۷ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۲۷
کد خبرنگار: 3081
کد خبر: 84275671
۳ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

یک دهه توسعه از دست رفته؛ پیامد بحران کرونا

تهران- ایرنا- بر اساس گزارش منتشر شده سازمان ملل متحد در باره تامین مالی توسعه پایدار در سال ۲۰۲۱، به دنبال پیامدهای بحران شیوع کرونا، اقتصاد جهانی طی ۹۰ سال گذشته بدترین رکود اقتصادی را تجربه کرده، نزدیک به ۱۱۴ میلیون شغل از بین رفته و فقر شدید دامن گیر ۱۲۰ میلیون نفر شده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، بر اساس گزارش منتشره از سوی سازمان ملل، به دنبال پیامدهای مخرب شیوع کرونا، وضعیت فقیرترین کشورهای جهان بسیار نگران کننده شده و تحقق اهداف توسعه پایدار در این کشورها می تواند ده سال بیشتر از حد انتظار به طول بیانجامد؛ پاسخ به بحران همه گیری کووید-۱۹ فرصتی برای بازآفرینی نظام های جهانی و آماده سازی آن ها برای بحران های آتی است. در این راستا، سازمان ملل خواستار اقدامات فوری دولت ها در سرمایه گذاری برای نیل به رشد و توسعه پایدار شده است.

در این گزارش آمده است که تاکنون نزدیک به ۱۶ تریلیون دلار برای مقابله با بدترین عواقب بحران کرونا سرمایه گذاری شده، درحالی که کمتر از ۲۰ درصد آن در کشورهای در حال توسعه هزینه شده است. همچنین نزدیک به نیمی از کشورهای حداقل توسعه یافته و دیگر کشورهای کم درآمد که قبل از بحران کووید-۱۹ در معرض خطر بدهی های گسترده بوده اند، امروزه کاهش درآمد مالیاتی این کشورها منجر به انفجار سطح بدهی های آن ها شده است.  

طبق مطالعات انجام شده در این گزارش، سرمایه گذاری های پایدار و هوشمند، به عنوان مثال در زیرساخت ها، می تواند خطرات را کاهش داده، باعث مقاومت بیشتر جهانیان در برابر بحران های آتی،  رشد اقتصادی، بهبود زندگی برای میلیون ها نفر در جهان و تسهیل مبارزه با تغییرات آب و هوایی شود.

بر اساس این گزارش، سرمایه گذاری بین ۷۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار طی دو سال آینده و پس از آن بین ۲۰ تا ۴۰ میلیارد دلار سالانه، به رغم تریلیون ها دلار خسارت وارد شده به اقتصاد جهان در پی بحران شیوع کرونا، احتمال بروز همه گیری دیگری را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. همچنین انتظار می رود که کشورها با ایجاد ابزارهای مالی جدید برای حمایت از کشورهای در حال توسعه و کاهش میزان بدهی آن ها، به تعهد ۰.۷ درصدی کمک به توسعه برسند.

به گزارش تارنمای رسمی سازمان ملل، آمنه محمد، معاون دبیر کل این سازمان در بیانیه ای گفت: همه گیری کووید-۱۹ ثابت کرد که بلایای طبیعی مرز نمی شناسند.

به گفته وی، جهانی واگرا برای همگان یک فاجعه و کمک به کشورهای در حال توسعه برای عبور از این بحران، از نظر اخلاقی عادلانه و از لحاظ اقتصادی به نفع جهانیان است.

همچنین لیو ژنمین، معاون دبیرکل و رئیس دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (DESA) گفت: شکاف فزاینده بین کشورهای فقیر و ثروتمند نگران کننده و مستلزم اقدامات فوری در این رابطه است.

وی افزود: برای بازسازی بهتر، بخش های دولتی و خصوصی باید در سرمایه های انسانی، حمایت اجتماعی، زیرساخت ها و فناوری های پایدار سرمایه گذاری کنند.

این مقام سازمان ملل با تاکید بر اینکه برای تغییر مسیر، باید قوانین بازی را نیز تغییر داد، تصریح کرد که اتکا به قوانین قبل از بحران کرونا، معضلات گذشته را دوباره به همراه خواهد داشت.  

بر اساس آخرین آمار منتشره از سوی وب سایت ورد میترز؛ از ابتدای بحران شیوع کرونا تاکنون، بیش از ۱۲۶ میلیون نفر به کووید-۱۹ مبتلا شده اند که از این میان، بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده و بیش از ۱۰۲ میلیون نفر نیز بهبود یافته اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =