۳۵۰ مورد درمان حیوان‌گزیدگی‌ طی نوروز ۱۴۰۰ در خراسان رضوی انجام شد

مشهد- ایرنا- مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون برای بیش از ۳۵۰ مورد حیوان گزیدگی اقدامات درمانی و واکسیناسیون هاری انجام شده است.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز یکشنبه به نقل از دکتر محمدجعفر صادقی گزارش داد: بیماری هاری غیر قابل درمان است و تمام تلاش سیستم کشور بر اجرای برنامه‌های پیشگیرانه و انجام اقدامات سریع پروفیلاکسی در صورت گزش حیوان است.

وی به ایام تعطیلات نوروز و حضور هموطنان در طبیعت، محیط خارج از شهر و امکان مواجهه با حیوانات اشاره و اضافه کرد: پرهیز از نزدیک شدن به وحوش و تحریک حیوانات مورد تاکید است تا شهروندان مورد گزش قرار نگیرند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در عین حال همشهریان درصورت گزش توسط پستانداران ( سگ، گربه، روباه، شغال، گرگ و...) محل گزش را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با آب و صابون شستشو داده و بلافاصله به مراکز درمان هاری برای تزریق واکسن و سرم هاری بروند.

صادقی افزود: مراکز ارائه دهنده خدمات درمان و پیشگیری هاری در شهر مشهد در ایام نوروز شامل مرکز بهداشت شماره یک شهرستان مشهد ( بین وکیل آباد ۶۶ و ۶۸)، مرکز بهداشت شماره ۲ شهرستان مشهد ( پنجراه ، جنب پارک وحدت)، مرکز خدمات جامع سلامت احمدی ( چهاراه ابوطالب)، مرکز خدمات جامع سلامت ملک آباد ( کیلومتر ۴۵ جاده مشهد‏-تهران‏- پلیس راه باغچه) است.

ویروس هاری در تمام حیوانات خونگرم از جمله در انسان می‌تواند ایجاد بیماری کند.

این ویروس از بزاق حیوان هار و محل گازگرفتگی وارد بدن شده و در ماهیچه‌ها به سمت اعصاب انتهایی می‌رود و شروع به تکثیر می‌نماید و مرگ در اثر ابتلا به این بیماری تقریبا قطعی است.

هاری یک بیماری ویروسی قابل پیشگیری با واکسن است که در بیش از ۱۰۰ کشور جهان رخ می‌دهد و  سالانه ۵۹ هزار مرگ انسان به علت ابتلا به بیماری هاری در جهان روی می‌دهد.

۴۰ درصد از افراد گاز گرفته شده توسط حیوانات مظنون به هاری کودکان زیر ۱۵ سال هستند. سگ‌ها عامل بیش از ۹۰ درصد موارد حیوان گزیدگی و انتقال بیماری هاری و مرگ ناشی از آن در انسان هستند و حذف هاری از طریق پیشگیری از گزش سگ و واکسیناسیون سگ‌ها امکان پذیر است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =