۷ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۰۳
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 84275611
۰ نفر

برچسب‌ها

لیبی خواهان خروج نیروهای ترکیه از این کشور شد

تهران - ایرنا - رییس شورای ریاست جمهوری لیبی از آنکارا خواست تا نیروهایش را از خاک این کشور خارج کند.

به گزارش ایرنا ، رادیو بین‌المللی فرانسه روز شنبه گزارش کرد: پس از پاریس و قاهره، « محمد یونس المنفی» رئیس شورای ریاست جمهوری لیبی روز جمعه به آنکارا سفر و با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیدار کرد؛ دیداری که آناتولی از آن به عنوان ملاقات همکاری برای گفت و گو و بحث در خصوص روابط ریشه‌دار دو طرف در چندین زمینه یاد کرده است.

به گزارش رسانه فرانسوی، در این دیدار رسما از رئیس جمهوری ترکیه خواسته شده که نیروهای سوری و همچنین کارشناسان نظامی ترک حاضر در طرابلس تا پایان ماه می خاک لیبی را ترک کنند. به گفته یک منبع دولتی لیبی، این درخواست پیشتر و ۱۰ روز پیش در طرابلس به ماموران اطلاعاتی ترکیه ارسال شده است.

بنا به گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه، آنکارا به دنبال حفاظت از منافع اقتصادی خود در خاک لیبی است. طرابلس و آنکارا دو توافق نظامی و اقتصادی با یکدیگر امضا کرده‌اند. به نظر می‌رسد ترکیه در صورت حفظ منافع اقتصادی خود در لیبی، آماده بازنگری در توافق نظامی است.

از سوی دیگر، رئیس شورای ریاست جمهوری لیبی هم خواهان حفظ توافق اقتصادی با آنکارا است تا از سهم عظیم از ذخایر گازی بهر ه‌مند شود.

به گزارش ایرنا، این درخواست به دنبال آن صورت می‌گیرد که حدود سه هفته پیش ، عبدالحمید دیبیبه نخست‌وزیر لیبی اعلام کرد، کشورش در سایه توافق‌نامه امضا شده با ترکیه، از حق خود در ذخایر گازطبیعی در مدیترانه شرقی سهم خوبی گرفته است.
 

عبدالحمید دیبیبه نخست‌وزیر لیبی

بر اساس توافق دو طرف، ترکیه این حق را دارد که از شرق مدیترانه گاز استخراج کند.

به گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه، دو کشور همچنین در خصوص ضرورت افزایش مبادلات تجاری توافق کردند.

بر اساس این گزارش، آنکارا قصد دارد سرمایه‌گذاری‌های خود در لیبی را افزایش داده و به طور فعال در روند بازسازی‌ها مشارکت داشته باشد.

به دنبال فشار جامعه بین‌المللی، ترکیه خروج بسیار محدودی از نیروهای خود مستقر در طرابلس را آغاز کرده است که تعداد آنها در زمان حاضر ۸ هزار نفر برآورد می‌شود.

پنجشنبه گذشته، وزیران خارجه فرانسه، آلمان و ایتالیا در طرابلس پایتخت لیبی بر لزوم خروج نیروهای خارجی از این کشور تاکید کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، نجلاء المنقوش وزیر خارجه لیبی در کنفرانس خبری مشترک با «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان و «لوئیجی دی مایو» وزیر خارجه ایتالیا گفت: ما بر لزوم خروج نیروهای بیگانه و شبه نظامیان از خاک لیبی و بازگشایی سفارتخانه ها توافق کردیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =