رونمایی برزیل از نخستین واکسن کرونای بومی به نام «بوتان‌واک»

تهران - ایرنا - ژوآئو دوریا، فرماندار سائوپائولو از نخستین واکسن بومی تولید برزیل علیه کووید-۱۹ به نام «بوتان‌واک» خبر داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا،دوریا در نشستی مطبوعاتی اعلام کرد :این یک خبر تاریخی است، نتایج امیدوارکننده از یک واکسن ۱۰۰ درصد ملی که حاصل تلاش موسسه ای با ۱۲۰ سال قدمت به عنوان بزرگترین تولید کننده واکسن در نیمکره جنوبی است.

 به دنبال رکوردشکنی‌ها در میزان ابتلا و جانباختگان کرونا و تعلیق پروازهای همسایگان برزیل در نتیجه هراس از گونه جهش‌یافته، قرارگیری این کشور در آستانه آغاز آزمایش‌های انسانی واکسن تولید داخل، بی تردید خبری مسرت بخش نه فقط برای برزیل که برای همه کشورهای آمریکای لاتین خواهد بود.

رئیس دولت محلی سائوپائولو از سرشناس‌ترین چهره‌های مقابله با شیوع کووید-۱۹ در برزیل و از مخالفین سرسخت ژائیر بولسونارو رئیس‌جمهوری این کشور ابراز امیدواری کرد که واکسیناسیون سراسری با واکسن بوتان‌واک از ماه ژوئیه (تیر- مرداد) آغاز شود.

بوتانتان از برجسته ترین مراکز پزشکی برزیل، در نظر دارد از ماه مه (اردیبهشت- خرداد) تا پایان سال جاری میلادی (۲۰۲۱) ۴۰ میلیون دوز واکسن بومی را تولید کرده و روند کند واکسیناسیون را تسریع بخشد.

همچنین همزمان با موج دوم شیوع بیماری همه‌گیر در سایه شیوع گونه جهش‌یافته برزیلی (P۱) که برای نخستین بار در منطقه آمازوناس شناسایی شد، ایمنی زایی در برابر این گونه از اهداف جدی موسسه بوتانتان در تولید این واکسن بوده است.

بوتانتان تاکنون در همکاری با شرکت تولیدی سینوواک چین، ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کروناواک تولید کرده است.  

«دیماس کوواس» مدیر این موسسه اطمینان داد که تولید واکسن بومی، خللی در روند تولید واکسن سایر شرکت‌های تولیدی ایجاد نخواهد کرد.

به گزارش سازمان بهداشت پان آمریکن، برزیل همچنین به تازگی یک میلیون و ۲۲ هزار دوز واکسن در قالب برنامه جهانی کوواکس، واکسن کرونا دریافت کرد.  

برزیل دومین کشور جهان با بیشترین آمار موارد ابتلا و فوت کووید-۱۹ در حالی با موج کشنده بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کند که طبق هشدار کارشناسان، روزهایی اسفناک‌تر در پیش است.

وزارت بهداشت برزیل بامداد شنبه اعلام کرد، طی ۲۴ ساعت گذشته ۳ هزار و ۶۵۰ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در این کشور جان باختند.  

به این ترتیب بر اساس آمار تارنمای وردو میترز، تاکنون بیش از ۱۲ میلیون و ۴۰۷ هزار نفر در برزیل به ویروس کرونا مبتلا شده و بیش از ۳۰۷ هزار نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =