بیش از هفت هزارو ۵۰۰ قطعه پرنده مهاجر در سایت‌های آبی زنجان سرشماری شد

زنجان - ایرنا - رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: تعداد هفت هزارو ۵۲۰ قطعه انواع پرنده مهاجر در سطح این استان سرشماری شد.

پرویز رستمی، روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سرشماری پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی این استان که از سوی کارشناسان و محیط بان این اداره کل انجام گرفت، این تعداد پرنده مهاجر در سایت های آبی زنجان، مشاهده شد.  

وی با بیان اینکه در این سرشماری انواع اردک (سرسبز، نوک پهن و سرحنایی)، باکلان، خوتکا، بوتیمار کوچک، کاکایی، انواع حواصیل (خاکستری و سفید)، تنجه، چنگر و سایر پرندگان آبزی و کنارآبزی، مورد مشاهده قرار گرفتند،  اظهار داشت: بیشترین تعداد نیز مربوط به اردک سرسبز و چنگر معمولی بود.  

رستمی با اشاره به اینکه با گرم شدن هوا، کم کم مهاجرت معکوس پرندگان اتفاق می افتد، افزود: رودخانه‌ها، سدهای طبیعی و مصنوعی متعددی در زنجان وجود دارد که پرندگان زیادی به صورت دائم و موقت در این مکان ها زیست می‌کنند که این زیستگاه‌ها، مکان های هدف برای سرشماری هستند.  

رستمی اظهار داشت: پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در هشت سایت پرنده زنجان که شامل سد تهم در شهرستان زنجان، سد قره‌تپه در منطقه حفاظت شده سرخ‌ آباد و فیله‌ خاصه در منطقه شکار ممنوع واقع در شهرستان‌های زنجان و طارم، سد گلابر در شهرستان ایجرود، سد خندقلو در شهرستان ماهنشان، سد قاهران (کهران) در ارمغانخانه و رودخانه قزل‌اوزن در شهرستان های ماهنشان و طارم، است زمستان گذرانی می‌کنند.

وی یادآور شد: در سال ۹۸ تعداد ۶ هزار و ۸۵۲ قطعه، سال ۹۷ تعداد ۶ هزار و ۳۱۳ قطعه،  سال ۹۶ تعداد ۶ هزار و ۸۰۰ قطعه، سال ۹۵ بیش از چهار هزارو ۳۰۰ قطعه و سال ۹۴ نیز ۲ هزار و ۳۰۰ قطعه پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی در سایت های آبی مختلف استان زنجان مشاهده و مورد سرشماری قرار گرفت.  

رستمی تصریح کرد: از آغاز فصل سرما و مهاجرت پرندگان به آبگیرهای استان، کارشناسان و محیط بانان با جدیت به پایش مناطق پرداختند و تاکنون نیز مورد مشکوک آنفلوانزای فوق حاد پرندگان (آنفلوانزای مرغی) در زنجان مشاهد نشده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =