مرثیه ای برای شش سال فاجعه انسانی در یمن

مسکو - ایرنا - جنبش ضد جهانی سازی روسیه بصورت مشترک با اتحادیه شهروندان یمن به مناسبت " شش سال جنگ و فاجعه بشری در یمن "برنامه ای را شامل نمایشگاه عکس و فیلم و سخنرانی برگزار کرد تا عواقب وحشتناک این جنگ برای مردم یمن را به جهانیان نشان دهد.

به گزارش ایرنا در سالنی در خیابان «میاسنیچکایا در مرکز شهر مسکو با حضور برخی از شخصیت ها و شهروندان روس و یمن و ایرانی، عکسها  و فیلم هایی از جنایات شش سال تجاوز نظامی ائتلاف عربی – غربی به رهبری آل سعود به نمایش در آمدکه قلب هر انسانی را جریحه دار می کند.  

جنبش ضد جهانی سازی روسیه و اتحادیه شهروندان یمن در این نمایشگاه مشترک با عنوان «شش سال جنگ،  فاجعه بشری یمن» آثار فیلمسازان و عکاسانی را نمایش داد که تبعات درگیری نظامی و صدها هزار قربانیان بیگناه آن را به تصویر کشیده است.

به گفته یک منبع آگاه این نمایشگاه در حالی برگزار شد که عوامل سفارت آل سعود در مسکو تلاش زیادی برای جلوگیری از انجام آن کردند.

در این نشست سخنرانان به بیان جنایاتی از تجاوز نظامی ائتلاف عربی – غربی به رهبری آل سعود پرداختند که  طی شش سال گذشته صدها هزار نفر از مردم یمن به ویژه زنان و کودکان به خاک و خون کشیده است.

 الکساندر ایوانف رئیس هیات مدیره یک سازمان اجتماعی منطقه ای و جنبش ضد جهانی سازی با بیان اینکه این اتفاقات در مقابل چشم جهانیان و سازمانهای بین المللی رخ دست داده است اظهار داشت: زیرساخت نابود شده و محاصره کشور باعث تبعات فجیع برای جمعیت غیر نظامی کشور شده است، در هر شبانه روز در یمن در نتیجه بمباران ها و بیماری ده ها کودک کشته می شوند که در قرن ۲۱ کاملا غیر قابل پذیرش می باشد.

وی گفت: عربستان سعودی که در چند سال اخیر وارد جنگ با یمن شده است به حملات متعدد علیه این کشور دست زده است نتوانسته به اهداف خود دست بیابد.  

وی افزود: عربستان چند بار از مقاومت مردم یمن ضربات سختی خورده و مراکز حیاتی این کشور هدف حمله مبارزان یمنی قرار گرفته است.

ایوانف ادامه داد: ایران از همان ابتدا از مقاومت مردم یمن حمایت کرد و به دفاع از مردم این کشور برخاست و  روسیه تمام تلاش خود را بکار بست تا جنگ و خونریزی به پایان برسد و مردم یمن بتوانند بار دیگر زندگی آرامی داشته باشند.

وی در ادامه به بیان خاطراتی از یمن پرداخت و گفت که ۵۰ سال پیش به عنوان مترجم زبان عربی به این کشور سفر کرد و در شرکتی که هتل در یمن احداث می کرد مشغول به کار شد.

 الکساندر ایوانف رئیس هیات مدیره یک سازمان اجتماعی منطقه ای همچنین در گفت و گو با ایرنا گفت: برنامه ما در راستای برگزاری این نمایشگاه  این است تا توجه جامعه جهانی را به اتفاقات غم انگیز جنگ یمن جلب کنیم اتفاقاتی که قلب هر انسانی را جریحه دار می کند.جنبش ضد جهانی سازی روسیه در بیانیه ای نیز نوشت: ما هر گونه تهاجمی که باعث کشته شدن مردم عادی و نابودی زیر ساخت ها شود را محکوم می کنیم. در بسیاری از کشور ها سازمان های اجتماعی و سیاسی با مراجعه به شورای امنیت سازمان ملل متحد و با درخواست کوتاه ترین زمان برای دخالت در شرایط، برای حمایت از توقف هر چه سریعتر جنگ می زنند.  

مردم یمن در حالی ششمین سال تجاوز ائتلاف عربی – غربی را پشت سر می گذارند که طی این سالها با مقاومت خود نه تنها اشغالگران را از کرده خود پشیمان کرده اند که گام های مهمی در راه توانمندی سیاسی، نظامی و اقتصادی کشور خود برداشته و دنیا را شگفت زده کرده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =