چاه های آب  شهرک دهکده فردیس با حکم قضایی پلمب شدند

کرج - ایرنا - مدیر امور منابع آب شهرستان کرج اعلام کرد که ۲ حلقه چاه آب شهرک ویلایی باغی دهکده این شهرستان با حکم قضایی پلمب شده اند.

موضوع پلمب چاه های آب کشاورزی  شهرک دهکده فردیس در فضای مجازی طی چند روز اخیر انتشار یافت. 

محمدجهانشاهی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  افزود: از آنجا که مسوولان شهرک دهکده فردیس بیش از یک میلیارد تومان بدهی آب کشاورزی این شهرک را به اداره امور منابع آب کرج پرداخت نکرده اند پس از اخطار کتبی سرانجام ۲۵ اسفندماه سال گذشته  با حکم قضایی ۲ حلقه چاه کشاورزی این شهرک پلمب شد. 

مدیر امور منابع آب شهرستان کرج گفت: آبدهی این ۲ حلقه چاه حدود ۹۰ لیتر بر ثانیه بوده و مسوولان شهرک دهکده باید با پرداخت بدهی آب بها و تغییر پروانه بهره برداری مشکل این شهرک را حل و فصل کنند.

وی با اشاره به اینکه در شهرک دهکده ۷۰۰ واحد باغ ویلا وجود دارد ، اظهار داشت:  این دهکده دارای ۱۰۰ هکتار مساحت شامل  ۸۰ هکتار فضای سبز و ۲۰ هکتار فضای مسکونی است. 

جهانشاهی تاکید کرد که مسوولان شهرک دهکده فردیس ابتدا باید درخواست به روزرسانی پروانه بهره برداری ارائه دهند ضمن آنکه  نوع مصرف آب به خدماتی تغییر کند تا ادامه بهره برداری بر اساس پروانه  همراه با نصب کنتور هوشمند انجام شود.

وی توضیح داد: کشاورزی به  کار زراعت و باغی اطلاق  می شود که محصور نباشد و محصول باغ به دست عمومی مردم برسد اما درختان و فضای سبز دهکده فردیس در واقع باغ ویلا محسوب می شود.

جهانشاهی گفت:  نوع مصرف آب باغ ویلا با  کشاورزی از لحاظ نوع مصرف متفاوت است و باید مطابق با وضعیت آن از آب بهره ببرند.

وی با بیان اینکه از اواخر سال ۹۸ تاکنون  اطلاعات کل چاه های کشاورزی استان البرز  به روزرسانی شده است ،افزود: بر اساس بخشنامه و شیوه نامه ابلاغی از سوی وزارت نیرو  باید پروانه چاه های آب متناسب با نوع مصرف صادر شود.

مدیر امور منابع آب شهرستان کرج گفت : طبق این بخشنامه افزون بر چاه های آب شهرک دهکده فردیس، تعداد دیگری از شهرک های استان البرز از جمله  لولایی شمالی و جنوبی، هرمزیه، اسکویی ، بهاران و الهیه باید مطابق اصلاحیه جدید پروانه بهره برداری دریافت کنند.

وی بیان داشت: برخی بهره برداری ها از چاه ها خدماتی بوده اما از پروانه کشاورزی استفاده می کنند که باید این پروانه ها  اصلاح و تغییر کند.

جهانشاهی گفت: در سامانه ساما این تغییر نوع مصرف باید ثبت شود و در این زمینه با مسوولان شهرک ها نشست برگزار کردیم و مفاد قانونی را به اطلاع آنان رساندیم.

وی با بیان اینکه در خرداد و تیرماه سال گذشته ۲ مرحله به مسوولان شهرک دهکده  فردیس اخطار داده شد ، اظهار داشت: در مرحله اول تا پلمب چاه ها  پیش رفتیم اما دادستان فردیس از ما خواست که دست نگه داریم تا بررسی بیشتر انجام شود تا اینکه در بهمن ماه سال گذشته دوباره به موضوع  ورود پیدا کردیم.

مدیر امور منابع آب شهرستان کرج افزود:  دیوان عدالت اداری در مورد اعتراض ساکنان شهرک الهیه البرز که وضعیتی مشابه شهرک دهکده فردیس دارد، نظر قانونی دستگاه های مسوول را مورد تائید  قرار داد.

وی  گفت: حتی در یک مرحله با حضور دادستان عمومی و انقلاب شهرستان فردیس از شهرک دهکده بازدید شد و  از رییس هیات مدیره شهرک خواسته شد تا  هر چه زودتر با اداره امور منابع آب شهرستان کرج به توافق برسند و  مشکل را حل و فصل کنند.

جهانشاهی افزود: یک هفته قبل از اینکه ۲ حلقه چاه دهکده  پلمب شود از رییس هیات مدیره شهرک دهکده خواسته شد تا به رای قضایی و قانونی تمکین شود اما اقدامی انجام نداد.

وی با بیان اینکه باغ ویلا های دهکده فردیس از همین ۲ حلقه چاه استفاده می کنند، اظهار داشت:  نوع مصرف چاه کشاورزی نیست بلکه خدماتی است و از زمانی که این تغییر نوع مصرف اتفاق افتاد باید حق نظارت سنواتی و حق و  حقوق دولت  پرداخت شود.

شهرک دهکده فردیس سه هزار نفر جمعیت دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =