۷ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۱۴
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 84275575
۰ نفر

برچسب‌ها

۷۵ هزار اصله نهال صنوبر در خلخال توزیع شد

اردبیل _ ایرنا _ رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال گفت: در یک ماه گذشته ۷۵ هزار اصله نهال صنوبر در بین مردم منطقه توزیع شده است.

صادق پورمحمد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیش از ۲۰۰ هزار نهال صنوبر در این منطقه توزیع و غرس خواهد شد.

او با اشاره به اجرای طرح موفق نهال‌کاری در سال گذشته در سطح ۳۰ هکتار از اراضی مشرف به خلخال گفت: طرح نهال‌کاری در ارتفاعات مشرف به خلخال توسط اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال  اجرا می‌شود.

وی اظهارکرد: در سال ۹۸ نیز بیش از ۱۰۰ هزار اصله نهال صنوبر سازگار با شرایط اقلیمی منطقه بصورت رایگان در این شهرستان توزیع شد.

وی با اشاره به محدودیت‌های اجتماعی ناشی از شیوع ویروس کرونا افزود: در اجرای طرح جنگل‌کاری و توسعه فضای سبز همانند سال گذشته امسال نیز از ظرفیت تشکل‌های دانش‌آموزی ، دانشجویی و سایر تشکل‌های مردمی برای اجرای طرح‌های نهال‌کاری استفاده نخواهد شد.

وی تشریح کرد: طرح واگذاری اراضی ملی برای اجرای طرح‌های جنگل‌کاری اقتصادی با کشت گونه‌های کم آب‌بر و نیز واگذاری بخشی از اراضی تحت مدیریت منابع طبیعی به مجریان کاشت گیاهان دارویی از جمله طرح‌های مهم در دست اقدام اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان است.

پورمحمد همچنین با اشاره به تنفس ۱۰ ساله برای بهره‌برداری از جنگل‌های شمال کشور و نیاز به توسعه زراعت چوب در مناطق مستعد این شهرستان افزود: طرح توسعه زراعت چوب در خلخال در مدت سه سال در سطح ۷۵۶ هکتار اجرا می‌شود.

وی گفت: برای اجرای این طرح تامین ۲ میلیون اصله نهال صنوبر از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل برنامه‌ریزی شده و بلحاظ استعداد خلخال در توسعه زراعت چوب بالاترین سطح درختکاری در نظر گرفته شده از سوی مرکز استان به این شهرستان اختصاص یافته است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال همچنین به اجرا و توسعه طرح نهضت سبز در این شهرستان اشاره کرد و افزود: برای تحقق سریع طرح‌های سبز نهال‌کاری و جنگل‌کاری نیازمند مشارکت آحاد جامعه و تمامی دستگاه‌های اجرایی هستیم.

وی بیان کرد: طرح نهال‌کاری همگانی برای ایرانی سبز نیز از طرح‌های مهم در دستیابی به اهداف توسعه و افزایش سرانه فضای سبز است و با اجرای چنین طرح‌ها و نهضت سبز جنگل‌کاری می‌توان در پیشگیری از سیل، افزایش ذخایر منابع آب‌های زیرزمینی، صیانت از محیط‌زیست و حفظ خاک موفق عمل کرد.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =