۸ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۳۶
کد خبرنگار: 945
کد خبر: 84275773
۲ نفر

برچسب‌ها

کروناگردی در تعطیلات نوروزی

تبریز - ایرنا - تعطیلی ناشی از کرونا خسارت‌های میلیاردی بر پیکره صنعت گردشگری در بعد جهانی وارد کرد اما با شروع تعطیلات و آغاز مسافرت‌های نوروزی و به رغم محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها، این بخش از اقتصاد کشور شاهد رونقی هرچند اندک شد که البته با افزایش تعداد مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا نیز همراه بود.

به گزارش ایرنا، به رغم هشدارهای وزارت بهداشت و درمان و کارشناسان حوزه سلامت، تعطیلات نوروزی بهانه ای شد تا گردشگران کرونا را نادیده گرفته و عزم سفر کنند که در این میان آذربایجان شرقی به علت وضعیت زرد کرونایی بیشتر از دیگر استان های کشور مورد توجه گردشگران نوروزی قرار گرفت.

هر چند بنا به اعلام مسوولان، تعداد گردشگران نوروزی نسبت به دوران قبل از کرونا به آذربایجان شرقی کمتر بوده اما با بررسی میدانی معابر، بازار و مکان های دیدنی شهر تبریز می توان گردشگران قابل توجهی را از استان های مختلف کشور در سطح کلانشهر تبریز مشاهده کرد.

بنا به اعلام مسوولان استانی و رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با آغاز تعطیلات نوروزی ۱۵درصد آمار مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی افزایش یافته که پیامدهای خوشی را نوید نمی دهد.

 گرچه آغاز واکسیناسیون خبر خوشی برای مردم است اما عمومی شدن آن فرصت چندماهه ای را می طلبد که مردم باید تا آن زمان کاسه صبرشان را لبریز نکنند تا سلامت خود و عزیزانشان به خطر نیافتد که اجتناب از سفر یکی از مهمترین راه های حفظ سلامتی است و باید همچنان به آن توجه ویژه ای شود.  

احمد حمزه زاده مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی

تعداد مسافران ورودی به آذربایجان شرقی معادل ۱۵درصد شرایط پیش از کرونا است

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: متوسط بازدیدهای و مسافرهای نوروزی در استان تنها ۱۵درصد قبل از شرایط کرونایی است و متوسط اشغال مراکز اقامتی ۳۰ تا ۴۰درصد ظرفیت است.

احمد حمزه زاده گفت: بالاترین میزان بازدید از موزه آذربایجان تبریز بوده که روزانه بیش از ۴۰۰ نفر ثبت شده این در حالی است که در سال های گذشته این تعداد چهار هزار نفر در روز بوده است.

وی افزود: کلیسای سنت استپانوس و موزه قاجار نیز در رتبه های دوم و سوم تعداد بازدیدکنندگان نوروزی قرار دارند.

حمزه زاده ادامه داد: البته بر اساس ابلاغ ستاد کرونای کشور مسافرت به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است اما سفر به شهرهای زرد و آبی با رعایت پروتکل های بهداشتی آزاد است.

وی اظهار کرد: در آذربایجان شرقی شهر سراب وضعیت قرمز و شهرهای جلفا و عجب شیر وضعیت نارنجی دارند که سفر به آنها ممنوع است اما سفر به بقیه شهرهای استان بلامانع است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی تاکید کرد: پروتکل های بهداشتی واحدها و مراکز اقامتی، موزه ها و واحدهای پذیرایی ابلاغ شده و در ۲۱شهرستان استان تیم های نظارتی این واحدها را زیر نظر دارند.

۶ واحد اقامتی و پذیرایی در آذربایجان شرقی پلمب شد

حمزه زاده اظهار کرد: در ایام تعطیلات نوروزی ۶ واحد اقامتی و پذیرایی در آذربایجان شرقی به علت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی پلمب شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی ادامه داد: بر خلاف سال های گذشته تمام مدارس و واحدهای اقامتی دولتی ممنوعیت پذیرش داشته اند و اسکانی در این مکان ها نداشتیم.

حمزه زاده اظهار کرد: موزه های آذربایجان شرقی نیز با رعایت پروتکل هایی که ابلاغ شده از ساعت ۹ تا ۱۹ آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی است گرچه امسال بیشتر بازدیدکنندگان استانی هستند.

وی با اشاره به دستورالعمل های ابلاغی در بازدید از موزه ها، گفت: برای بازدید از موزه ها ظرفیت مشخص شده و در فضاهای روباز در هر سانس ۱۰۰ و فضای بسته تا ۵۰  نفر نسبت به مساحت می توانند از موزه ها بازدید کنند.

وی یادآور شد: امسال بلیت فروشی الکترونیکی شده و تا سقف تعیین شده بیلط فروشی انجام می شود و بلیط فروشی بعدی پس از خروج بازدیدکنندگان انجام می شود و ضدعفونی اماکن نیز به دقت انجام می شود و البته خود مسافران هم همراهی لازم را داشته و پروتکل ها را هم رعایت می کنند.  

وی با بیان اینکه ۱۳ خانه موزه در تبریز برای بازدید گردشگران نوروزی آماده شده است، اضافه کرد: بازدید از موزه های آذربایجان شرقی ۱۵درصد دوران قبل از کرونا  است اما به هر حال مجموع مسافران ورودی به استان پس از تعطیلات نوروزی به صورت رسمی اعلام می شود.

حمزه زاده همچنین با اشاره به رعایت دستورالعمل های ویژه هتل ها و مراکز اقامتی، اظهار کرد: اتاق های مسافران پس از آماده سازی و ضدعفونی پلمب می شود و در واقع خود مسافران پلمب اتاق را باز کرده و اقامت خود را آغاز می کنند و مطمئن می شوند که پیش از آنها مسافری در اتاق سکنی نداشته است.

مراکز اقامتی رسمی کشور با اوج‌گیری کرونا افزون بر ۱۵ هزار میلیارد تومان خسارت دیدند

رییس جامعه هتل داران ایران اعلام کرد: سال گذشته با اوج‌گیری شیوع کرونا مراکز اقامتی رسمی کشور افزون بر ۱۵ هزار میلیارد تومان خسارت اقتصادی متحمل شدند.

جمشید حمزه زاده در آذربایجان شرقی افزود: میراث‌فرهنگی کشور در حمایت از فعالان این حوزه فعال بوده تا با فراهم‌سازی زمینه لازم فعالیت مجدد این عرصه پویا را تسهیل بخشد.

وی،  هتل‌های آذربایجان شرقی را در صدر هتل‌های بهداشتی استاندارد کشور عنوان کرد و گفت: آذربایجان شرقی از جمله استان‌های پیشرو در عرصه هتلداری کشور است که همه‌ساله با به‌روزرسانی خدمات و امکانات هتل‌ها، بستر لازم برای رفاه بیشتر مسافران خود را فراهم می‌کند.

رییس جامعه هتل داران ایران با بیان اینکه هتل‌های آذربایجان شرقی همچون سایر هتل‌های کشور با آمادگی کامل در ایام نوروز به فعالیت خود ادامه می‌دهند، گفت: با توجه به شرایط ویژه کرونایی، هتل‌های استان با اجرای تمامی شیوه نامه های بهداشتی با ظرفیت محدود فعالیت خود را تداوم می‌بخشند.

حمزه زاده ادامه داد: در صورت ورود مسافران بیشتر با حفظ شرایط بهداشتی لازم، امکان پذیرش آن‌ها را دارد تا از استقرار مسافران در اماکن غیررسمی جلوگیری شود.

وی اظهار کرد: در راستای اعتمادبخشی به مردم و مسافران نظارت‌های ویژه از هتل‌های استان توسط اکیپ‌های نظارتی اداره‌کل میراث‌فرهنگی و همچنین کمیته‌های مشترک مقابله با کرونا در حال انجام است، همچنین به‌صورت مستمر کارکنان هتل‌ها مورد کنترل بهداشتی قرار می‌گیرند تا در صورت مشاهده هرگونه علائم احتمالی از شیوع آن در محل جلوگیری شود.

عنوان

هشت میلیون و ۳۴۵ هزار تردد خودرو در آذربایجان شرقی ثبت شده است

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: ۱۰۱ هزار مسافر در تعطیلات نوروزی بارعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی مسافر استان جابجا شد.

اورجعلی علیزاده با بیان اینکه این تعداد مسافر از ۲۵ تا ۶ فروردین جابجا شده است، افزود: ۱۳ هزار و ۷۰۰ سفر اتوبوس، مینی بوس و سواری کرایه جابجایی این مسافرات را انجام دادند.

وی با اشاره به اینکه کارگروه نظارت و ارزیابی این اداره کل به طور منظم بر نحوه فعالیت ناوگان مسافری و رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی نظارت می کند، اظهار کرد: در این بازه زمانی از پایانه های مرزی جلفا و نوردوز نیز ۳ هزار و ۴۷۳ مسافر و تعداد ۴ هزار و ۱۶۰ کامیون تردد کرده اند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: از ۲۵ اسفند تا هفت فروردین نیز در جاده های استان هشت میلیون و ۳۴۵ هزار تردد خودرو ثبت شده است که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۴ درصد افزایش داشته است.

علیزاده ادامه داد: در این مدت آمار خودروی ورودی به استان ۷۱۹ هزار و ۸۰۰ دستگاه و خودروی خروجی از استان ۶۵۴ هزار و ۸۰۰ دستگاه بوده است.

عباسعلی درستی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز

تعداد بیماران بستری کرونایی در بیمارستان های آذربایجان شرقی با ۴۷۰ بیمار رسید

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به آغاز روند افزایشی مبتلایان به کرونا در آذربایجان‌شرقی به دلیل سفرهای نوروزی هموطنان به این خطه اعلام کرد: تاکنون بیش از هشت هزار نفر از مردم استان در مقابل کرونا واکسینه شده‌اند.

عباسعلی درستی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: البته واکسیناسیون این عداد از شهروندان به معنای عادی شدن شرایط نیست و سفرهای نوروزی موجب افزایش مبتلایان به کووید۱۹ در آذربایجان شرقی شده است.

وی افزود: تاکنون کارکنان بهداشت و درمان، ساکنان خانه های سالمندان و آرامستان های آذربایجان شرقی در برابر کرونا واکسینه شده اند و واکسیناسیون پارکبانان شهرداری تبریز آغاز شده است.  

درستی با هشدار مجدد نسبت به تبعات افزایش سفرهای نوروزی به آذربایجان شرقی و افزایش تعداد مبتلایان به کرونا، خاطرنشان کرد: اکنون ۱۵ درصد به تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در استان افزوده شده است و تعداد بستری ها از زیر ۴۰۰ به ۴۷۰ بیمار در استان افزایش یافته است.  

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: تعداد فوتی ها هنوز روند ثابتی دارد و از یک تا چهار نفر در روز متغییر است که با توجه به افزایش مبتلایان پیش بینی می شود این تعداد نیز افزایشی شود.  

درستی در پاسخ به این سووال که سرعت واکسیناسیون در آذربایجان شرقی چه روندی خواهد داشت، گفت: عمل واکسیناسیون با توجه به تحویل تعداد واکسن ها و اولویت بندی های اعلامی انجام می شود.  

واکسیناسیون پارکبانان

۲۰۰ پاکبان آذربایجان شرقی واکسینه شدند

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: واکسیناسیون یکهزار و ۷۰۰ پاکبان حایز شرایط در آذربایجان شرقی آغاز شده است.

محمدحسین صومی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: پاکبانان تبریز در ۳ مرکز بهداشت این شهر واکسینه می شوند که تاکنون واکسیناسیون ۲۰۰ نفر انجام شد.  

شهردار تبریز نیز به ایرنا گفت: واکسیناسیون پاکبانان تبریز به عنوان آسیب پذیرترین اقشار جامعه در مواجهه با کرونا آغاز شده و روزانه بیش از ۱۰۰ پارکبان واکسینه می شوند.  

ایرج شهین باهر ادامه داد: واکسیناسیون پاکبانان شهرداری تبریز ظرف ۱۰ روز به پایان می رسد.  

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =