۷ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۵۲
کد خبرنگار: 965
کد خبر: 84275495
۰ نفر

برچسب‌ها

اهدای ۴۰ هزار واحد خون در قم طی سال ۹۹

قم – ایرنا - مدیرکل انتقال خون قم گفت: سال گذشته، حدود ۴۰ هزار واحد خون در این استان اهدا شد که این آماز نسبت به سال ۹۸، ۲.۳ درصد افزایش ‌یافته است.

مرتضی نوریان روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال ۹۹، حدود ۳۹ هزار نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون استان مراجعه کرده‌اند که این آمار نیز نسبت به سال ۹۸، ۳.۳ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: از ۳۹ هزار و ۹۶۴ شهروند نوع‌دوستی که در سال گذشته موفق به اهدای خون خود شدند،‌ حدود ۵۹ درصد آن‌ها ازجمله اهداکنندگان مستمر بوده‌اند.

مدیرکل انتقال خون قم اظهار داشت: اگر چه در ماه های ابتدایی سال گذشته به دلیل افزایش مصارف بیمارستانی و از طرفی کاهش اهدای خون ناشی از شیوع کرونا، با مشکلاتی مواجه شدیم ولی اداره کل انتقال خون استان با همراهی اهداکنندگان نوع‌دوست توانست ذخایر خونی خود را در سطح قابل اطمینانی حفظ کند و به کمک بیماران استان‌های دیگر نیز بشتابد.

وی ادامه داد: سال گذشته ۵۸ هزار و ۲۱۰ واحد خونی به بیمارستان های استان ارسال شد که این آمار نسبت به سال ۹۸ حدود ۱۰ درصد رشد را نشان می دهد.

وی با تأکید بر این‌که ذخیره خونی استان باید همواره در یک سطح استاندارد قرار داشته باشد، افزود: به دلیل این‌که زمان ماندگاری خون محدود است، امکان ذخیره خون در مدت طولانی وجود ندارد به همین دلیل باید اهدای خون به‌صورت مرتب و مستمر صورت گیرد.

مدیرکل انتقال خون قم با تأکید بر این‌که خون و فرآورده‌های آن جایگزین مصنوعی ندارد افزود: با توجه به نیاز مستمر بیماران مختلف ازجمله بیمارانی دیالیزی و تالاسمی و مجروحان ناشی از تصادف‌های رانندگی، از مردم نوع‌دوست استان که از سلامت برخوردار هستند، درخواست داریم تا این بیماران را در این ایام تنها نگذارند.

وی با تاکید بر این‌که وضعیت ذخیره خون استان به‌صورت لحظه‌ای پایش می‌شود، گفت: همچنین در سال ۹۹، ۱۱ هزار و ۷۶۹ واحد خونی به شبکه خون رسانی کشور ارسال شده است که این آمار ۱.۳ درصد بیشتر از سال ۹۸ و ۱۰ درصد کمتر از تعهد این استان بوده است.

نوریان ادامه داد: توصیه و درخواست ما به اهداکنندگان و مردمی که از سلامت برخوردار هستند و علائم بیماری ندارند، این است که جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون قم مراجعه و نسبت به اهدای خون اقدام کنند.

مدیرکل انتقال خون قم با تأکید بر رعایت مسائل بهداشتی در مراکز انتقال خون این استان گفت: این مرکز به‌صورت مستمر ضدعفونی و گندزدایی می‌شود ضمن این‌که پیش از ورود اهداکنندگان به این مراکز، وسایل مراقبتی فردی شامل دستکش و ماسک نیز در اختیار آنان قرار داده می‌شود.

مدیرکل انتقال خون قم گفت: مرکز انتقال خون روح الله قم در ایام  نوروز۱۴۰۰ به غیر از روز های جمعه و۱۳ فروردین در بقیه روزها از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۳:۳۰ پذیرای اهدا کنندگان است.

نوریان افزود: با توجه به نیاز همیشگی بیماران به خون و فرآورده‌های آن و ضرورت اهدای مستمر خون در تمامی ایام سال و ایام تعطیلات نوروزی، درخواست ما ادامه داشتن استمرار اهدای خون در این ایام است.

وی با تأکید بر لزوم به همراه داشتن کارت ملی توسط داوطلبان اهدای خون، افزود: تمام افراد بالای ۱۸ سال که از سلامت کامل برخوردار بوده و هیچ‌گونه علامتی از آنفلوانزا یا سرماخوردگی ندارند، امکان اهدای خون‌دارند.

 شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۳۶۶۲۰۰۲۳، ۳۶۶۲۰۹۹۹، ۳۶۷۰۶۰۳۰ و ۳۶۷۰۴۳۶۸ (با پیش‌شماره ۰۲۵) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =