۷ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۱۰
کد خبرنگار: 2304
کد خبر: 84275960
۰ نفر

برچسب‌ها

بازدید خبری با نوای نی انبان در خانه مینایی

تهران- ایرنا- در هفتمن روز از سال جدید، شهرداری تهران که در هفت نقطه از شهر مراسم جشن و شادمانی رویداد تهران-۱۴۰۰ را برپا می کند، این بار خبرنگاران را به خانه مینایی دعوت کرد تا از داستان های خیابان ولیعصر بگوید و نوای نی انبان بوشهری ها را برایشان اجرا کند.

به گزارش ایرنا، در حالی که نزدیک به ۵۰ خبرنگار و عکاس منتظر حرکت از مقابل ساختمان مرکزی شهرداری تهران در خیابان بهشت بودند، کارناوال گل که پشت تراکتورهای قرمز رنگ شکل المان های نوروزی به خود گرفته بودند، مقابل آنان ایستاد.

ابتدا این حدس زده می شد که بناست همراه همین کارناوال راهی خانه مینایی و سپس دیگر نقاطی که شهرداری در حال اجرای رویداد تهران-۱۴۰۰ است بشویم و یک روزه همه مراسم ها و شادی ها را سیاحت کنیم و این جشن نوروزی تهران گردی حال اول سال خبرنگاران را طی چند ساعت خوب کند.

مقصد اول و آخر این تهران گردی، خانه مینایی بود، خانه ای که زمانی منزل «رضا قصاب» رئیس اتحادیه قصابان تهران بود و سپس «فرهاد مینایی» وکیل دادگستری آن را خرید، علت علاقه اش به این خانه نیز به گفته دکتر وحید قاسمی مدیر موزه خانه مینایی، علاقه آقای وکیل به مسجد این محل و مشرف بودن این منزل به آنجا بود.

قاسمی در ابتدای حضور خبرنگاران در خانه مینایی توضیحاتی در مورد این موزه داد، خانه ای که هنوز می شد در وسط حیاط آن حوضی با ماهی های قرمز و گلدان های شمعدانی دور آن را دید و از تماشای پنجره های با شیشه های رنگی و نمای آجرکاری با طرحی از پرنده ها لذت برد، درست آنگونه که در قصه ها می شد آن را تصور و خیال کرد.

خانه مینایی که اکنون به گفته قاسمی تبدیل به موزه داستان های خیابان ۱۸ کیلومتر ولیعصر شده است، در هر فصل و هر اتاق موزه، قصه ای را از اشخاص حقیقی روایت می کند، تصاویری را نشان می دهد که حکایت از تحولات گسترده پایتخت طی ۵۰ سال گذشته دارد.

مدیر موزه مینایی علت ایجاد تنوع فصلی در داستان های این خانه را، ایجاد جاذبه همیشگی برای بازدیدکنندگان و ترغیب آنان برای بازدید چند باره از این خانه اعلام کرد و گفت: برای یک جاذبه باید داستان تعریف کرد، داستانی که برای بازدیدکننده جذاب باشد، کاری که ما اینجا انجام می دهیم، تعریف قصه واقعی ساکنان حقیقی شهر است.

خانه مینایی با ۲ طبقه و زیر بنایی نه چندان قابل توجه، هر بخش از اتاق هایی را نمایشگر روایتی از رویدادهای موثر و ماندگار پایتخت کرده بود، از راهروی تلفن های سخنگو بگیرید تا اتاقی که شکل گیری مجتمع بهجت آباد و ساعی را روایت می کرد.

در راهروی تلفن ها می شد، با برداشتن هر کدام از گوشی ها، داستان شکل گیری آن محله ای که نامم و تصویرش در اطراف تلفن نصب شده را شنید و لذت برد و در اتاق های دیگر که یکی با مستندات مختلف در مورد شکل گیری آپارتمان دولتی ساعی با خانه های ۲ تا ۵ خوابه سخن می گفت و در دیگری تصاویری از دکتر مافی روایت شده بود را تماشا کرد.

کارکنان شهرداری که میزبان خبرنگاران بودند، حیاط خانه مینایی را صندلی چیدند تا ساعتی آنان را مهمان خیام خوانی با نوای نی انبان و لهجه بوشهری کنند.

برنامه پایانی این بازدید چند ساعته، حضور سید محی الدین فاضلیان مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران و دبیر رویداد تهران-۱۴۰۰ در جمع خبرنگان و سخن گفتن از این رویداد و پاسخ گویی به خبرنگاران بود.

سوالات خبرنگاران اغلب حول محور حذف حاج فیروز پیام آور نوروز از میان عروسک های رویداد تهران-۱۴۰۰ و حاشیه های ایجاد شده پیرامون این رویداد بود.

فاضلیان در ابتدا اعلام کرد: نگاه ما به رویداد تهران-۱۴۰۰ فاصله گرفتن از شهری بتنی و نزدیکی به شهری انسان محور است، نقطه ای برای تغییر و اتصال گذشته به آینده.

مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه بناست رویداد تهران-۱۴۰۰ تا پایان امسال جریان داشته باشد، ادامه داد: ما در تهران از جسم و کالبد شهر عبور کرده ایم و به جان شهر رسیده ایم، به همین منظور شعار «جان تو، جان شهر» را برای این رویداد انتخاب کردیم.

وی این موضوع را هم گفت که شهرداری تهران در تلاش است تا پایتخت را به شهری گفتمان محوری تبدیل کند تا مردم در خصوص رویدادها و مسائل فرهنگی مختلف با یکدیگر به گفت و گو و بحث بنشینند، اتفاقی که به نظر شهرداری در ابتدا با حذف حاج فیروز سعی کرده است آن را رقم بزند.

فاضلیان افزود: همین که امروز این سوال مطرح شده که این شخصیت تاریخی و آئینی ریشه در کجا دارد و چرا در مراسم نوروزی ما حضور می یابد، خود می تواند به بحثی در میان متخصصان و کارشناسان تبدیل شود تا با پشتوانه ای علمی و کارشناسی به مردم معرفی شود.

وی زمان آغاز رویدادهای تهران-۱۴۰۰ را ۲۰ اسفند اعلام کرد و از احتمال تداوم برنامه های نوروزی این رویداد تا ۱۲ فروردین خبر داد.

در پایان این مراسم خبرنگاران در حالی ساختمان موزه خانه مینایی را از حیاط پشتی آن ترک می کردند که در کوچه سازهای سنتی با عروسک های ملبس به لباس های محلی نواحی مختلف کشور آنان را بدرقه می ساختند.

نوازندگان و هنرمندانی از بلوچستان، مازندران، هرمزگان، خوزستان، بوشهر، لرستان، کردستان، آذربایجان، شیراز، خراسان، کرمان و گیلان این روزها میهمان پایتخت هستند تا چهره شهر را به نوایشان بیارایند. باغ فردوس، فضای باز برج میلاد، خانه مینایی، خانه ساعی، تئاتر شهر و راه آهن در طول این رویداد میزبان موسیقی اقوام خواهند بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =