۳۲ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال به جوانان خراسان رضوی پرداخت شد

مشهد- ایرنا- سرپرست معاونت امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی گفت: طی سال ۱۳۹۹ مجموع تسهیلات پرداختی ویژه جوانان در حوزه اشتغال و کارآفرینی به جامعه ۲.۱ میلیون نفری جوانان استان ۳۲ میلیارد ریال بوده است.

اسماعیل حاجی‌آبادی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: وزارت ورزش و جوانان با توجه به تاکید چندین ساله رهبر معظم انقلاب در خصوص جهش تولید، فعالیتهای مولد و اشتغالزا برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای ارائه تسهیلات اشتغال‌زا به جوانان تنظیم کرد تا این قشر مولد نقش پررنگی در زمینه تولید و اشتغال ایفا کنند.

وی ادامه داد: در قالب این برنامه پارسال ۳۲ میلیارد ریال تسهیلات از طریق صندوق کارآفرینی امید و بانک رسالت برای ایجاد اشتغال پایدار و کسب و کارهای مولد در اختیار جوانان کارآفرین خراسان رضوی قرار گرفت.

سرپرست معاونت امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی گفت: در سال ۱۳۹۸ در مجموع ۷۰ میلیارد ریال برای اشتغال جوانان در نظر گرفته شده بود که فقط ۵۰ میلیارد ریال آن جذب شد اما در سال  ۹۹ متاسفانه بودجه یاد شده از سوی صندوق کارآفرینی امید با کاهش چشمگیر همراه بود که در نهایت فقط ۲۰ میلیارد ریال آن توسط استان جذب شد.

حاجی آبادی افزود: پارسال از میان حدود ۳۰۰ جوان متقاضی، ۲۵ جوان کارآفرین در قالب وامهایی با مبالغ مختلف از تسهیلات صندوق کارآفرینی امید بهره‌مند شدند که البته این تسهیلات برای مشاغل پایدار و با اشتغال آفرینی بالا پرداخت شده است.

وی ادامه داد: بخش دیگر تسهیلات اشتغال ویژه جوانان در سال گذشته توسط بانک رسالت پرداخت شده است، البته این تسهیلات به صورت آزمایشی برای چهار شهرستان و در بخش روستایی در نظر گرفته شده بود.

سرپرست معاونت امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی گفت: بر این اساس حدود ۳۰ جوان توانستند ۱۲ میلیارد ریال تسهیلات ویژه اشتغال در بخش روستایی دریافت کنند و بانک رسالت نیز قول داده است در سال جاری طرح خود را به سایر شهرستانهای استان توسعه داده و بودجه بیشتری برای آن اختصاص دهد.

حاجی آبادی به جمعیت ۶.۹ میلیون نفری خراسان رضوی اشاره و اضافه کرد: در مجموع ۲ میلیون و ۱۶۰ هزار نفر بین سنین ۱۸ تا ۳۵ سال در استان به عنوان جامعه جوان و مولد ثبت شده‌اند که تسهیلات یاد شده برای این قشر بسیار اندک است.

وی در تشریح مشکلات پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به جوانان افزود: یک مشکل عمده همان انگیزه کاذب دریافت تسهیلات است به عنوان مثال برخی تسهیلات یاد شده را صرف خرید خودرو کرده و به موضوع اشتغال زایی و کسب و کار مولد توجهی ندارند لذا از دریافت این نوع تسهیلات باز می‌مانند.

سرپرست معاونت امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی گفت: جوان بودن جامعه هدف و نوپا بودن کسب و کارها، موضوع دریافت ضمانت نامه های بانکی برای وام اقشار جوان را با مشکل مواجه می‌کند که در این بخش از بانکها می خواهیم با جوانان همراهی بیشتری داشته باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =