ابهاماتی درباره مدیریت محلی در قانونی اساسی وجود دارد

تهران - ایرنا - دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: درباره مدیریت و حکمرانی محلی ابهاماتی در قانون اساسی وجود دارد و به دلیل عدم رفع این ابهامات نتوانسته‌ایم از همه ظرفیت شوراها استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محسن رضایی روز شنبه در نشست اهمیت و جایگاه شوراها در پیاده سازی سیاست های کلی نظام و حکمرانی که با حضور رییس شورای عالی استان ها و بیش از ۵۰۰ نفر از اعضا و نخبگان جامعه شورایی کشور به صورت ویدیو کنفراس برگزار شد، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و سال نو افزود: در مدیریت و حکمرانی محلی ابهاماتی در قانون اساسی وجود دارد و به دلیل عدم رفع این ابهامات نتوانسته ایم از همه ظرفیت شوراها استفاده کنیم، یکی از این نقاط ابهام این است که در هنگام نوشتن قانون درمورد شوراها به دلیل موادی از قانون اساسی، شورای نگهبان ورود کرده و تصویب و نگارش آن قانون را با مشکل مواجه می کند.

وی افزود: در فصل هفتم قانون اساسی به موضوع شوراها اشاره شده و نشان دهنده این است که شوراها یک رکن در کنار سایر قوا هستند اما هنوز از این ظرفیت استفاده نشده است.

رضایی ادامه داد: اصل یکصدم قانون اساسی خیلی خوب به موضوع شوراها و اختیارات پرداخته اما متاسفانه یک سکته حقوقی در این اصل وجود دارد که باید با استفاده از خود قانون اساسی این سکته حقوقی را از بین برد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در دومین اصل از فصل هفتم به وضوح آمده که در امورات رفاهی و اقتصادی و اجتماعی کشور، خود مردم مشارکت کنند و نقش شوراها این است که مشارکت مردم را ساماندهی کند، سکته حقوقی این اصل این است که آیا باید خود مردم را به طور مستقیم در انجام امور مشارکت دهند یا اینکه نقش شوراها نظارتی است و فرمانداران و استانداران باید امورات را اجرا کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: در تدوین سیاست های کلی نظام نمی توانیم کاری کنیم که با اصول قانون اساسی مغایرت داشته باشد، اما می‌توان راه‌حلی برای آن به دست آورد، به نظر می‌توان از اصل ۱۲۷ قانون اساسی برای رفع این ابهام استفاده کرد.

وی با بیان این نکته که یک توان عظیمی در شهر رو روستا به نام مردم وجود دارد، تصریح کرد: به دلیل ابهاماتی که در برخی از اصول قانون اساسی وجود دارد استفاده از این ظرفیت مغفول مانده است.

رضایی پیشنهاد کرد: رئیس جمهوری اختیاراتی را در حوزه امورات اداره شهرها و حکمرانی محلی به شوراها تفویض کند تا در حوزه استفاده از ظرفیت مردمی موفق باشیم.

رضایی افزود: ساختار اداری و مدیریتی کشور باید تغییر کند و باید از داخل قانون اساسی راه حل این تغییر را یافت. وقتی می توان از اصول قانون اساسی برای رفع سایر اصول استفاده کنیم نباید تعلل کرد.

وی تفسیر شورای نگهبان برای اصل ۱۲۷ قانون اساسی را تفسیر مناسبی دانست و گفت: این تفسیر به گونه‌ای که دست افرادی را که در حوزه اجرا نقش آفرینی می‌کنند، باز می‌گذارد.

وضعیت کشور نیازمند تحولاتی است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه وضعیت کشور نیازمند تحولاتی است، گفت: دولت‌های گذشته یا متوجه نیاز به تحول نشده‌اند یا اینکه متوجه ضرورت تحول نشده اند، یا راه‌حلی برای اجرای این تحول به ذهن شان نرسیده است.

وی ادامه داد: موضوع دولت پیشرفت کشور است، در چهل سال گذشته کشور پیشرفت‌های خوبی داشته، اما باید بگوییم که زندگی مردم پیشرفت قابل قبولی نداشته است، زمانی موفقیت معنا پیدا می کند که پیشرفت کشور و پیشرفت زندگی مردم متوازن باشد.

رضایی اظهار امیدواری کرد نخبگان کشور بر این موضوع متمرکز شده و برای حل این ابهامات موجود در فصل هفتم راه حل پیدا کنند.

شوراها پیشنهادات خود را برای تدوین برنامه هفتم توسعه ارائه کنند

رضایی با بیان اینکه برنامه هفتم توسعه در دست تدوین است، گفت: پیشنهادم این است که شوراها در این مدت باقی مانده نظرات و پیشنهادات خود را برای بهبود این برنامه و افزایش نقش شوراها ارائه کنند.

وی بیان کرد: در ماه های اخیر هر کجا که کمکی از دست مجمع تشخیص مصلحت نظام به نفع شوراها بر می‌آمده است، تلاش کردیم کمک کنیم و امروز هم دو مسئله پیشنهادی برای شوراها داریم. پیشنهاد اول مشارکت شوراها در تدوین برنامه هفتم توسعه کشور است که می توان در فرصت باقی مانده از سوی شوراها در این خصوص پیشنهادات راهگشا به دست ما برسد.

رضایی ادامه داد: موضوع دوم مربوط به اصل سیاست‌های کلی اداره محلی و حکمرانی محلی و شوراهای شهر و روستا است. خوب است که شوراها پیشنهادات خود را برای انتخاب سیاست های کلی در حوزه شوراها و حکمرانی محلی ارائه کنند.

وی افزود: سیاست های کلی مبدا و منشا قانونگذاری است و شما می‌توانید سیاست‌های کلی پیشنهادی خود را برای حکمرانی بهتر محلی به ما در مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه کنید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: از وزارت کشور خواستیم تا زمان ثبت نام در انتخابات شوراها را افزایش دهد تا به واسطه کرونا و مشکلات ناشی از آن استقبال نامزدها کم نباشد و باید تلاش کنیم که انتخابات پرشور برگزار شود.

وی تصریح کرد: از ابتدای انقلاب دولت هایی آمده‌اند و رفته‌اند و دولت کنونی هم چند ماه دیگر به پایان خواهد رسید که امیدواریم در این چند ماه باقی مانده تلاش بیشتری برای کاهش آلام مردم کنند.

رضایی تاکید کرد: همه دولت ها نقاط قوت و ضعفی داشته اند، امروز باید آسیب شناسی دقیقی از این مدت در اداره کشور داشته باشیم تا اجازه ندهیم آسیب‌های گذشته در آینده تکرار شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: نباید در گام دوم انقلاب اشتباهاتی که شناخته شده هستند مجدد تکرار شوند. تکرار برخی اشتباهات باعث می‌شود که عقب گردهای بدی داشته باشیم و ما را به نقاط برگشت ناپذیری می برد. در این صورت تاریخ به بدی از ما نام خواهد برد. اداره و مدیریت امورات اجتماعی اقتصادی خدماتی در شهرها و روستاها یکی از نقاط اشتباهات گذشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =