۸۳۷۹ مبتلا به کرونا در روز هفتم فروردین سفر کردند

تهران - ایرنا - سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: فقط در روز هفت فروردین سال ۱۴۰۰، تعداد ۸۳۷۹ بیمار مبتلا به ویروس کرونا از ۲۰ تا هزار کیلومتر سفر کرده‌اند.

علیرضا رییسی روز یکشنبه در گفت ‌وگو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: بر اساس ردیابی بیماران مبتلا به ویروس کرونا فقط در روز هفتم فروردین سال ۱۴۰۰ تعداد ۸ هزار و ۳۷۹ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا قرنطینه را نقض کرده و سفر رفته‌اند.

وی ادامه داد: از این تعداد، پنج نفر بیش از هزار کیلومتر، ۶۵ نفر بیش از ۵۰۰ کیلومتر، ۶۵۴ نفر بیش از ۱۰۰ کیلومتر، ۶۹۵ نفر بیش از ۵۰ کیلومتر، هزار و ۷۴۳ نفر بیش از ۲۰ کیلومتر و ۵ هزار و ۲۱۷ نفر تا ۲۰ کیلومتر سفر کرده‌اند.

نادیده گرفتن حقوق دیگران

معاون بهداشت وزیر بهداشت بیان کرد: متاسفانه بسیاری از افرادی که تست مثبت کرونا دارند به سفر رفته‌اند و این نوعی نادیده گرفتن حقوق سایر افراد است و نوعی جرم محسوب می‌شود. کسی که به ویروس کرونا مبتلاست، ممکن است در جایی حضور داشته باشد که افراد دارای بیماری زمینه‌ای یا سالمندان حضور دارند و در نتیجه انتقال ویروس به سایر افراد هم اتفاق می‌افتد و منجر به بستری شدن این افراد شود.

رییسی گفت: نشانه‌هایی از خیر جدید بیماری کووید ۱۹ در سراسر کشور مشاهده می‌شود و توصیه اکید وزارت بهداشت این است که سفرها انجام نشود.

توصیه به کسانی که از سفر بر می‌گردند

وی به کسانی که سفر رفته و بر می‌گردند نیز توصیه کرد: یکی از مکان‌هایی که شانس بیشتری برای سرایت ویروس کرونا دارد، سالن‌های غذاخوری و رستوران در هتل‌ها است. بنابراین افراد از رفتن به سالن‌های غذاخوری و رستوران هتل‌ها خودداری کرده و غذا را در اتاق تحویل بگیرند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: اگر قرار است دیدار یا ملاقاتی انجام شود، حتما در فضای باز اتفاق بیفتد. به شدت از حضور در بازارها و پاساژها و فضای بسته خودداری شود.

رییسی افزود: میزان تصادفات نیز متاسفانه افزایش یافته است. تا حد امکان افراد در هنگام بازگشت از سفر، باک اتومبیل خود را پر کرده تا برای بنزین توقف نداشته باشند. هنگام بنزین زدن افراد بهتر است از دستکش استفاده کرده یا از متصدی مربوطه بخواهند که بنزین بزند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بهتر است هنگام بازگشت از سفر، سطوحی مثل فرمان یا دنده اتومبیل یا دستگیره‌ها ضد عفونی شده و شیشه اتومبیل هم کمی پایین باشد تا تهویه و گردش هوا انجام شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =