هلال احمر در طرح شهید سلیمانی برای بیش از ۱۰۵ هزار زنجانی خدمات داد

زنجان - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: سال گذشته ۱۰۵ هزار و ۳۰۷ زنجانی از خدمات شهید قاسم سلیمانی در قالب ناظران و آمران سلامت که با هدف مقابله با کرونا، قطع زنجیره انتقال و کاهش فوتی‌های ناشی از این ویروس انجام می‌شود، بهره مند شده‌اند.

سید قاسم موسوی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران به اقدامات هلال احمر درمبارزه با کرونا اشاره کرد و افزود: ناظران سلامت طرح شهید قاسم سلیمانی با توجه به توافق نامه همکاری جمعیت هلال احمر با وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سال گذشته آغاز شد و در زمان حاضر نیز اجرای آن ادامه دارد.

وی اظهار داشت: ناظران سلامت طرح شهید قاسم سلیمانی با همکاری جوانان و داوطلبان جمعیت هلال احمر و بازرسان سلامت محیط و کار دانشگاه علوم پزشکی در زمینه کنترل و نظارت بر حسن اجرای پروتکل‌های بهداشتی است که برای حفظ سلامت مردم و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا اجرای آن از سال ۹۹ آغاز شد و هم اکنون نیز ادامه دارد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده مسئولیت نظارت فنی و کارشناسی بر تیم‌های داوطلب بر عهده دانشگاه‌ علوم پزشکی استان بوده و همه بازدیدها و نظارت‌های انجام شده توسط نیروهای داوطلب هلال احمر بدون مداخلات میدانی، حقوقی و قضایی است. 

موسوی یادآوری کرد: در این طرح ناظران سلامت شهید قاسم سلیمانی ارزیابی و نظارت بر اماکن تهیه و توزیع واحدهای صنفی، ادارات، مراکز ارائه خدمات مردمی، نظارت بر پروتکل‌های بهداشتی ادارات، بانک‌ها، محل‌های تجمع، بازارها و میادین میوه و تره‌بار با بهره‌گیری از لیست‌های مرتبط با هر صنف توسط کارشناسان بهداشت محیط مراکز جامع خدمات سلامت در اختیار جمعیت هلال احمر قرار گرفته است.

 وی افزود: سال گذشته ۲ هزار و ۸۳۸ نفر از جوانان داوطلب در جمعیت هلال احمر استان زنجان برای ۴۶ هزار و ۱۸۵ نفر در طرح ناظران سلامت خدمات ارائه داده اند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: این اعضا ۳۰ هزارو ۱۰۳ مکان را به لحاظ رعایت پروتکلهای بهداشتی نظارت و ارزیابی کرده اند.

موسوی اظهار داشت: همکاری در آموزش عمومی کسبه، اصناف، همکاری در ضدعفونی اماکن و معابر و محل‌های تجمع و همکاری با تیم‌های مراقبت و حمایت از دیگر اقداماتی است که از سوی جمعیت هلال احمر استان زنجان در طرح شهید قاسم سلیمانی انجام شد.

وی به طرح آمران سلامت اشاره کرد و افزود: علاوه بر طرح ناظران سلامت جمعیت هلال احمر به منظور تحقق منویات رهبر معظم انقلاب با شعار" جامعه را به رعایت پروتکلهای بهداشتی دعوت می کنیم"، سال گذشته در استان زنجان کلید خورد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: با توجه به اهمیت قابل توجه موضوع پیشگیری و مهار کرونا، سال گذشته رهبری در دیدار با رئیس جمهوری و مسئولان بهداشتی و درمانی رهنمودهای ارزشمندی در خصوص نحوه تعامل دستگاه های متولی، شیوه های پیشگیری، بهره گیری حداکثری از ظرفیت های موجود برای کنترل ویروس کرونا بیان کردند.

موسوی خاطرنشان کرد: در راستای لبیک به سخنان و راهنمایی های گهر بار معظم له، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی به تدوین شیوه نامه اجرایی طرح آمران سلامت در خصوص کرونا اقدام کرد.

وی با بیان اینکه این طرح از پنجم تا ۱۵ آبان سال گذشته انجام شد، ادامه داد: این طرح تلاشی برای توسعه آموزش های همگانی، ترویج فرهنگ پیشگیری از بیماری بر مبنای جلب مشارکت مدنی و حمایت بهداشتی – درمانی از قشر آسیب پذیر جامعه در مواجه با ویروس کرونا بود که در استان زنجان نیز با مشارکت ۹۰۰ نفر از اعضای فعال جوان هلال احمر ۵۹ هزار و ۱۲۲ نفر از خدمات طرح بهره مند شدند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: برای تحقق طرح آمران سلامت در استان یکهزار و ۴۲۷ اکیپ سیار و ثابت از اعضای جوانان داوطلب فعال شد و به توزیع هشت هزار و ۱۳۰ عدد ماسک برای شهروندان فاقد ماسک اقدام کردند.

به گفته موسوی، ضد عفونی منازل، معابر و خودروها نیز ۲ هزار و ۸۳۳ مورد در سطح استان زنجان توسط این اعضای فعال هلال احمر انجام شد.

وی با تاکید بر اینکه علاوه بر این طرح ها در ماه های محرم و صفر سال گذشته در قالب طرح نذر سلامت نیز با مشارکت ۸۰۶ نفر از جوانان هلال احمر ۳۶ هزار و ۷۵۵ نفر در ۱۵۹ هیات مذهبی از خدمات بهداشتی هلال احمر بهره مند شدند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: جوانان داوطلب هلال احمر این استان در قالب ۲۱۷ تیم عزاداران را به رعایت پروتکلهای بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی دعوت و میان افراد بدون ماسک نیز ماسک توزیع کردند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =