عراق در حال گفت‌وگو بر سر توافق هفت میلیارد دلاری انرژی با توتال است

تهران- ایرنا- خبرگزاری بلومبرگ از گفت‌وگو برای توافق میان توتال فرانسه و عراق با هدف ساخت تاسیسات زیربنایی و توسعه میدان‌های نفتی و تولید گاز این کشور با ارزش بالغ بر هفت میلیارد دلار خبرداد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از این خبرگزاری آمریکایی، «احسان عبدالجبار» وزیر نفت عراق دیروز شنبه در گفت‌وگویی تلویزیونی اعلام کرد: عراق در حال بحث برای توافق با توتال، غول عظیم نفتی، برای ساخت تاسیسات بزرگ زیربنایی و توسعه میدان های نفتی و تولید گاز است.

وی افزود: «انتظار داریم این توافق تا پیش از ماه ژوئیه (خرداد و تیر) نهایی شود». گفته می شود رابطه با توتال با هدف کاهش استفاده از سوخت ها برپایه کربن است.

وزیر نفت عراق در ادامه گفت و گوی تلویزیونی خود ضمن عظیم خواندن این توافق، حجم سرمایه گذاری را بیش از هفت میلیارد دلار اعلام کرد.

عبدالجبار تاکید کرد: شرایط از جمله تصمیم های سیاسی و دولتی برای یک مدل اقتصادی که حامی حقوق طرفین باشد در نظر گرفته شده است.

عراق از ماه ژانویه (دی و بهمن)، تفاهم نامه ای با «پاتریک پویان» مدیر عامل شرکت توتال در مورد استخراج گاز طبیعی، انرژی پاک و زیرساخت ها امضا کرد. گفت وگوها میان عراق و توتال برای اولین بار در ماه اکتبر سال گذشته میلادی (مهر ۹۹) گزارش شد.

وزیر نفت عراق خاطرنشان کرد که کشورش در سال ۲۰۲۱ میلادی واردات بنزین و گازوئیل را ۵۰درصد و در سال آینده ۹۰ درصد کاهش می دهد. وی گفت عراق برای حمایت از تولید برق به حجم بسیار محدودی از واردات گازوئیل نیاز دارد.

عبدالجبار در این گفت و گوی تلویزیونی همچنین اعلام کرد: عراق اکنون از ایران گاز خریداری می کند و در تلاش است تا واردات را از قطر، قزاقستان و سایر تولیدکنندگان تنوع بخشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =