۷ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۸:۰۲
کد خبرنگار: 2838
کد خبر: 84275854
۳ نفر

برچسب‌ها

عملیات گرده‌افشانی نخلستان‌های کازرون فارس آغاز شد

شیراز- ایرنا- عملیات انتقال دانه‌های گرده از گل نر به مادگی نخل که گرده‌افشانی نامیده می‌شود در سطح پنج هزار و ۸۰۰ هکتار از نخلستان‌های شهرستان کازرون استان فارس آغاز شد.

خرما، گیاهی دو پایه است و گل های نر و ماده به صورت جدا از هم روی پایه های جداگانه قرار دارند و چون عملیات گرده افشانی بوسیله باد و یا حشرات به صورت مناسب صورت نمی گیرد عملیات گرده افشانی را برای دستیابی به محصول مناسب چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی طرح ریزی  و اجرا می کنند. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون گفت: گرده افشانی در نخیلات این شهرستان تا اواخر فروردین ماه جاری ادامه دارد. 
حمید رشیدی با اشاره به اینکه ۳۶ درصد سطح زیر کشت محصولات باغی کازرون را خرما تشکیل می‌دهد، اظهار داشت: ۶ هزار هکتار نخلستان در این شهرستان وجود دارد که پنج هزار و ۸۰۰  هکتار آن بارور است.
 وی با اشاره به اینکه عملیات گرده افشانی نخیلات خرما از مهمترین و حساس‌ترین عملیات زراعی است که نقش بسزایی در کیفیت محصول و میزان تولید آن دارد، افزود: این عملیات بیشتر به صورت سنتی و توسط افراد مجرب انجام می شود.
رشیدی گفت: سالانه افزون‌بر ۴۲ هزار تن انواع خرما در شهرستان کازرون تولید که علاوه ‌بر مصرف داخلی به سایر کشورهای همسایه و آسیای میانه صادر می‌شود.
وی اضافه کرد: ۸۵ درصد از نخیلات مربوط به بخش های خشت و کنارتخته و ۱۵ درصد آن مربوط به بخش های جره و بالاده و مرکزی کازرون است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون ادامه داد: کبکاب و زاهدی مهم‌ترین ارقام خرما در این شهرستان است.

کازرون از شهرستان های غرب استان فارس است که فاصله مرکز آن با شیراز حدود ۱۲۰ کیلومتر است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =