرک های صنعتی قرار گرفت اما به دلیل مجاورت با میانکاله و محیط زیست بخش اعظمی از این اراضی در حریم محیط زیست قرار دارد و باید در این بخش چاره اندیشی شود.

وی خاطر نشان کرد: مشکل فعلی این است که ۵۰۰ هکتار از تعهدات بانک زمین در قبال شهرک صنعتی سردار سلیمانی بهشهر در حریم تالاب بین المللی قرار دارد و عملاً غیرقابل استفاده است و با توجه به اینکه نمی خواهیم محیط زیست دچار مشکل شود لذا نیازمند ۵۰۰ هکتار دیگر برای این امر هستیم.

به دنبال تامین 500 هکتار زمین صنعتی جدید هستیم

معاون پارلمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با پیگیری های لازم مقرر شد تا با هماهنگی وزیر صمت و وزیر جهاد کشاورزی ۵۰۰ هکتار زمین جهت ایجاد شهرک صنعتی واگذار شود که با قوت پیگیری می شود.

دامادی شهرک صنعتی بهشهر را نقطه عطفی در صنعتی شدن مازندران دانست و تصریح کرد: فاز نخست راه اندازی شهرک صنعتی سردار سلیمانی بهشهر کلید خورده است و زیرساخت ها در حال استقرار می باشد و البته سرمایه‌گذاران مختلفی هم وجود دارد تا بهره برداری خوب از اراضی این شهرک شود.

وی ریشه اصلی فقر صنعتی مازندران را در کمبود زمین جهت استقرار واحدهای بزرگ دانست و افزود: برای حل این مشکل باید مدیریت بهره برداری از اراضی در اولویت مدیرانی استانی قرار گیرد. 

معاون پارلمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت تعداد واحدهای صنعتی قدرتمند در مازندران را انگشت شمار عنوان کرد و افزود: این میزان صنایع تناسبی با نیاز موجود و آینده استان در زمینه اشتغال و کارآفرینی ندارد. 

وی گفت: دهها است که مازندران در حوزه کشاورزی محدود و متوقف مانده است و با وجود اینکه همواره کشاورزی اولویت نخست کشور و این استان محسوب می شود، اما باید قبول کرد که حل مشکلات اقتصادی به خصوص بیکاری در گرو صنعتی شدن می باشد. 

شهرک صنعتی سردار سلیمانی بهشهر بزرگترین شهرک صنعتی استان مازندران است که عملیات اجرایی آن در مرداد ماه سال گذشته آغاز شد و مقرر شد تا صنایع سازگار با محیط زیست به دلیل همجواری با شبه جزیره میانکاله در این شهرک راه اندازی شود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =