بازماندگان تروریست های اروپایی تبار، تهدیدی برای امنیت اروپا

تهران – ایرنا – یک کارشناس بلژیکی هشدار داد که فرزندان تروریست های تکفیری به دام افتاده در یک اردوگاه مستقر در خاک سوریه در پی شکست خوردن و کشته شدن پدرانشان در صحنه نبرد سوریه، اکنون در معرض خطر گرایش های تندروانه و افراطی هستند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از خبرگزاری فرانس پرس؛ هایدی دپاو مدیر انجمن چایلد فوکوس بلژیک در پی دیدار از این کودکان بدون پدر و مادر در اردوگاه الهول در شمال سوریه گفت که زمان بازگردانده شدن این نوجوانان به کشورشان فرارسیده است.

بلژیک یکی از نقاط و مراکز اصلی اعزام تروریست تکفیری خارجی به سوریه و عراق برای جنگ به همراه گروه تروریستی داعش بوده است. اما در پی حمله نیروهای به شهر رقه مرکز خلافت این گروه، بسیاری از جنگجویان آن کشته شده و همسران و فرزندانشان را بدون سرپرست برجاگذاشته اند.

الکساندر دوکرو نخست وزیر بلژیک ضرورت بازگردانده شدن فرزندان نوجوان این تروریست ها را به کشورشان به منظور جلوگیری از به وجود آمدن نسل تازه ای از تندروان و افراط گرایان پرورش یافته در چنین اردوگاه هایی، پذیرفته است.

این تصمیم بلژیک با پنجمین سالگرد بمب گذاری هایی که مرگبارترین حمله هنگام صلح در تاریخ این کشور بود، همزمان شده است.

دپاو به فرانس پرس گفت که نیروهای کرد که شهر رقه را در اختیار داشته اند، تسلط خود را بر اردوگاه الهول از دست داده اند و به همین علت، کودکان این اردوگاه باید زیر محافظت قرار گیرند. بلژیک در همین ماه (مارس) تصمیم گرفت که به صورت موردی به هر اقدامی برای بازگرداندن کودکان زیر ۱۲ ساله از پدرو مادرهای بلژیکی دست بزند.

براساس آمار سازمان های امدادی فعال در الهول، بیشتر ۶۲ هزار ساکن این اردوگاه، تروریست های عراقی و سوری به همراه اعضای خانواده هایشان هستند. هزاران شهروند فرانسه، بریتانیا، آلمان، هلند و بلژیک که عمدتا زن و کودک هستند، در ۲ سال گذشته از پایگاه پیشین داعش در باقوز بیرون رانده شده اند.

با اینکه گروه چایلد فوکوس در ژوئن ۲۰۱۹ میلادی ۶ یتیم بزرگسال یا افرادی راا که تصور می شد توسط والدینشان ربوده شده اند، به بلژیک بازگردانده، اما بر اساس ارزیابی پژوهشگران، شاید هنوز حدود ۴۹ کودک بلژیکی در این اردوگاه باقی مانده باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان