حضور تمام تفکرها و جریان‌های سیاسی؛ شرط برگزاری انتخابات پرشور

تهران- ایرنا- چندماه مانده تا انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، به نوشته رسانه‌ها، برخی تفکرها و جریان‌های سیاسی معتقدند که انتخابات حداکثری تنها راه برگزاری انتخاباتی پرشور در سال آتی است.

همزمان با افزایش گمانه زنی‌ها در خصوص چهره‌های احتمالی حاضر در سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری که قرار است در خردادماه ۱۴۰۰ برگزار شود، بحث‌ها بیشتر حول این محور می چرخند که چگونه می‌ شود، انتخاباتی پرشور داشته باشیم.

به نوشته رسانه‌ها، به باور جریان سیاسی اصلاح‌طلب در شرایطی انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو همانند گذشته پرشور برگزار خواهد شد که این انتخابات بتواند حداکثری باشد؛ بحثی‌ که به پیش‌بینی‌ها در خصوص رد صلاحیت احتمالی برخی چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب اشاره دارد.‌

گمانه‌زنی‌ها درباره نامزدهای انتخاباتی از دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا و بحث‌های رقابتی میان آنها نیز از دیگر محورهای مهم خبری و تحلیلی در مطالب انتخاباتی رسانه‌ها از طیف‌های سیاسی مختلف بود.

مهمترین محورهای انتخاباتی از نگاه رسانه‌های اعتدالی، اصلاح‌طلب و اصولگرا

رسانه‌های اعتدالی و اصلاح‌طلب در خبرها و تحلیل‌های خود بیشتر بر اهمیت انتخابات رقابتی تاکید کردند. در این میان بحث‌های رقابتی در رسانه‌های اصولگرا داغ بود.

رسانه های اعتدالی

اهمیت انتخابات رقابتی

تارنمای خبری و تحلیلی خبرآنلاین در مطلبی با عنوان پاسخ سیدمحمد خاتمی و سیدحسن خمینی به پیشنهاد کاندیداتوری در ۱۴۰۰

سخنان جواد امام دبیرکل مجمع ایثارگران در این‌باره را منتشر کرد.

در ادامه به مهم‌ترین محورهای سخنان وی اشاره شده است:

** سیدحسن خمینی تا الان امتناع دارد که وارد عرصه انتخابات شود.

** جمع بندی مجمع ایثارگران حمایت از کاندیدای مورد اجماع جبهه اصلاحات برای انتخابات ریاست‌جمهوری است.

** نظر مجع ایثارگران این است که از کاندیدای حداکثری حمایت کند و اگر این شرایط فراهم نشود، گزینه ای را معرفی نخواهد کرد.

** ما از کاندیدای حداقلی، نیابتی یا شخصی که به اسم اصلاح‌طلبی فعالیت کند، حمایت نخواهیم کرد.

** در واقع جمع بندی احزاب اصلاح‌طلب این است که در انتخابات رقابتی، مشارکت داشته باشند و کاندیدای حداکثری معرفی کنند که اقبال عمومی هم داشته باشد.

** ما باید رئیس جمهوری داشته باشیم که قادر باشد، مشکلات بین‌المللی و داخلی کشور را حل کرده و در اقتصاد و معیشت مردم گشایش ایجاد کند. تاکنون در میان کاندیداهای موجود که اعلام حضور کرده اند، هنوز به فردی با این ویژگی ها نرسیده ایم. جریان اصلاحات هم هنوز درباره فردی به جمع بندی نرسیده است و برخی افراد به طور شخصی اعلام کرده اند که در انتخابات حضور می‌ یابند.

شورای نگهبان در تایید صلاحیت‌ها جهت‌گیری خاص نداشته باشد

خبرآنلاین همچنین گفت‌وگویی را با  شهاب الدین صدر رئیس خانه احزاب و دبیرکل جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت درباره انتخابات منتشر کرد.

صدر در این گفت‌وگو می‌گوید:

** شورای نگهبان در تایید صلاحیت‌ها جهت‌گیری خاص نداشته باشد.

** جامعه در حال عبور از اصلاح‌طلبی و اصولگرایی است، الان این دسته‌بندی‌ها جواب نمی‌دهد و با این وضعیتی که در کشور حاکم است نمی‌توان به این دسته‌بندی ها توجه کرد.

** این اتفاق هم به این دلیل است که این دسته ‌بندی‌ها نیمه عمری دارند هر کدام از آنها یک مدت زمانی برای بیان یک سری نقطه نظرات و مواضع در جامعه کارایی دارد اما به تدریج که زمان می‌گذرد قاعدتا مردم احساس می‌کنند این دسته بندی‌ها چندان که باید پاسخگو نیست.

** شاید رئیسی و قالیباف رأی نیاورند.

** اگر وارد درگیری‌های جناحی شویم، ممکن است که مردم را از دست بدهیم.

** به نظر می رسد مردم از این درگیری های بین جریانات سیاسی خسته و سرخورده شده اند.

رسانه‌های اصلاح‌طلب

ضرورت مشارکت همه گروه‌ها در انتخابات

خبرگزاری ایسنا سخنان جواد امام دبیرکل مجمع ایثارگران درباره لزوم برگزاری انتخابات حداکثری را منتشر کرد. وی در این سخنان می‌گوید:

** ضرورت دارد که همه احزاب، گروه های سیاسی و اقشار مختلف جامعه دست به دست هم دهند تا برای عبور از شرایط موجود کشور، انتخابات مشارکتی و رقابتی برگزار شود تا همه مردم احساس کنند که افکار و سلایق آنها در انتخابات از سوی کاندیداها نمایندگی می شود.

** اگر فرمایشات رهبری درباره انتخابات محقق شود و نهادهای حاکمیتی مخصوصا شورای نگهبان به گونه ای عمل کند که زمینه برای انتخابات رقابتی فراهم شود، حتما مردم در انتخابات مشارکت خواهند کرد.

این سخنان در تارنمای فرارو هم بازتاب داشت.

انتخابات فرصتی در ۱۴۰۰

خبرگزاری ایلنا هم سخنان محمد سالاری رئیس شورای مرکزی حزب همبستگی درباره انتخابات به مثابه فرصتی در سال ۱۴۰۰ را منتشر کرد.

در ادامه به بخش‌هایی از سخنان سالاری اشاره شده است:

** انتخابات، برجام و واکسیناسیون سه فرصتی است که نباید به بحران تبدیل شود.

** فرصت‌های سال ۱۴۰۰ می‌تواند به ترمیم شکاف میان مردم و حاکمیت منجر شود.

** در صورتی که حاکمیت با توجیه نهادهای نظارتی نسبت به اهمیت مشارکت حداکثری مورد نظر رهبر انقلاب، فضا را برای برگزاری انتخاباتی آزاد، قانونی و رقابتی فراهم نماید تا کاندیداهای اصلی همه جریانات سیاسی با سلایق مختلف بتوانند در آن شرکت کنند، بدون تردید مردم نیز این پیام را دریافت و با حضور در پای صندوق های رای، بار دیگر حمایت خود را از نظام اعلام خواهند کرد، هر چند که نمی توان توقع داشت که مشارکت بار دیگر به بالای ۷۰ درصد برسد اما مطمئنا با انتخابات مجلس یازدهم متفاوت خواهد بود.

پورمحمدی: با انتخابات قهر نکنیم

تارنمای خبری و تحلیلی نامه نیوز هم مشروح گفت‌وگوی اختصاصی خبرگزاری صدا و سیما با حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی درباره انتخابات را بازتاب داد.

پورمحمدی دراین مصاحبه پیرامون انتخابات می‌گوید:

** ساختن آینده در گرو انتخابات است.

** با صندوق رای قهر نکنیم.

** فضای تلاش سیاسی ما پرهزینه و کم محصول شده است.

** الگوی پدرخواندگی را منسوخ می‌دانیم.

رسانه های اصولگرا

سخنان حسین کمالی فعال سیاسی اصلاح‌طلب

تارنمای مشرق گفت‌وگویی را با حسین کمالی فعال سیاسی اصلاح‌طلب منتشر کرد.

کمالی در این گفت‌وگو می‌گوید:

** ناطق نوری و لاریجانی اصلاح‌طلب نیستند.

** نظرات نبوی مورد تأیید اصلاح‌طلبان نیست.

** شرایط برای انتخابات رقابتی باید فراهم باشد؛ از سوی دیگر؛ گاهی ممکن است شخصی خودش را دارای صلاحیت بداند و پذیرفته نشود.

آیا کسانی که در انتخابات شرکت می‌کنند واکسن کرونا می‌زنند؟

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، علیرضا وهاب زاده مشاور وزیر بهداشت درباره شایعه تزریق واکسن به اشخاصی که در انتخابات شرکت می‌کنند در توییتی نوشت:

** این خبر یک دروغ خنده‌دار است.

** این مطلب کذب از سوی برخی افراد در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =