سرما ، روند شالیکاری در مازندران را به تاخیر انداخت

ساری - ایرنا- رئیس اداره برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اظهار این که تداوم سرما و کاهش دما فعالیت ایجاد خزانه سنتی برنج و بذر پاشی را کند کرده است، گفت که تاکنون ۶۰ درصد کشاورزان خزانه‌گیری را انجام دادند و ۳۵درصد نیز بذر پاشی کرده‌اند.

علی محمد رمضانی روز یکشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا بر لزوم مدیریت شالیکاران نسبت به تاثیر سرما بر خزانه های برنج  تاکید کرد و افزود : دمای ۲۰ درجه هوا و ۱۵درجه خاک بهترین شرایط برای بذر پاشی در خزانه های برنج  است و دمای پایین تر از این خطر پذیری بذرپاشی در خزانه را بشدت افزایش می دهد.

دمای هوای مازندران طی ۲ هفته گذشته همواره در حال نوسان بود تا جایی که شهروندان استان در آخرین روزهای اسفند دمای تابستانی ۳۶ درجه را در کنار یخبندان شبانه تجربه کردند.

طی یک هفته گذشته هم نوسان دمایی ادامه یافت و برخی مناطق استان با کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه ای دمای هوا مواجه شد.

رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران با اعلام این که تاکنون حدود ۸۵ درصد شالیزارهای استان شخم و شیار شده است ، گفت : کشاورزان منتظر گرم شدن هوا  برای ادامه خزانه گیری برنج و بذر پاشی با پوشش پلاستیکی هستند.

وی همچنین از استقبال کشاورزان نسبت به تولید بوته نشاء در بانک نشاء خبر داد و افزود : پیش بینی می شود امسال حدود ۱۴۰ هزا هکتار از زمین های شالیزاری استان به صورت مکانیزه با دستگاه نشاء شود که در صورت تحقق حدود ۴۰ هزار هکتار بیشتر از سال گذشته است.

رمضانی گفت : با توجه به این که بوته نشاء برنج  در بانک نشاء در کمتر از ۱۷ روز آماده انتقال به زمین اصلی می شود ، عملیات نخستین نشاء مکانیزه نیز اواخر فروردین در حوزه آبریز هراز به صورت رسمی انجام خواهد شد.

کشاورزان بذر شالی را ضدعفونی کنند

رئیس اداره برنج جهاد کشاورزی مازندران همچنین از کشاورزانی که از بذر خودمصرفی برای خزانه گیری استفاده می کنند خواست تا بذر را پیش از هر اقدامی ضدعفونی کنند.

بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی مازندران تنها کمتر از۲۰ درصد بذر شالی از طریق شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران تامین و توزیع می شود و ۸۵ درصد بذر شالی به صورت خود مصرفی توسط خود کشاورزان به دست می آید.

آمار اداره برنج مازندران هم نشان می دهد که امسال یکهزارو ۸۰۰ تن انواع ارقام بذر گواهی شده برنج بین کشاورزان توزیع شده است که این مقدار حدود ۲۵۰ تن نسبت به سال زراعی گذشته بیشتر است.

رمضانی گفت : آنچه در این مرحله مهم است این است که شالیکاران هم در انتخاب بذر سالم دقت کنند و نسبت به ضد عفونی کردن برای کنترل بیماری های رایج برنج اقدام نمایند.

وی توضیح داد : کشاورزانی که بذر خودمصرفی دارند باید آن را به مدت ۲۴ ساعت در محلول آب و قارچکش قرار دهند تا ضدعفونی شود. نکته مهم در استفاده از قارچ کش این است که در این مدت سه تا چهار بار باید ترکیب بذر و قارچ کش مخلو ط شود تا قارج کش همه قسمت های بذر را آغشته کند.
رمضانی افزود : بذر شالی پس از ۲۴ ساعت باید از آب حاوی قارچ کش جدا و سپس برای عملیات جوانه زنی داخل گونی ریخته شود. همچنین برای جدا کردن دانه های پوک و سبک و سنگین کردن بذر شالی، ابتدا باید بذر را در آب بریزند تا تمامی بذرهای پوک روی آب جمع و با صافی از روی آب جدا شود.

استان مازندران بنابر آمارهای رسمی ۲۳۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که به طور متوسط  حدود یک میلیون تن محصول از ان برداشت می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =