هواشناسی سمنان با اعلام هشدار نارنجی، یخبندان و سرمازدگی پیش‌بینی کرد

سمنان- ایرنا- اداره کل هواشناسی استان سمنان با اعلام هشدار نارنجی، یخبندان، سرمازدگی درختان و کاهش محسوس دما برای بیشتر نقاط استان پیش‌بینی کرد.

ایرج مصطفوی روز یکشنبه به ایرنا افزود: اداره کل هواشناسی استان سمنان، پیرو هشدار سطح نارنجی روز گذشته، ادامه فعالیت سامانه بارشی همراه با نفوذ هوای سرد به استان پیش‌بینی می‌کند.

وی با اشاره به آغاز فعالیت سامانه ناپایدار جوی از روز یکشنبه در استان سمنان، منطقه اثر آن را بیشتر نقاط استان به ویژه نوار شمالی استان و اثر مخاطره آن را سرمازدگی محصولات باغی و خسارت به تاسیسات کشاورزی عنوان کرد.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان با اشاره به وزش باد شدید از پیامدهای فعالیت سامانه ناپایدار جوی، گفت: تمهیدات لازم جهت مقابله با سرمازدگی باغات به ویژه در مناطقی که در مرحله گلدهی هستند، تامین سوخت، تنظیم دما و رطوبت در مرغداری‌ها و دامداری‌ها و خودداری از چرای دام در ارتفاعات، مهمترین توصیه ها برای روزهای آینده است.

وی یادآور شد: کشاورزان مراقبت از نهال‌های تازه غرس شده، خودداری از آبیاری سنگین باغ‌ها، کنترل دما و رطوبت در گلخانه ها، سالن‌های پرورش قارچ و انبارهای محصولات کشاورزی را در دستور کار خود قرار دهند.

مصطفوی ادامه داد: خودداری از عملیات محلول پاشی و یا سم‌پاشی در باغ‌ها و مزارع، عایق بندی و محافظت از کندوهای زنبورعسل و محافظت از تاسیسات و مهار سیستم‌های آبیاری تحت فشار، دیگر توصیه های جدی هواشناسی استان سمنان است.

وی تاکید کرد: طی امروز و فردا در بیشتر نقاط استان سمنان باد شدید، گرد و خاک، رگبار پراکنده و در ارتفاعات و نواحی کوهستانی بارش باران و برف و کولاک دور از انظار نیست.

وی بیان کرد: دمای هوا امشب بین سه تا ۶ درجه سانتیگراد کاهش می یابد.

مصطفوی گفت: روزهای دوشنبه و سه شنبه جوی به نسبت پایدار بر هوای استان سمنان حاکم می شود و چهارشنبه و پنجشنبه با ورود امواج کم‌دامنه ناپایدار به استان، رشد ابر و بارش‌های رگباری در برخی نقاط پیش بینی می شود.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان با اشاره به پیش بینی بیشینه و کمینه دمای ۱۴ و ۵ درجه سانتیگراد برای امروز در شهر سمنان ، اضافه کرد: طی روزهای آینده رضوان و شهمیرزاد کمینه دمای منفی چهار و منفی ۲ درجه سانتیگراد و گرمسار و آرادان بیشینه دمای ۲۳ درجه سانتیگراد را تجربه می کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha