نام‌نویسی داوطلبان میان‌دوره‌ای مجلس، گام دیگرِ انتخابات ۱۴۰۰

تهران-ایرنا- با آغاز ثبت نام نامزدهای انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی، یک گام دیگر از انتخابات ۱۴۰۰ برداشته می‌شود و فضای سیاسی کشور بیش از پیش رنگ و بوی انتخاباتی پیدا می‌کند.

به گزارش ایرنا و بر اساس اطلاعیه شماره ۱۱ ستاد انتخابات که امروز وزارت کشور بازنشر کرد، ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات اولین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برای حوزه‌های انتخابیه «تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس»، «تفرش، آشتیان و فراهان»، «بهار و کبودرآهنگ»، «گچساران و باشت»، «آستانه اشرفیه» و «میانه» از ساعت ۸ صبح روز یکشنبه تاریخ ۰۸/فروردین/۱۴۰۰ آغاز و تا ساعت ۱۸ روز شنبه تاریخ ۱۴/فروردین/۱۴۰۰ (جمعاً به مدت ۷ روز) به عمل خواهد آمد.

 انتخابات در حوزه انتخابیه میانه باید همانند ۱۱ حوزه انتخابیه به صورت دور دومی در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ برگزار می‌شد.  با رد صلاحیت یکی از دو نامزد در این حوزه و از آنجا که برگزاری انتخابات با حضور یک نامزد موضوعیت ندارد، هر گونه تصمیم گیری در این باره به بعد موکول شد و حالا طبق تصمیم شورای نگهبان انتخابات در این حوزه انتخابیه هم مانند پنج حوزه دیگر به شکل میان دوره‌ای انتخابات خود را برگزار می‌شود یعنی از نو داوطلبان نام‌نویسی کنند.

 نمایندگان منتخب مردم در حوزه‌های انتخابیه تهران ری شمیرانات اسلامشهر و پردیس(فاطمه رهبر)، بهار و کبودرآهنگ(عیسی جعفری) و آستانه اشرفیه (محمد علی رمضانی دستک)هم در ماه‌های اخیر به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

 انتخابات در حوزه انتخابیه تفرش، آشتیان و فراهان هم به دلیل عدم تایید مدرک تحصیلی سینا کمالخانی از سوی شورای نگهبان به میان دوره‌ای کشیده شد.همچنین اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون منتخب مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی رد شد و در این حوزه هم انتخابات میان دوره ای برگزار می شود.

روش‌های ثبت نام داوطلبان

۱. ثبت نام از طریق اپلیکیشن موبایلی (دانلود برنامه ثبت‌نام از پورتال وزارت کشور به آدرس entekhabat.moi.ir) و دریافت پیامک مبنی بر ثبت نام قطعی داوطلب از سرشماره ۳۰۰۰۷۷۸۷ (v.Keshvar)؛

۲. ثبت نام از طریق نسخه ویندوز و قابل نصب بر روی رایانه (دانلود برنامه ثبت نام از پورتال وزارت کشور به آدرس entekhabat.moi.ir) و دریافت پیامک مبنی بر ثبت نام قطعی داوطلب از سرشماره ۳۰۰۰۷۷۸۷ (v.Keshvar)؛

۳. ثبت‌نام از طریق مراجعه حضوری به فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه یا ستاد انتخابات کشور (از ساعت ۰۸:۰۰ تا ۱۸:۰۰) و دریافت رسید ثبت¬نام.

مدارک الزامی جهت ثبت نام و اعلام داوطلبی:

۱- اصل کارت ملی و تصویر آن.
۲- اصل شناسنامه عکسدار و تصویر کلیه صفحات آن.  
۳- یک قطعه عکس جدید ۴ × ۳ (ترجیحا با زمینه روشن). 
۴- اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی و یا مدرک معادل معتبر.  
۵- اصل و تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفاء و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل مشمول استعفای موضوع ماده ۲۹  قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی.  
۶- اصل و تصویر برگ پایان خدمت وظیفه عمومی و یا مدرکی معتبر دال بر روشن بودن وضعیت مشمولیت خدمت وظیفه عمومی.

شرایط داوطلبان

بر اساس این اطلاعیه به استناد ماده ۲۸  قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخاب‌شوندگان هنگام ثبت‌نام باید دارای شرایط زیر باشند:

۱- اعتقاد و التزام عملی به اسلام.  
۲- التزام عملی به  نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران.
۳- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.
۴- ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه.
۵- داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن.  
۶- نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه.  
۷- سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی، شنوایی و گویایی.  
۸- حداقل سن ۳۰ سال تمام و حداکثر ۷۵ سال تمام.  

تبصره ۱- داوطلبان نمایندگی اقلیت‌های دینی مصرّح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام، مذکور در بند (۱) مستثنی بوده و باید در دین خود ثابت‌العقیده باشند.  

تبصره ۳ ـ هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل یک مقطع تحصیلی فقط برای شرکت در انتخابات محسوب می شود.   ژ

دوم: بر اساس قانون تفسیر ماده (۲۸) که در تاریخ ۱۲/۵/۱۳۹۰ به تایید شورای محترم نگهبان رسیده، مدرک معادل مدرکی است که واجد ارزش استخدامی باشد.  

سوم: به استناد ماده ۴۶  قانون مذکور هر یک از داوطلبان نمایندگی مجلس می توانند شخصاً و به صورت کتبی انصراف خود را به فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه و یا وزارت کشور اعلام نمایند، عدول از انصراف نیز پذیرفته نخواهد شد.  

چهارم: طبق ماده (۱۸) قانون تسهیلات استخدامی جانبازان مصوب ۳۱/۳/۷۴ و تبصره ماده (۲۱) قانون حمایت از آزادگان مصوب ۱۳/۹/۶۸ و قانون جامع حمایت از ایثارگران و جزء (۶) بند «ث» ماده (۸۸) قانون برنامه ششم، کلیه جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا و همچنین رزمندگانی که حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه دارند از یک مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار می‌گردند.

پنجم: بر اساس ماده ۷  و ۸ قانون شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی، داوطلبان موظفند حسابی را نزد یکی از بانک‌های دارای مجوز بانک مرکزی تعیین و هنگام ثبت نام ارائه داده و شخصی را به عنوان نماینده مالی تعیین و به همراه مشخصات کامل وی در هنگام ثبت نام به وزارت کشور و یا فرمانداران مراکز حوزه انتخابیه معرفی نمایند.

ششم: با موافقت مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۲، متولدین سال ۱۳۵۲ و قبل از آن از خدمت سربازی معاف می‌باشند. و به استناد تبصره ماده ۹ آئین‌نامه اجرایی قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب ۸/۱۱/۱۳۹۷ کلیه مشمولینی که تحت معافیت عفو رهبری قرار گرفته اند از ارائه کارت پایان خدمت سربازی معاف هستند.  

بر اساس این اطلاعیه، ‌ مدارک معتبر تحصیلی مدارکی هستند که به تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی و مدارک حوزوی باید به تایید مرکز مدیریت حوزه-های علمیه قم، مشهد و اصفهان رسیده باشد.                               

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =