۹ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۹:۲۴
کد خبرنگار: 780
کد خبر: 84276728
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

یمن و سنگ هایی که به موشک تبدیل شد

تهران – ایرنا – شاید در سال های آغاز تجاوز ائتلاف غربی – عربی به سرکردگی آل سعود به یمن کسی فکر نمی کرد که رزمندگان یمنی بتوانند برای دفاع از خود موشک های بالستیک و پهپادهای مدرن تولید کنند، ولی امروز شاهد آن هستیم که سنگ های یمنی به موشک و پهپاد تبدیل شده اند و قلب متجاوزان را هدف می گیرند.

«علی عبدالوهاب» مجری شبکه یمنی المسیرة در پیامی توییتری به تحولات ۶ ساله مقاومت یمنی‌ها در برابر تجاوز ائتلاف سعودی به این کشور پرداخته و در پیامی دقیق نوشته، «شش سال پیش دنبال سنگ یا چوب کبریت بودیم تا به سوی سعودی‌ها پرتاب کنیم ولی امروز به لطف خدا، با موشک‌های بالستیک و پهپاد آنها را هدف قرار می‌دهیم».

این فعال رسانه‌ای یمنی در تمثیلی جالب همچنین نوشته است، «شش سال پیش با صدای بمباران‌ صنعا، صعده، ‌عمران، ‌اب، ذمار و حجه بیدار می‌شدیم و امروز آل سعود با بمباران راس تنوره، رابغ، ینبع، جیزان و الدمام بیدار می‌شود».

با نگاه به جنگ یمن که وارد هفتمین سال خود شده، مشاهده می کنیم که دوران بزن دررویی سعودی ها، اماراتی ها و آمریکایی ها تمام شده و متجاوزان در لاک دفاعی فرو رفته اند و با یاری خدا و حماسه سازی رزمندگان و مردم یمن، یمنی ها در این جنگ تحمیلی با تلاش و مقاومت خود به دست برتر دست یافته اند.

یمنی ها که تا چندی قبل فقط گوش هایشان صدای بمب می شنید و چشمهایشان ویرانی و کشتار می دید، امروز شاهد حماسه سازی های فرزندان دلیر خود هستند و به معنی واقعی کلمه، اخبار شخم زدن پایگاههای نظامی و تاسیسات راهبردی عربستان سعودی از جیزان و نجران و خمیس مشیط گرفته تا ریاض و جده را بطور مداوم می شنوند.

سعودی‌ها و متحدان متجاوز آن این روزها شاهد آن هستند که در یک روز و به طور همزمان آتش و دود از ۴ فرودگاه عربستان زبانه می کشد و هیچ  پایانه‌ نفتی و پالایشگاه رژیم آل سعود از چشمان پهپادها و موشک های بالستیک رزمندگان یمنی بی بهره نیست.

در تاریخ ۶۰ ساله عربستان هیچ کس صف های طولانی خودروها در پمپ بنزین‌ها، کاهش تولید و صادرات نفت و قطعی برق  را شاهد نبوده، ولی امروزه مردم عربستان این واقعیت را به دلیل اصرار و پافشاری آل سعود بر اشتباه خود در ادامه تجاوز به یمن از نزدیک لمس می کنند.

این روزها رزمندگان یمنی با سامانه پدافندی ارزان خود، پهپادهای ۱۶ میلیون دلاری سعودی ها را هدف قرار می دهند، ولی پهپادها و موشک های رزمندگان یمنی به راحتی از تور سامانه پدافند هوایی گرانقیمت و ناکارآمد پاتریوت آمریکایی که هر موشک آن بیش از دو میلیون دلار قیمت دارد عبور کرده و به راحتی اهداف غیرنظامی و البته راهبری سعودی ها را هدف قرار داده و به آتش می کشد.

رزمندگان یمنی راهبرد خود را به دلیل ادامه تجاوز ائتلاف سعودی – اماراتی – آمریکایی که از ششم فروردین سال ۱۳۹۴ به دلیل بازگرداندن "عبد ربه منصور هادی" رییس جمهور مستعفی و فراری یمن آغاز کرده اند، تغییر داده و تقویت کرده اند.

اقدام جنایت بار ائتلاف متجاوز در یمن در شش سال گذشته بنابر آمار وزارت حقوق بشر این کشور تاکنون موجب شهادت ۴۳ هزار و ۵۸۲ غیرنظامی یمنی از جمله ۷ هزار و ۹۹۹ کودک و ۵ هزار و ۱۸۴ زن از آغاز این تجاوز شده است.

وزارت حقوق بشر یمن در گزارشی همچنین با اشاره به این که نرخ فقر در این کشور به بیش از ۸۵ درصد و نرخ بیکاری به بیش از ۶۵ درصد رسیده، اعلام کرده که ۱۶ میلیون و ۲۰۰ هزار یمنی دچار فقدان امنیت غذایی هستند و بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار کارمند یمنی نیز از حقوق ماهیانه محروم شده اند.

ائتلاف متجاوز در جنگ شش ساله یمن از بمب های خوشه ای، آتش‌زا، شیمیایی و سمی استفاده کرده و با سه هزار و ۱۷۹ بمب، هزاران یمنی را در ۱۱ استان قتل عام کرده است.

ائتلاف سعودی همچنین ۴۱۷ اثر باستانی و تاریخی، ۳۶۶ مرکز تفریحی و گردشگری و یکهزار و ۳۴۸ مسجد را در شش سال گذشته تخریب و یمنی ها را از انجام مناسک حج محروم کرده است.

وزارت حقوق بشر یمن در ادامه گزارش خود آورده است: متجاوزان همچنین ۱۳۲ مرکز ورزشی، چهار هزار و ۳۷۰ جاده و پل، ۷۶۷ ایستگاه سوخت و گاز، ۱۴ بندر، ۹ فرودگاه، چهار هواپیمای مسافربری، ۳۴۹ کارخانه، پنج سیلوی غلات، ۲ هزار و ۷۲ تأسیسات و شبکه ارتباطاتی، ۵۲۳ مرکز بهداشتی و درمانی، ۹۲ خودروی امدادی، سه هزار و ۷۸۴ مرکز آموزشی را تخریب کرده و به این ترتیب چهار میلیون و ۴۳۵ هزار و ۴۰۹ دانش آموز را از ادامه تحصیل محروم کرده است.

هرچند ائتلاف متجاوز خسارت های فراوانی به مردم و کشور یمن وارد کرده ولی رزمندگان یمنی نیز با تقویت راهبرد دفاعی خود لطمات سنگینی به متجاوزان وارد کرده اند.  

راهبرد کنونی رزمندگان یمنی تقویت شده و متجاوزان سعودی – اماراتی - آمریکایی می دانند که  در صورت ادامه‌ تجاوز به یمن و هدف قرار دادن مناطق مسکونی این کشور، کلیه مناطق راهبردی و استراتژیک عربستان هدف موشک ها و پهپادهای یمنی ها قرار خواهد داشت و دشمنان ملت یمن تاوان و هزینه سنگین تری پرداخت خواهند کرد.

جنگ یمن در حالی وارد سال هفتم خود شده که دستاوردهای ارتش و کمیته های مردمی این کشور در نبرد با متجاوزین روز به روز گسترده تر می شود و راهی به جز توقف جنگ برای متجاوزان نگذاشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha