آبیاری نوین در ابرکوه به پنج هزار و ۵۰۰ هکتار افزایش یافت

یزد - ایرنا - سرپرست اداره جهادکشاورزی ابرکوه با اشاره به لزوم استفاده بهینه از آب در تولید محصول باغی و زراعی گفت: با اجرای ۵۰۰ هکتار آبیاری نوین در سال زراعی جاری ، سطح زیرکشت این طرح در شهرستان به پنج هزار و ۵۰۰ هکتار افزایش یافت.

علی محمد هوشمند روزشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ، افزود: از این میزان ۳۰۰ هکتار آن آبیاری کم فشار( انتقال آب با لوله گذاری ) و بقیه به صورت تحت فشار با همکاری حدود ۶۰ کشاورز و بهره بردار در اراضی زراعی و باغی اجرا شد.

وی اظهارکرد: دولت در اجرای این طرح ۶۱ میلیارد ریال کمک بلاعوض به کشاورزان شهرستان در سال زراعی جاری پرداخت کرد.

به گفته وی با اشاره به محدودیت منابع آبی و ضرورت بهره وری از آب در  بخش های کشاورزی خاطرنشان کرد : اجرای آبیاری نوین با کمک های بلاعوض دولت در این شهرستان رو به افزایش است .

هوشمند با بیان اینکه هزینه اجرای آبیاری تحت فشار در هر هکتار ۳۰۰ میلیون ریال و در طرح آبیاری کم فشار ۱۵۰ میلیون ریال است، ادامه داد: دولت برای اجرای آبیاری تحت فشار با پرداخت ۱۷۰ میلیون ریال و برای اجرای طرح کم فشار ۷۰ میلیون ریال به صورت کمک بلاعوض ،کشاورزان را در اجرای این طرح ها یاری می کند.

این مسوول ادامه داد: کشاورزان از فرصتی که دولت در این مورد فراهم کرد، برای پایداری تولید در این بخش از مزایا و کمک های این شیوه آبیاری استفاده کنند.

سرپرست اداره جهاد کشاورزی ابرکوه اضافه کرد: هفت سال گذشته ۲ هزار و ۷۰۰هکتار طرح های آبیاری نوین در اراضی و باغ های شهرستان اجرا شد.

وی تاکید کرد : با توجه به محدودیت منابع آبی و استقبال کشاورزان در اجرای سامانه یادشده  در حوزه کشاورزی، ابرکوه از لحاظ اجرای طرح های آبیاری نوین در میان ۱۰ شهرستان استان یزد در جایگاه نخست قرار دارد.

هوشمند با اشاره به اهمیت بهره وری آب خصوصا در این شهرستان اظهارکرد: اجرای این سامانه ها  ، راندمان آبیاری را از ۳۵ تا  ۸۵ درصد افزایش می دهد.

وی با توجه به تداوم حدود ۲۵سال پدیده خشکسالی و کم آبی در بخش کشاورزی ، تصریح کرد: کشاورزان برای استفاده بهینه و بهره وری بیشتر از آب موجود باید توجه آنها به اجرای سیستم آبیاری تحت فشار( قطره ای ) باشد.

اراضی قابل کشاورزی ابرکوه به علت کاهش بارندگی، کم آبی و تداوم خشکسالی از ۲۰ هزار هکتار به حدود ۱۶ هزار هکتار در سال های اخیر کاهش یافت و ۴۰ درصد اشتغال مردم وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =