رئیس دامپزشکی شهربابک: ماهی قرمز را در رودخانه ها و سدها رها نکنید

کرمان - ایرنا - رئیس شبکه دامپزشکی شهربابک گفت: شهروندان و گردشگران ماهی های قرمز را در رودخانه ها و سدها رها نکنند زیرا باعث انتقال و انتشار انواع بیماری‌ها می‌شود.

مجید اسدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به نزدیک شدن به روز طبیعت و ۱۳ نوروز، شهروندان، مسافران و گردشگران نوروزی به هیچ وجه ماهی های قرمز و هفت سین عید را در آب‌های طبیعی جاری مانند رودخانه‌ها، برکه‌ها، نهرها، چشمه‌ها و سدها رهاسازی نکنند زیرا این آب‌ها در نهایت به سیستم آب‌های طبیعی راه پیدا می‌کنند و باعث انتقال و انتشار انواع بیماری‌ها و سرایت آن به آبزیان بومی و بروز بیماری و تلفات در آن‌ها می‌شوند.

وی با بیان اینکه ماهی قرمز توانایی بالایی در سازگاری با محیط داشته و از غذاهای ماهی های بومی و حتی از تخم آنها تغذیه می‌کنند، تصریح کرد: این ماهی ها به سرعت خود را با شرایط جدید محیطی که در آن وارد شدند وفق داده، تولید مثل کرده و با به هم زدن اکوسیستم طبیعی و ایجاد خطر برای ذخایر ژنتیکی بومی جمعیت‌های پایداری تشکیل می‌دهند.

 اسدی تصریح کرد: ماهی قرمز با تبدیل شدن به گونه‌های مهاجم باعث مرگ و میر ماهی های دیگر شده و در نهایت موجب افت جمعیت گونه‌های بومی در ماهی ها می‌شوند و صدمات جبران ناپذیری ایجاد می‌کنند.

وی تاکید کرد: بهترین راه رهاسازی ماهی های قرمز در مکان‌های تعبیه شده توسط شهرداری‌ها است، بنابراین از شهروندان انتظار می‌رود برای تأمین سلامت یکدیگر و حفظ ذخایر ژنتیکی آبزیان منطقه به توصیه‌ها و هشدارهای بهداشتی دامپزشکی توجه کنند.

شهربابک در ۲۴۰ کیلومتری کرمان واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =