روسیه: شواهد غرب در مورد اتهام شیمیایی به سوریه ناقص است

مسکو - ایرنا - میخاییل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین با انتقاد از ادعاهای غرب در مورد بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه خاطرنشان کرد که شواهدی که برای اثبات ادعاهای استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی مطرح شده، ناقص است.

به گزارش ایرنا، اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین روز سه شنبه در توئیتی نوشت: مساله این است که اتهامات وارد شده علیه سوریه خوب مستند نشده است.

وی افزود: شیوه های بکار گرفته شده از سوی بازرسان برای تحقیق در مورد بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه با کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی مطابقت ندارد.

اولیانوف که این توئیت را در پاسخ به توئیت رابرت وود،  نماینده دائم آمریکا در کنفرانس خلع سلاح نوشته است، تصریح کرد: سفیر آمریکا این واقعیت را خوب درک نمی کند که حقیقت در مورد حملات شیمیایی در سوریه دیر یا زود فاش خواهد شد.  

رابرت وود که نماینده آمریکا در موضوعات تسلیحات کشتار جمعی است با اشاره به بررسی مساله بکارگیری سلاح شیمیایی در سوریه در نشست عمومی کنفرانس خلع سلاح گفت: در این نشست نماینده سوریه بار دیگر بکارگیری سلاح شیمیایی توسط رژیم اسد (حکومت سوریه) علیه مردم این کشور را رد کرد.

وی افزود: آنچه که او نمی فهمد این است که جرایم ثبت شده است و رژیم (دولت سوریه) باید پاسخگو باشد.  

در حالیکه تروریست ها و گروه های مسلح مورد حمایت کشورهای غربی-عربی ضدسوری به پیشگامی آمریکا بارها از تسلیحات شیمیایی علیه مردم و نظامیان سوریه و عراق استفاده کرده اند و مدارک اثبات آن نیز ارائه شده، ولی غرب تاکنون مانع محکومیت یا حتی طرح این موضوع در شورای امنیت سازمان ملل شده است، ولی با انتشار اطلاعات نادرست در صدد متهم کردن دمشق در این زمینه هستند.

روسیه بارها از رویکرد غرب به سرکردگی آمریکا به این مساله انتقاد کرده است.  

 واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، اسفند ماه سال ۹۹ کشورهای غربی را متهم کرد که با استفاده از پرونده مختومه شیمیایی، در پی مجازات مقامات دولت سوریه هستند.

به گزارش ایرنا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع سلاح شیمیایی در سوریه برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: سوریه به طور داوطلبانه و به پیشنهاد روسیه، به سازمان منع سلاح شیمیایی پیوست، اعلامیه اولیه منع سلاح شیمیایی را رعایت کرد و از شر همه ذخایر سلاح های شیمیایی خلاص شد.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد ادامه داد: در سال ۲۰۱۴، برنامه شیمیایی ارتش سوریه کاملاً بسته، سلاح‌های شیمیایی ضبط و تاسیسات تولید این تسلیحات منهدم شد که سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی بارها این موضوع را تأیید کرده است.

نبنزیا اظهار کرد: از آن زمان، سوریه به طور کامل با این سازمان، دبیرخانه فنی آن از جمله مأموریت رسیدگی اعلامیه اولیه سوریه و همچنین با همه مأموریت‌های تحقیقاتی همکاری کرده است.

وی خاطرنشان کرد: تعدادی از دولت‌ها همچنان از "پرونده شیمیایی" به عنوان ابزاری برای فشار بر دولت سوریه استفاده می‌کنند.
نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد با انتقاد از ماموران دبیرخانه سازمان منع سلاح شیمیایی افزود: میزان شواهد کلاهبرداری مستقیم، دستکاری و تخلفات داخلی در کمیته تحقیقات سازمان منع سلاح شیمیایی از حد بحرانی فراتر رفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =