۷ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۳۷
کد خبرنگار: 2473
کد خبر: 84275973
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

ساعت زمین؛ اتحادی بزرگ برای مبارزه با تغییر اقلیم

تهران- ایرنا- طبق یک سنت سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان ساعت ۲۰ و ۳۰ تا ۲۱ و ۳۰ دقیقه آخرین شنبه ماه مارس، لامپ‌ها و چراغ‌های اضافه را خاموش می‌کنند. این رویداد که ساعت زمین نام دارد، در سال‌های اخیر به یکی از بزرگترین اقدامات مردمی برای حفاظت محیط زیست تبدیل شده است.

ساعت زمین یک سنت سالانه است که در آن افراد در سراسر جهان به مدت یک ساعت چراغ‌ها و تجهیزات الکترونیکی را با هدف آگاهی‌بخشی در مورد تغییر اقلیم و حفظ محیط زیست و انرژی خاموش می‌کنند. این رویداد آخرین شنبه ماه مارس برگزار می‌شود که در سال ۲۰۲۱ میلادی مصادف با بیست و هفتم ماه مارس است.

تاریخچه رویداد ساعت زمین
این رویداد برای اولین بار توسط صندوق جهانی طبیعت (WWF) شکل گرفت که در آن ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰ آخرین شنبه ماه مارس به مدت یک ساعت تمام چراغ‌های اضافی و تجهیزات الکترونیکی غیرضروری خاموش می‌شوند.
صندوق جهانی طبیعت بزرگترین اتحادیه بین‌المللی در زمینه حفاظت از محیط زیست است که در سال ۱۹۶۱ میلادی در سوئیس تاسیس شد.
این رویداد نمادین برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ میلادی از استرالیا آغاز شد و در آن بنیاد جهانی طبیعت ۲.۲ میلیون نفر را برای حمایت از اقدامات مربوط به تغییرات آب و هوا تشویق کرد که چراغ‌های غیرضروری را به مدت یک ساعت خاموش کنند.
پس از آن در سراسر جهان این اقدام مورد استقبال عمومی قرار گرفت و در این جهت چراغ‌های برج ایفل در پاریس،‌ برج ساعت بیگ بن در لندن، خانه اپرای سیدنی، ساختمان امپایر استیت در منهتن، کاخ باکینگهام در لندن،‌ تماشاخانه کولوسئوم در رم و کاخ ادینبورو در شهر ادینبورو به مدت یک ساعت خاموش می‌شوند.
تمام افرادی که در این رویداد شرکت می‌کنند یک هدف مشترک دارند و آن آینده‌ای سازگار با محیط زیست است. تغییرات اقلیمی و از دست دادن طبیعت دو تهدید بزرگ محیط زیست است که برای حل آن کمک تمام ساکنین زمین مورد نیاز است. هر فردی که در رویداد ساعت زمین یا جنبش‌هایی به این شکل شرکت می‌کند، آمادگی خود را برای کمک به محیط زیست اعلام کرده است.
امسال نیز قرار است ساکنین سراسر زمین با خاموش‌کردن لامپ‌های اضافی و روشن‌کردن شمع، این اتحاد را جشن بگیرند.
مهمترین هدف این رویداد حمایت از اقدامات علیه تغییر اقلیم است. در سال‌های اخیر رویداد ساعت زمین، به یکی از بزرگترین اقدامات مردمی برای حفظ محیط زیست تبدیل شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha