۱۱۲ هزار زنجانی زیر پوشش طرح شهید سلیمانی قرار گرفتند

زنجان- ایرنا - معاون هماهنگ کننده سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان گفت: ۸۴۵ هزار و ۴۹ خانوار با جمعیت ۱۱۲ هزار نفر تحت پوشش طرح شهید سلیمانی قرار گرفتند.

سرهنگ عباس بابایی، روز یکشنبه در گفت ‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح مهم و ارزشمند به شکل محله محور و با هدف کنترل اپیدمی ویروس کرونا از آبان ماه پارسال (۹۹) به مرحله اجرا در آمد و نخستین هدف آن کاهش ۴۰ درصدی مرگ و میر و کاهش۵۰ درصدی بستری ها و پوشش ۹۰ درصدی در طرح حمایتی بود.

وی اظهار داشت: از ابتدای آذر ماه که طرح شهید سلیمانی به صورت تکمیلی اجرایی شد توانست میزان مرگ و میر و بستری را در حدود ۸۰ درصد کاهش دهد و ۲۵ میلیون نفر را نیز در سراسر کشور تحت پوشش قرار دهد که این اقدام بسیار ارزشمندی بود که توسط بسیجیان به اجرا درآمد تا کمک کار کادر درمان و وزارت بهداشت باشد.

بابایی با اشاره به اینکه حضور مقتدرانه بسیج و کمک به کادر درمان در طرح شهید سلیمانی، راهکاری مناسبی بود که توانست قسمت عمده‌ای از مشکلات را برطرف و سنیگنی بار مراجعه بیماران به بیمارستان‌ها را کاهش دهد، تصریح کرد: با اجرای این طرح، پیش‌بینی های دیگران در این خصوص که میز ان مرگ و میرها به بالای یک هزار نفر خواهد رسید نه تنها به حقیقت نپیوست بلکه میزان مرگ و میر به کمتر از ۱۰۰ نفر رسید.

وی با اشاره به اینکه ۵۷ پایگاه سلامت از طرف دانشگاه علوم پزشکی در سطح استان راه‌اندازی و ۱۰۳ پزشک، ۴۵۳ پرستار، ۷۵۸ بهورز و یک هزار و ۴۵۵ نفر بسیج در قالب تیم‌های مراقبتی، حمایتی و نظارتی به کار گرفته شد، اظهار داشت: تاکنون کل تست‌های گرفته شده در طرح شهید سلیمانی ۱۱۹ هزار و ۴۴۳ مورد است.

معاون هماهنگ کننده سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان گفت: با رهگیری در قالب تیم‌های مراقبت، افراد با تست مثبت به مراکز درمانی ارجاع داده می‌شوند و در صورت امکان در قرنطینه خانگی می‌مانند و یا در صورت نیاز به مرکز نقاهتگاه هتل سپهر ارجاع و خدمات بهداشتی و درمانی دریافت می‌کنند.

بابایی افزود: از ابتدای اجرای طرح شهید سلیمانی در زنجان تاکنون تعداد ۲ هزار و ۱۲۳ نفر به مراکز اقامتی قرنطینه‌ای معرفی شده اند، ۱۲ هزار و ۳۰۰ خدمات حمایتی و بهداشتی انجام گرفته و خدمات حمایتی معیشتی نیز ۱۹ هزار و ۱۵۰ مورد بوده است.

وی ادامه داد: طی این مدت یاد شده یک هزار و ۱۹۶ نفر به بیمارستان‌های استان و هشت هزار و ۹۱ نفر به قرنطینه خانگی معرفی شدند و یک هزار و ۳۷۹ نفر از افراد سالمند نیز که دارای بیماری زمینه ای بودند در راستای اجرای این طرح، مورد حمایت قرار گرفتند.

بابایی با اشاره به اینکه در تیم‌های نظارتی نیز اقدامات متعددی انجام گرفته است، یادآور شد: از جمله این اقدامات، نظارت بر اماکن مختلف و کشف احتکار بود که در زمینه‌های مختلف احتکار مواد بهداشتی، ماسک، ضد عفونی کننده کشف و محتکران نیز به منظور اعمال قانون به مراجع قضایی استان تحویل شدند.

وی افزود: ۹۷۰ پایگاه فعال بسیج در طرح شهید سلیمانی همکاری می‌کنند و تا کنون ۷۶ هزار و ۶۵۰ نفر از بسیجیان در طرح بکارگیری شدند، اما از همان روزهای شیوع ویروس کرونا بسیجیان در صحنه حضور داشتند و ۴ هزار و ۶۲۹ گروه فعال با ۶۵ هزار نفر گندزدایی معابر را بر عهده داشتند.

بابایی با اشاره به اینکه با روی کار آمدن بسیجیان مشکل تولید ماسک نیز در این استان برطرف شد، اظهار داشت: ۱۰۹ کارگاه تولید ماسک توسط بسیج راه اندازی شد و ماسک با حجم بالایی به تعداد ۲ میلیون و ۹۰۰ عدد تولید و عرضه شد، در قالب کمک‌های مومنانه نیز ۱۲۸ میلیارد تومان کمک‌های نقدی و غیرنقدی جمع‌آوری شد و ۲۹۶ هزارو ۶۹۸ بسته از ابتدای اسفند تاکنون تهیه و بین نیازمندان توزیع شد.     

معاون هماهنگ کننده سپاه انصار المهدی (عج) زنجان گفت: بسیج نشان داد که همواره در کنار مردم است و در تمام پستی‌ها و بلندی‌ها و در تمام شرایط سخت همانند سیل، زلزله، کرونا پایدار و ثابت قدم ایستاده و در طرح شهید سلیمانی نیز بدون هیچ چشم داشتی یاری رسان کادر درمان شد.

وی با بیان اینکه مرحله دوم طرح شهید سلیمانی با توجه به اینکه ویروس جهش‌یافته انگلیسی در سراسر کشور و به تبع آن در استان زنجان نیز وجود دارد، تصریح کرد: با توجه به ورود به سال جدید و خرید و فروش و حضور پر رنگ مردم جهت خرید، امکان ابتلا به ویروس کرونا بالا بود به همین دلیل بسیج مرحله دوم طرح شهید سلیمانی را در ۲ بازه ۲ هفته‌ای ارایه داده که پیش‌بینی می شود در مکمل طرح مرحله نخست، تمام اقشار ۲۰ گانه بسیج در این مرحله پای کار ‌آیند.

بابایی با تاکید بر اینکه در مرحله دوم طرح تعداد غربالگری بیشتر می‌شود، افزود: تست‌های پی‌سی‌آر و تست‌های سریع انجام می‌گیرد تا بیماران مثبت شناسایی شده جهت گذراندن دوره نقاهت به نقاهتگاه‌ها ارجاع داده شوند و در کنار آن بسته‌های معیشتی نیز توزیع خواهد شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =