استادان دانشگاه پیام‌نورگناوه: زمینه مشارکت مردم در انتخابات فراهم شود

گناوه– ایرنا– استادان دانشگاه پیام نور گناوه با دعوت مردم به حضور و مشارکت پرشور در انتخابات پیشرو اظهار کردند: برای بالابردن میزان مشارکت مردم در پای صندوق‌های رای راهکارهای عدیده‌ای وجود دارد که باید زمینه آنها را فراهم کرد.

به گزارش ایرنا، ایجاد فضای باز برای فعالیت واقعی احزاب، اعتمادسازی، رقابت سالم، حضور سلایق و گروه‌های مختلف سیاسی و  بصیرت افزایی از مهم ترین دیدگاه و راهکارهای استادان دانشگاه پیام نور گناوه برای افزایش میزان مشارکت مردم در انتخابات  ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ است.

رئیس و عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور گناوه گفت: یکی از مهم‌ترین و بارزترین کارکردهای دوران پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، ایفای نقش مردم در تعیین سرنوشت کشور از طریق مشارکت در انتخابات است که به عنوان نقطه قوت برای نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده که برپایه مردم سالاری دینی و دموکراسی دینی بنا نهاده شده است.

مجید قربانی افزود: به رغم  شرایط خاص کنونی کشور از  جمله شیوع ویروس کرونا و فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه، باید به این نکته توجه کنیم که  فارغ از نتیجه انتخابات آنچه برای کشور و نظام در عرصه بین‌المللی بسیار مهم قلمداد می‌شود، میزان مشارکت در این دوره است.

وی گفت: به عنوان مثال اگر در انتخابات پیشرو کاندایی که مطرح می‌شود  احساس کنیم گزینه خاصی برای من و دیگران نیست و  شرکت نکنیم، باعث خواهد شد تا درصد مشارکت مردم پایین آمده و تنها  دشمنان شاد خواهند شد

قربانی با بیان اینکه در این زمینه حداقل کاری که باید  انجام داد شرکت در انتخابات ولو با دادن رای سفید است، افرود: در این دوره از انتخابات درصورتی‌که حتی اگر گزینه خاصی برای هر یک از ایرانی‌ها مطرح نباشد، باید احساس مسوولیت کرده  و حتی با رای سفید به جهانیان نشان بدهیم  نظام را قبول و کشور خود را دوست داریم.

رئیس دانشگاه پیام نور گناوه گفت: در کنار اهمیت میزان مشارکت مردم در این دوره از انتخابات، در وهله بعد هر رای دهنده باید با درایت و بررسی نقاط قوت در بین کاندیداهایی که مطرح می‌شوند فردی را انتخاب کنند که شرایط کشور را با داشتن منابع غنی و  مردمانی که پای آرمان‌های خود ایستاده‌اند درک کند و  با همراهی دولتمردان و مسئولان به جایگاه واقعی خود برساند و بهبود ببخشد.

وی ادامه داد:  بصیرت افزایی و تغییر ساختار و بهبود اوضاع اقتصادی می‌تواند نقش بسزایی در مشارکت پررنگ مردم در انتخابات داشته باشد.

قربانی افزود:  اگرچه تغییر ساختار اقتصادی کشور زمان بر خواهد بود اما با بصیرت افزایی و اطمینان و اعتماد ایجاد کردن برای مردم،  زمینه لازم برای مشارکت پررنگ در انتخابات پیشرو فراهم خواهد شد تا با انتخاب فردی اصلح‌تر کشور در صحنه داخلی و بین المللی  بااقتدار و سرافرازتر خودرا نشان دهد.

استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور گناوه گفت: انتخابات پیش‌روی، همه ما را به این کنکاش رهنمون ساخته است که چگونه می‌توان میزان مشارکت مردم را بالا برد.

احمدرضا ونکی با اشاره به اینکه پاسخ این سئوال چندان مشکل نیست، افزود: ایجاد فضای باز برای فعالیت واقعی احزاب، یکی از راه‌های فراهم شدن مشارکت پرشور مردم در انتخابات پیشرو  است.

وی بیان کرد: بی توجهی و نادیده گرفتن اشخاص توانمند و دارای ایده و فکر در نظارت‌ها در نهایت مردم را با وضعیتی مواجه می‌سازد که به انتخابات با بی‌تفاوتی نگاه و عمل کنند.

ونکی گفت: اجازه فعالیت به احزاب، معرفی کاندیداها و ارائه ایده‌ها و برنامه‌های هر حزب و اعتماد به مردم در انتخاب توانمندهای جامعه، راهکاری اثربخش برای فراهم شدن  زمینه حضور حداکثری در انتخابات  ۲۸ خرداد امسال باشد.

دیگر عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور گناوه گفت: اعتمادسازی یکی از مهم‌ترین راهکارهای موثر برای افزایش ‌میزان مشارکت مردم در انتخابات است که باید اتفاق بیافتد.

محمد نادر شریفی افزود: وقتی مردم به رای گیری، نتیجه و عواقب آن اعتماد کنند، بطور طبیعی خودشان بصورت خودجوش تمایل می‌یابند  بدون هیچ کمک و عاملی وارد صحنه انتخابات شوند.

وی به عواملی که در اعتمادسازی مردم  دخیل است اشاره کرد و گفت: وقتی مردم احساس کنند نماینده‌ای که بیانگر افکار و سلایق آنان در بین نامزدها وجود دارد، موجب اعتماد آنها می‌شود و  در انتخابات چشمگیر مشارکت  می‌کنند.

وی افزود: مردم باید احساس کنند فردی که  وارد عرصه کارزار  انتخابات می‌شود،  توانایی انجام کار را در کنار سیستم و قواهای دیگری که در کنار آنان قرار گرفته است،  دارد.

شریفی با بیان اینکه  شرایط  داوطلبی برای افراد طوری باشد که  هرکسی حق حضور در انتخابات آن هم در سطح رئیس جمهوری نداشته باشد و باید تعداد نامزدها زیاد نباشد، گفت: وقتی  که شرایط  برای کاندیدا شدن باز بگذاریم هرکسی حوصله‌اش سر رفت و احساس خودی کرد،  می‌تواند با کمترین شرایط  شرکت کند.

شریفی اظهار کرد: در این دوره از انتخابات که برای کشور مهم و سرنوشت ساز است باید شرایط طوری مهیا شود که از همه احزاب، سلایق و جناح‌ها و افکار البته با تعداد کم حضور یابند.

این استاد دانشگاه گفت: درصورتی‌که تعداد افراد زیادی برای نامزدی رئیس جمهوری ثبت‌نام کنند،  شورای نگهبان برای بررسی تائید صلاحیت آنان وقت کمی خواهد داشت.

وی  جو رقابتی و  مدت زمان زیاد برای تبلیغات کاندیداها را از دیگر راهکارهای مهم در مشارکت حداکثری در انتخابات پیشرو دانست و گفت:  وقتی  ۴ یا ۵ نفر از گروه‌ها و  جناح‌های مختلف برای نامزدی رئیس جمهوری انتخاب و معرفی شوند، باید زمان مناسب برای فرصت تبلیغ افکار و عقاید خود به مردم داشته باشند.

وی افزود: تعداد نامزدهایی که از طریق شورای نگهبان تائید صلاحیت می‌شوند باید حداقل ۳ ماه فرصت داشته باشند که بتوانند با حوصله و دقت اقدام به معرفی خود کنند که در صورت عملیاتی شدن، مردم در روز انتخابات آگاهانه و پرشورتر حضور خواهند یافت.

پیمان اسفندیاری استاد مدعو رشته معماری دانشگاه پیام نور گناوه گفت: با توجه به اینکه دشمنان ایران و مخالفان نظام همه تلاش خودرا بکار خواهند گرفت تا بتوانند این دوره از انتخابات را از پشتوانه مهم مردمی محروم کنند، باید تلاش شود در برابر چنین اقدامی مقابله به مثل کرد.

وی افزود: بیان شفاف مسایل کشور به مردم در ارتباط  بیشتر مسئولان با جامعه، منجر به آگاهی بخشی و بصیرت افزایی خواهد شد و می‌تواند نقشی موثر در افزایش مشارکت مردم در انتخابات داشته باشد.

اسفندیاری بیان کرد:  وقتی مردم درک صحیح از موقعیت و جایگاه کشور داشته باشند انتخابات را جدی می‌گیرند و با دقت بیشتری حضور پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: باید شناخت و درک دقیق از احساس موثربودن مردم که صاحبان اصلی نظام هستند داشته باشیم و وقتی جایگاه ویژه‌ای برای آنان دیده شود و  اطمینان یابند که رای شان تاثیرگذار و مهم است، حساسیت زیادی در بین آنان ایجاد کرده و برای حضور در  عرصه انتخابات تشویق و ترغیب خواهند شد.

وی گفت: حضور سلایق و گرایش های متنوع  بدور از پرهیز از جناح و  بازی‌های سیاسی و دیده نشدن کاندیداهای تک بعدی و رادیکالی در انتخابات از دیگر راهکارهای موثر در  افزایش مشارکت مردم قلمداد می‌شود.

استاد دانشگاه پیام نور گناوه  ادامه داد: با توجه به گستردگی سلایق در جامعه قرار نیست که همه از یک جناح خاص نظر داشته و انتخاب کنند و وقتی جناح‌های مختلفی وجود  دارد و در عرصه انتخابات حضور یابند، عمومیت و سلایق بیشتری تحت شعاع قرار می‌گیرند و  این روند منجر به حضور پرشور مردم در پای صندوق های رای می‌شود.

وی نقش رسانه‌ها و مطبوعات را در جلب مشارکت مردم در انتخابات مهم دانست و گفت: رسانه‌ها باید یک فضای رقابتی مناسب و سالم در این دوره از انتخابات ایجاد کنند و در این زمینه به آنان اجازده داده شود، اگر تاریخچه و کارنامه‌ و تحلیلی از کاندیداها دارند به مردم ارایه دهند تا رای دهندگان با دید باز و  واضح تری بتوانند انتخاب کنند.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس یازدهم شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری، بیست و هشتم خرداد ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =