روند قانونی احداث زمین فوتبال جزیره هرمز انجام شده است

بندرعباس - ایرنا - بخشدار هرمز گفت: زمین فوتبال جزیره هرمز با انجام فرآیندهای قانونی و طی مراحل لازم اداری احداث شده و امکان جابه‌جایی آن نیز وجود دارد.

در روزهای گذشته خبری مبنی بر قرار داشتن زمین فوتبال در حریم بنای تاریخی قلعه پرتغالی‌های جزیره هرمز در رسانه های منتشر شده است.

ادریس قریشی کولغانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای احداث این زمین فوتبال که یک ماه از احداث آن می‌گذرد با میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان مکاتبه شد.

وی ادامه داد: مکاتبه برای اطلاع از موقعیت زمین و نسبت آن با حریم بنای تاریخی قلعه پرتغالی های جزیره هرمز بود که اداره کل میراث فرهنگیف صنایع دستی و گردشگری هرمزگان پاسخی به آن نداد.

وی اضافه کرد: اعتبار لازم برای احداث این زمین از اعتبارهای اداره کل ورزش و جوانان هرمزگان و با مشارکت مردم تامین شده است.

این قلعه تاریخی به جا مانده از زمان استعمار پرتغال، ۵۱۳ سال پیش ساخته شد و به شماره ۱۹۹۸ در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که در ضلع شمالی این جزیره و در ساحل دریا قرار دارد.

این اثر معماری مهم‌ترین قلعه باقی مانده از روزگار تسلط پرتغالی‌ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس است.

قلعه پرتغالی‌ها به فرمان آلفونسو آلبرکرک دریانورد پرتغالی در سال ۱۵۰۷ میلادی، در محلی موسوم به مورنا احداث شد و به شکل چند ضلعی نامنظم است و بیش ازپنج قرن از ساخت آن می‌گذرد که قدمت تاریخی آن درخور توجه است.

در زمان شاه عباس صفوی که به استعمار پرتغالی‌ها در ایران خاتمه داده شد، این قلعه به دست امام قلی‌خان از سرداران شاه عباس فتح شد.

این قلعه‌ها با پلان چهار ضلعی نامنظم، دیوارهایی به قطر حدود ۳٫۵ متر و برج‌هایی به ارتفاع حدود ۱۲ متر در ۴ گوشه قلعه ساخته شده‌اند و شامل انبارهای اسلحه، آب انبار بزرگ، اتاق‌های سرباز خانه، زندان، کلیسا، مقر فرماندهی و تالار است، کلیسای بعضی از این قلعه‌ها، دارای دو ردیف ستون‌های سنگی دایره‌ای شکل با قوس‌های زیبایی از سنگ‌های مرجانی تراش خورده‌ است.

جزیره هرمز با ۴۲ کیلومتر مربع مساحد در ورودی خلیج فارس و هشت کیلومتری جنوب شرقی بندرعباس واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =