واشنگتن، میزبان نشست مجازی مقابله با تغییرات اقلیمی

تهران – ایرنا – کاخ سفید شب گذشته با صدور بیانیه ای اعلام کرد: جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا از رهبران ۴۰ کشور جهان برای برگزاری یک نشست مجازی با هدف بررسی راهکارهای مقابله با تغییرات آب و هوایی دعوت کرده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، تارنمای خبری انگلیسی گاردین باانتشار این خبر افزود: زمان برگزاری این نشست مجازی مصادف  با ۲۲ آوریل ۲۰۲۰ (دوم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰) «روز زمین» شده است.

گاردین نوشت: اکنون واشنگتن خواهان  نمایش دادن این موضوع است که با بازگشت به پیمان آب و هوایی ۲۰۱۵ پاریس، جلودار مقابله با مساله تغییرات آب وهوایی درجهان است، پیمانی که رئیس جمهوری سابق آمریکا در خردادماه ۱۳۹۶ از آن خارج شد.

بنابراین گزارش، در بیانیه کاخ سفید آمده است که دراین نشست دو روزه مجازی ، سال ۲۰۳۰ میلادی به عنوان سال  «هدف گذاری مقابله با آلایندگی» در جهان اعلام خواهد شد.

این گزار می افزاید : آمریکا برای این نشست دو روزه آب و هوایی از رهبران کشورهای عمده عضو گروه های مهم  اقتصادی، انرژی و آب وهوایی دعوت به عمل اورده که ۱۷ کشور دراین میان مسئول تولید ۸۰ درصد آلایندگی درجهان  هستند.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا درباره این دعوت گفت: روسای جمهوری روسیه و چین از این دعوت مطلع بوده اما تاکنون با هیچ یک از آنها تماسی نگرفته ام.

گاردین در ادامه نوشت: بنابر برآوردی که اخیرا از ۷۵ کشور جهان  و کشورهای اتحادیه اروپا به عمل آمده، در مجموع تنها ۳۰ درصد تعهدات آب و هوایی خود را انجام داده اند.

توافق آب و هوایی پاریس در ۱۲ دسامبر ۲۱۰۵ میلادی  (۲۱ آذره ۱۳۹۴) از سوی ۱۹۶ کشور جهان مورد تایید و تصویب قرارگرفت که در ۴ نوامبر ۲۰۱۶  (۱۴ آبان ۱۳۹۵) وارد مرحله اجرایی شد، هدف از به اجرا در آوردن این توافق رساندن متوقف ساختن گرمایش هشدار آمیز جهان  به زیر ۲ درجه سانتیگراد و حد مطلوب ۱.۵ درجه سانتی گراد در سطح  جهانی است.

**۱۳۰۲**

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha